Команда науковців японського університету Кумамото створили сполучну тканину нирки зі штучних стовбурових клітин миші. Це дозволить пришвидшити процес створення штучних нирок для пересадки людям, розповіли дослідники в журналі Nature.
У своїй роботі науковці описали, як вони використовували індуковані плюрипотентні стовбурові клітини мишей (ІПСК) для створення стромальних клітин-попередників заради формування строми — з’єднувальної тканини, яка оточує нефрони та сечоводи. Ці компоненти в кінцевому підсумку разом розвиваються у нирки.
Раніше науковцям вдавалося створити нефрони та сечоводи зі стовбурових клітин, проте вони не функціонували як у справжніх нирках саме через відсутність з’єднувальних стромальних клітин. Команда взяла ІПСК мишей та адаптувала специфічні для нирок стромальні клітини, використовуючи коктейль хімічних речовин.
Поєднання усіх трьох компонентів дало результат у вигляді органоїду, що складається з сильно розгалужених канальців та кількох інших специфічних для нирки структур. За словами дослідників, це найскладніша структура нирки, створена з нуля у лабораторії.
Хоча це дослідження проводилося на мишах, команда відзначила, що вже створила перші два компоненти нирки з людських індукованих плюрипотентних стовбурових клітин. Якщо вони зможуть також створити стромальні клітини з людських ІПСК, то отримані штучні нирки можна буде використовувати для дослідження хвороб та ліків, а згодом і для пересадки людям.
Будь ласка, візьміть участь у опитуванні. Це допоможе розвитку нашого проєкту: