Дихання анусом у ссавців
Протягом довгого часу вважалось, що ссавці дихають через носову та ротові порожнини — через них кисень потрапляє в легені й вже потім завдяки кровоносній систем розноситься організмом. Натомість існують деякі морські істоти, які дихають через кишківник, наприклад, морський огірок.
Науковці з Японії з’ясували, що в умовах низького вмісту кисню деякі ссавці, зокрема свині та гризуни, можуть дихати за допомогою анусу. Ця можливість організму допомагає тваринам виживати в екстремальних ситуаціях.
Аби виявити таку незвичайну можливість організму, дослідники провели експеримент. Вони помістили мишей та свиней у спеціальні умови, де невистачало кисню, й створили спеціальну систему з перфторвуглеводнем — речовиною, яка дозволяла дихати через кишківник. Ця система дозволила 75% тварин вижити — без неї решта не протрималась більше ніж 11 хвилини у таких критичних умовах.
Наразі науковці розглядають можливість використання цієї технології на людях. Це може дозволити реанімувати людей, коли немає інших доступних варіантів.
Щоправда, інші вчені рекомендують спочатку все ж дослідити дієвість цього методу з іншими техніками. Крім того, це може бути навіть небезпечним: кисень може знищити бактерії в кишківнику, що відповідають за травлення.