Як заощадити на комунальних платежах та податися на субсидії

Čytaty latynkoju
Як заощадити на комунальних платежах та податися на субсидії

  Чому зросте підсумкова сума платежів на час опалювального сезону?

  Цьогоріч початок опалювального сезону в низці українських міст співпав зі зростанням тарифів. Довгий час вартість кубометра холодної води залишалася незмінною: тепер вона суттєво зросла. Також уряд довго відкладав зростання ціни на газ для населення. Однак незабаром і цей показник зросте, тож заощадити на газі не вдасться. Якщо ж говорити про електроенергію у ваших квартирах, то за 3 роки тариф збільшився практично у 2,5 рази. Додайте сюди сезонне збільшення витрат на централізоване опалення (або витрат газу — в разі, якщо у вас в квартирі автономне опалення та бойлер для води) — і отримаєте пояснення, чому із жовтня 2018 року на період опалювального сезону ваші витрати суттєво зростуть.

  Як мені дізнатися, скільки електроенергії споживає обладнання у моїй квартирі?

  Електрика — чи не головний ресурс, який містяни витрачають доволі щедро. А вся причина — у тому, що свого часу ми не звертали увагу на такий показник, як енергоефективність приладів. Напевно ви помічали на цінниках у супермаркетах побутової техніки великі латинські літери: A, B,C, D та решта. Це — класи енергоефективності. Загалом їх налічується 7, Найощадливішими є прилади класу A++. Найменшу ощадливість мають прилади класу G (майже в 1,3 рази проти середньоринкового показника для електричного обладнання). Тоже перша порада: перевести якомога більшу кількість обладнання на класи A, A+ та A++.

  Втім навіть марковані енергоощадливими пристрої можуть стати ключовими «ненажерами» у вашій квартирі. Якщо ви — власник (чи власниця) посудомийки — вітаємо: щодня ви витрачаєте щонайменше 1,2 кВт за годину. Маєте сушильну машину? Додавайте ще до 3 кВт. Користуєтеся кондиціонером? Ось і ще 3,5-3,8 кВт на вашому лічильнику. Холодильник з морозильною камерою? Від 2,5 кВт. Бойлер на електриці? Ще від 3 кВт. І навіть потужна праска чи пральна машина може брати від 2-3 кВт (не кажучи вже про мікрохвильову піч чи електричні пристрої для випічки вдома).

  У який спосіб можна заощадити енергоспоживання без того, аби викинути пралку, праску та холодильник?

  Здається, що єдиний спосіб заощадити — це менше користуватися потужними пристроями. Та насправді додаткові кіловатти у вашій квартирі набігають цілком непомітно — і причиною для цього можуть стати звичайні лампи розжарювання. Просто придбайте LED-лампи. Так, вони коштують дорожче за ті, в яких використовується звичайна технологія розжарювання вольфрамової «нитки» — але вони перегоряють набагато рідше і загалом споживають на 75-80% менше електрики. Однієї лампочки вам вистачить на 2-3 роки — за цей час звичайних лампочок ви би змінили щонайменше 25-30 шт.

  Крім того, надмірна експлуатація побутових приладів із перевантаженням чи (як у випадку з пральною та сушильною машинами) з недовантаженням призводить до зайвих витрат води, електрики та газу. Це стосується усіх видів обладнання у вашій квартирі, які споживають бодай один із природних ресурсів.

  Що таке пасивне споживання електроенергії та як воно впливає на суму в моїх щомісячних платіжках за квартиру?

  Ви напевно не задумувалися над цим, але електричну енергію уся побутова техніка та електроніка споживає навіть тоді, коли ви спите чи знаходитесь не вдома. Будь-які пристрої, зарядні станції чи телевізори й монітори, мікрохвильовки та ноутбуки, які просто «стоять» під напругою в режимі очікування, продовжують споживати електрику « в порожнечу». Крім того, існує ризик, що в разі різкого перепаду напруги чи вимкнення-увімкнення стуруму за вашої відсутності чи сну ці прилади буде пошкоджено.

  Тож не забувайте вимикати монітори, комп’ютери, ноутбуки, смартфони, бойлери та навіть зарядні пристрої для смарт-годинників чи сучасних бездротових навушників із мережі, коли лягаєте спати чи полишаєте квартиру. Це заощадить вам десятки кіловатт електроенергії — і вам не доведеться відмовлятися від жодних звичних вам приладів.

  Які основні способи стати ощадливішим у міському помешканні?

  На додачу до наведених вище порад стати ощадливішим не так вже й складно. Це — питання виключно звички та деяких додаткових оптимізацій у вашому помешканні:

  • Звичка вимикати світло, коли виходиш з кімнати навіть на хвилину. Альтернатива — встановити датчики руху, які автоматично вмикають / вимикають світло у приміщеннях. Такі заходи можна застосовувати не лише до квартири, але й для вашого офісу.
  • Використання природних джерел освітлення (вікон, додаткових дверних пройм без дверей, які блокують надходження природного світла, фарбування стін та підвіконників у світлі тони).
  • Регулярне прибирання із протиранням плафонів (щоби світло від лампочок не тьмяніло і вам потрібно було менше джерел освітлення в одному й тому ж приміщенні).
  • Встановлення лічильників на газ та воду (облік тоді ведеться за іншим тарифом, а не за загальнобудинковими лічильниками чи нормами споживання).
  • Встановлення двотарифного лічильника на електроенергію також допоможе заощадити (вночі тариф для таких лічильників удвічі нижчий за звичайний) та виконання прання в нічний час.
  • Регулярна перевірка щільності закривання кранів (аби пасивний витік води не створював «непомітних» витрат).
  • Прання лише із повним барабаном пральної машини й аналогічне використання посудомийної машини та плити лише за умов заповненості щонайменше на 60-70% від загальної потужності.
  • Використання автономного опалення та терморегуляторів (для блокування зайвих витрат у випадках, коли ще / вже тепло надворі).

  Як заощаджувати за допомогою бюрократичних механізмів? Простіше кажучи: як податися на субсидію, якщо я ненавиджу черги та паперові документи?

  Ніхто не любить черги та бюрократичні процедури і 100500 папірців. Проте питання із поданням на субсидії можна вирішити простіше. Для цього Мінсоцполітики запустило окремий сайт. Є три способи ним скористатися:

  • Реєстрація або вхід за адресою електронної пошти (для тих, у кого немає Bank IDВ Нацбанку оновлюють систему BankID чи ЕЦПДопомога при народженні дитини за пару кліків — інструкція для майбутніх батьків)

   • Заповнити та роздрукувати документи для призначення субсидії.
   • Скерувати документи в електронному вигляді на попередній розгляд.
   • В разі схвального рішення подати належним чином оформлені документи у паперовій формі до місцевого управління / департаменту соціальної політики.
  • Реєстрація або вхід з ідентифікацією електронним цифровим підписом (ЕЦП)

   • Заповнити документи для призначення субсидії та роздрукувати при необхідності.
   • Направити документи в електронному вигляді на попередній розгляд.
   • Швидко та безпечно подати документи в електронній формі, що визнається державою на рівні з паперовими документами.
  • Реєстрація або вхід з ідентифікацією BankID (підійде клієнтам «ПриватБанку» та «Ощадбанку»)

   • Заповнити документи для призначення субсидії та роздрукувати при необхідності.
   • Направити документи в електронному вигляді на попередній розгляд.
   • Швидко та безпечно подати документи в електронній формі, що визнається державою на рівні з паперовими документами

  Важливо: якщо за 2017 рік ви здійснили покупку одноразовим платежем на 50 тис грн та більше, швидше за все, вам відмовлять у наданні субсидії. Так що зважайте на це.

  Раніше ми розповідали, як працює в Україні електронна демократія та якими державними сервісами можна скористатисяЕлектронна демократія в Україні: від революції до еволюції, аби полегшити собі взаємодію не лише з комунальниками, але й з представниками інших державних установ.