Реклама

👨🏻‍🏭 Майнінг криптовалют: як саме це працює і скільки можна заробляти?

Дізнайтеся в одній статті усе про майнінг. Що таке майнінг криптовалют? Чи вигідно цим займатися? Як працює та які види майнінгу існують?
Čytaty latynkoju
👨🏻‍🏭 Майнінг криптовалют: як саме це працює і скільки можна заробляти?
 1. Головна
 2. Крипто
 3. 👨🏻‍🏭 Майнінг криптовалют: як саме це працює і скільки можна заробляти?
 • Сподобався пост? Став вподобайку!
 • 0
Дізнайтеся в одній статті усе про майнінг. Що таке майнінг криптовалют? Чи вигідно цим займатися? Як працює та які види майнінгу існують?

Майнінг – це підтримка роботи мережі Біткоїн чи іншої криптовалюти за винагороду у вигляді токенів. У цій статті ми детально розглянемо процес майнінгу та дізнаємося, наскільки вигідним є це заняття.

Зміст:

– Майнінг – що це?

З наших статей ви вже знаєте, що таке блокчейн – ланцюжок блоків, де в кожному блоці записані транзакції. Але транзакції можуть бути невірними, хтось узагалі може спробувати намалювати собі мільйон біткойнів. Саме тому потрібно якось перевіряти, що новий блок у блокчейні відповідає попередньому блоку. Для цього і потрібен процес майнінгу.

Майнінг – це про вирішення певної математичної задачі, коли ваш комп’ютер має першим «вгадати» код хешу. Це справа удачі, адже машина підбирає код випадково. Таким чином, той користувач, у якого найбільші показники потужності обладнання вгадає більше всіх хешів і буде першим у цій гонці, що повторюється кожні 10 хвилин. Саме стільки часу в середньому забирає mining.

Що таке блокчейн та майнінг

У перекладі з англійської, слово mining означає «добування» — маються на увазі коштовні метали, копалини та руда. У криптоспільноті це слово має таке саме значення, адже потрібні інструменти (обладнання), ресурси (енергія) та важка праця (машин) для досягнення результату. Та на відміну від золота чи алмазів користувачі добувають криптовалюту. До речі, біткоїни з’являються на світ лише у цей спосіб — кожен новий блок приносить нам 6.25 BTC.

Як ви вже можете знати, біткоїни є чітко обмеженими в кількості. 85% із загальної кількості вже знаходиться в обігу, а останній сатоші ми отримаємо в 2140 році. Однак експерти вважають, що вже за кількадесят років біткоін-майнерам доведеться жити на комісії, що їх отримують за опрацювання транзакцій. Давайте розберемось, чому робота майнерів важлива.

– Чому важливий майнінг?

Оскільки Біткоїн в якості фінансової системи не керується центральним органом, його «регулюють» безліч користувачів з усього світу. Їх комп’ютери для майнінгу називаються «нодами» чи по-народному «вузлами». Ці вузли зберігають інформацію про ті транзакції, що вже відбулися, та перевіряють їх на достовірність. Усі перевірені транзакції записуються в спеціальний список – блокчейн – доступ до якого має кожен охочий. Наразі майнери сумарно отримують до $20 млн за свою роботу.

Видобуток біткойнів та інші криптовалюти мають ряд переваг. На відміну від традиційних банків, які можуть заморозити ваші активи, ви завжди маєте повний контроль над своїми активами. Їх неможливо втратити — тільки у разі того, якщо ви загубите свій ключ доступу. Інші переваги криптовалют:

 • неможливість підробки
 • менша комісія (при переказах за кордон)
 • доступ до мережі з будь-якої точки світу
 • відсутність цензури чи дискримінації
 • псевдонімність мережі (ніхто достеменно не знає, що це ваші біткойни)

Використовуючи криптовалюту, вам ніколи не доведеться турбуватися про те, що хтось зчитає інформацію з вашої кредитки чи дебетової картки або перехопить дані під час оплати онлайн. Однак без валідаторів то все були б порожні слова. Саме майнери убезпечують мережу від різного виду атак:

 • Подвійного витрачання (це якби хтось замовив товар у двох магазинах, але спробував оплатити його тою ж сумою)
 • Атаки 51% (це коли зловмисник контролює більшість мережі і, відповідно, може назвати свою історію транзакцій – свій блокчейн – істинною)
 • Спам-атаки (для цього і потрібні комісії, а коли є високий попит – вони зростають)

– Майнінг: як це відбувається?

Ми на початку згадали термін «хеш», а тепер пояснимо детальніше. Кожен хеш є унікальним кодом — його не можна зламати, не перебравши всі можливі опції. Ось такий вигляд має хеш значення для послідовності abc в алгоритмі SHA-256. Саме його використовують у Біткоїні Немає значення, скільки даних вам потрібно закодувати — хеш завжди матиме 64 одиниці.

Що таке хешування? Перед створенням нового блоку транзакцій майнер записує «нульову» транзакцію (coinbase transaction). Ця транзакція містить майбутню винагороду, яку вузол отримає після додавання цього нового блоку до блокчейну. Кожен блок має свій хеш. Таким чином, учасники мережі продовжують генерувати одноразові коди до тих пір, поки один з них не “вгадає” правильний.

Типовий запису хешу містить інформацію про попередні транзакції у блоці, та дані про поточну транзакцію. Усі транзакції у блоці утворюють дерево Меркла (його ще називають хеш-деревом). Його концепція була запатентована Ральфом Мерклом у 1979 році, в честь якого система і носить таку назву. Усі дані, що містяться у хешах, сумуються та організовуються у єдину схему, де «листя» дерева містять коди блоків, які об’єднуються між собою, а “корінь” вказує на унікальний блок. В результаті дерево має подібну схему:

Навіщо потрібно хеш-дерево?

Дерево Меркла представляє собою сукупність усіх транзакцій для полегшення доступу до історії блоків та транзакцій. Іноді трапляється, коли два майнери випадково видобувають підходящий блок одночасно. Таким чином, у мережі виникає два однакових блоки, хоч це буває і рідко. На основі цього майнери починають шукати нові блоки — хто зробить це першим, переможе. Усі інші учасники приєднуються до цього блоку та будують новий ланцюг на його основі. Той блок, що не виграв, більше не використовується.

Що таке складність майнінгу?

Складність майнінгу визначає, яка має бути потужність обладнання для того, аби створити новий блок. Графік складності дозволяє користувачам зрозуміти, наскільки складно добути блок в той чи інший день. Загальний хешрейт — тобто, сукупна потужність усіх вузлів — стає нижчим, коли падає складність. Навпаки, він підвищується, коли складність виростає.

Від чого це залежить?

У мірі того, як підвищується популярність Біткоїна, учасників мережі стає все більше. Жага заробити змушує майнерів купувати потужніше обладнання, що, у свою чергу, підвищує складність. Звідси і пропорційне ускладнення завдань, аби запобігти швидкому вичерпанню усіх біткоїнів. Кожні 2016 блоків коригується складність хешу, який потрібно підібрати майнеру.

У травні цього року відбувся черговий халвінг Біткоїна. Утворений від англійського слова half (укр. «половина»), даний термін означає те, що нагорода за видобуток одного блоку зрізається удвічі. Якщо до цього вона становила 12.5 BTC, то після халвінгу — 6.25 BTC. Це правило допомагає створювати дефіцит біткоїнів. Як правило, халвінг монети асоціюється з її швидким ростом у ціні — так, співкерівник Morgan Creek Digital Ентоні Помпліано прогнозував, що до 2021 року ціна Біткоїна може сягнути аж $225 тисяч або 63 мільйони гривень за один коїн!

– Які є види майнінгу?

Кілька важливих концептів про майнінг

Оскільки в блокчейну немає центрального органу, що б регулював усі процеси у блокчейні, користувачі мають довіряти один одному. Вірніше, не так: користувачі не мають довіряти одне одному взагалі; але є довіра у мережу та її правила, записані у відкритому коді. Для цього потрібен консенсус – згода учасників мережі про те, що всі слідують правилам і блоки добуто в чесний спосіб.

Процес майнінгу, який ми описали вище, досягається консенсусу через алгоритм Proof-of-Work або «доказ виконаної роботи». Його ще називають алгоритм консенсусу — це процес отримання узгоджених результатів роботи усіх користувачів мережі. Тобто, додавати нові блоки до криптовалютного ланцюга можуть не всі — лише ті користувачі, що довели свої можливості це зробити. Алгоритми консенсусу використовуються для запобігання хакерських атак та отримання ненадійних розрахунків.

Proof of Work

Proof of Work став першим криптовалютним алгоритмом консенсусу, що використовується у мережі Біткоїна. Попри це, сам алгоритм PoW був запропонований ще задовго до створення першого блокчейна — у 1993-му році його концепцію запропонували експерти з криптології Синтія Дворк та Моні Наор. Алгоритм мав використовуватися для попередження DoS-атак та спамових розсилок. Для того, щоб учасник отримав доступ до певної публічної мережі та не «нашкодив» іншим користувачам, його комп’ютер мав пройти певний ряд випробувань. В результаті, зловмиснику стає невигідно влаштовувати атаку — адже на виконання задач потрібно багато часу та вирахувальних можливостей.

У прикладі з майнінгом, вузол вгадує хеш-код (що і є задачею), а інші користувачі перевіряють, чи є він вірним. Код, який вгадав майнер, і є доказом виконаної роботи — звідси і назва. Попри різні недоліки (такі як велика кількість необхідної енергії), консенсус Proof-of-Work є найпопулярнішим протоколом консенсусу серед криптовалют.

Proof of Stake

Консенсус Proof of Stake був представлений у 2011 році на форумі Bitcointalk. Протокол мав вирішити ті проблеми, які існували у алгоритмі Proof of Work — тобто, мінімізувати енергетичні витрати для вирішення завдань. На відміну від PoW, процес емісії криптовалюти за допомогою протоколу PoS називається не майнінгом, а форжингом (від англ. forging – «кувати»). Користувач отримує винагороду за перевірку блоку і проведення транзакцій у мережі, а не за створення нових блоків.

Форжинг — це процес добування криптовалюти, який не передбачає комп’ютерних розрахунків та підбір правильного хеш-коду. Учасник, якому буде належати наступний блок, автоматично підбирається системою. Найбільша вірогідність виграшу буде у того учасника мережі, у якого вже є найбільша кількість монет (тобто, долі від мережі).

Якщо вірогідність виграти новий блок у Proof of Work залежить від кількості «роботи», яку виконав вузол, то у мережах PoS залежить від кількості монет, які користувач заклав. Тобто, система більше «довіряє» користувачам з більшим досвідом роботи у мережі. Чим більше ви інвестуєте в криптовалюту протоколу Proof of Stake, тим більше ви отримаєте у результаті. Це і є найбільшим недоліком алгоритму — адже спосіб емісії криптовалюти дає поштовх до придбання великої кількості монет. Якщо заробіток на алгоритмі Proof of Work залежить від кількості електроенергії, яка витрачається на проведення розрахунків, заробіток на PoS залежить від долі у мережі (вона ж stake — «частка»).

Ще одним серйозним недоліком Proof of Stake є те, що теоретично користувач із найбільшою кількістю токенів може організувати монополію блокчейну. Унаслідок цього мережа вже не є децентралізованою — усі рішення щодо неї можуть прийматися одним користувачем, у якого є більше ніж 50% від усіх монет в системі. Це також називають «атакою 51%».

1 / 1 – Proof of Work vs Proof of Strake.png

Які токени належать до протоколів PoW та PoS?

На сайті What to Mine ви можете ознайомитися з усіма криптовалютами, які можна майнити. Сайт показує, наскільки вигідним є той чи інший криптоактив, яке обладнання потрібне та якої потужності.

PoW та PoS

До алгоритму Proof of Work належать такі криптовалюти як Zcash, Bitcoin Cash та, звісно, Біткоїн. Proof of Stake є основою для таких криптовалют як Tezos, Cardano і Polkadot. Варто зазначити, що розробники кожної криптовалют можуть мати власні методи консенсусу, об’єднуючи класичні протоколи або додаючи свої нові правила перевірки користувачів — наприклад, розподіляючи винагороду в залежності від часу, скільки користувач пробув у мережі. Новий протокол від розробників Ефіріуму Casper намагається об’єднати усі переваги PoW та PoS.

Існують й інші алгоритми консенсусів — Delegated Proof-of-Stake (EOS, BitShares), Proof of Importance (NEM) та Federated Byzantine Agreement (Stellar, Ripple). Тим не менш, як і протокол PoS, вони мають відношення не стільки до майнінгу, скільки до алгоритмів визначення винагороди у процесі форжингу. Delegated Proof-of-Stake нагадує цілу політичну систему, у якій учасники мають делегувати і голосувати за тих, хто підтверджує транзакції. При цьому делегати, за яких голосують учасники мережі, працюють на свою репутацію. В разі компрометації за них не проголосують знову.

Proof of Importance — це той алгоритм, який аналізує як кількість токенів учасників, так і їх поведінку у мережі — скільки часу вони беруть участь у мережі і кому відправляють транзакції. Протокол міг би стати кращою версією PoS, але його алгоритми не є чітко визначеними.

У протоколі Federated Byzantine Agreement є зони відповідальності (федерації), в яких є наперед визначені gatekeepers – головні вузли. Це різновид “протоколу візантійської угоди”, коли потрібно зробити систему невразливою до ситуацій, в яких один чи кілька вузлів не відповідають.

Що таке GPU та CPU майнінг?

Якщо ви задумали майнити криптовалюту на комп’ютері, можете це зробити за допомогою графічних процесорів (відеокарта — Graphics Processing Unit, GPU) або напряму на центральному процесорі (Central Processing Unit, CPU). Монети, що добуваються за допомогою відеокарти включають Ефіріум, Monero, ZCash, Bitcoin Gold. За допомогою звичайного CPU можна намайнити Monero, Bytecoin, Electroneum.

Спочатку опрацювальні потужності графічного процесору використовувався геймерами для покращення графіки ігор. Згодом, із ростом популярності Ефіріуму на ринку підвищився попит на відеокарти. Вони дешевші за ASIC-майнери та дозволяють майнити інші криптовалюти з непоганою прибутковістю.

GPU майнінг

GPU майнінг. Джерело

Що таке ASIC майнінг?

До інших способів ще належать використання машин ASIC, що з англійської перекладається як «інтегральна схема, спеціалізована для вирішення конкретного завдання». Це чип для однієї конкретної задачі: майнити біткоїни чи якусь іншу конкретну криптовалюту.

З одного боку це гарна інвестиція, бо що потужніше обладнання, то більше шансів на здобуття блоку і, власне, винагороди. З іншого боку, складність алгоритмів зростає й обладнання, навіть спеціалізоване, застаріває. Його потрібно постійно оновлювати. Більше про це поговоримо в наступній статті про майнінг ферми.

Хмарний майнінг

Хмарний майнінг дозволяє Вам заробляти криптовалюту навіть без купівлі спеціального обладнання. Яким чином? Усе просто – Ви берете обладнання в оренду. Це дуже зручний спосіб, адже Вам не потрібно здійснювати купівлю, обирати найкращих виробників і тим паче платити за електроенергію – за Вас це зроблять інші. Сервісами хмарового майнінгу зазвичай займаються приватні компанії. Для цього теж використовуються майнінгові ферми. Серед найбільш популярних бізнесів, що пропонують подібні послуги можна перелічити: Bitcoin Pool, Hashflare, Genesis Mining, та Hashnest.

Існує ще один вид майнінгу — він називається «хмарним майнінгом» (cloud mining). Його суть полягає у тому, що у вас є можливість добувати криптовалюти, але без утримання спеціальних ферм чи обладнання. Усе що вам потрібно — орендувати свою долю у мережі, у той час коли ваша криптовалюта може майнитись взагалі на іншому континенті. Наразі найбільш популярним сервісом з такого виду добування є Genesis Mining.

За схожим алгоритмом відбувається і майнінг на біржі — наприклад, на платформі Binance? Binance: найпопулярніша криптобіржа. Огляд. Процес такого заробітку майже нічого спільного із класичним майнінгом не має, адже він полягає в отриманні пасивного заробітку. Заробити на біржі можна чотирма способами:

 • здавати власну криптовалюту в оренду/кредит (DeFi);
 • отримуючи відсоток від перевірки транзакцій Proof-of-Stake;
 • відсоток від перевірки транзакцій Delegated-Proof-of-Stake (біржа у ролі валідатора розподіляє прибуток; приклад NEO і GAS);
 • Отримання нових криптовалют 1 до 1 при їх додаванні на біржу Бінанс.

Binance майнінг

– Як почати майнити криптовалюту?

Для майнінгу зазвичай використовується три способи: ви можете зібрати майнінг-ферму самостійно, придбати вже готовий апарат ASIC або скористатися послугами сервісів хмарного майнінгу. Сам процес майнінгу відбувається наступним чином:

 1. Обрати установку для майнінгу. Це може бути власна або орендована техніка. В залежності від вибору криптовалюти, вашого бюджету та цінника на електроенергію обирайте між ASIC та GPU. До речі, якщо ви купуєте одну з моделей ASIC, що призначена для майнінгу біткоїна, ви автоматично отримаєте можливість майнити й інші криптовалюти протоколу Proof of Work — такі як Bitcoin Cash або ByteCoin. Для деталей дивіться порівняльну таблицю на сайті What To Mine.
  Яку відеокарту обрати для майнінгу
 2. Завести біткоїн-гаманець. Кожен гаманець представляє систему, що дозволяє вам керувати своєю криптовалютою. У мережі Біткоїн існує два типи адрес: відкрита та закрита. Відкритий є публічною для всіх користувачів — це як email, на який вам можуть надіслати біткойни. Приватна адреса — це як пароль до вашого емейлу. Нікому не повідомляйте його. Найбільш надійними гаманцями для майнінгу можна назвати Bitcoin Core або Exodus. Зручними також є гаманці Ledger, Trezor та Coinbase.
 3. Якщо ви тільки починаєте майнити — найкраще відразу приєднатися до майнінг-пулу. Майнити криптовалюту самостійно не дуже вигідно через велику конкуренцію між вузлами у мережі та значні технічні вимоги. А в пулах майнери об’єднують свої зусилля, що допомагає швидше знайти відповідний блок. У результаті винагорода ділиться пропорційно на кожного з учасників. Один недолік — вам потрібно сплатити комісію оператору мережі.
  Виберіть необхідний пул з переліку та отримайте ідентифікаційний код учасника. Цікаво, що 81% майнінгових пулів Bitcoin знаходяться у Китаї. Найбільш популярними пулами у 2020 році були:

  • F2Pool, Китай (19% блоків)
  • Poolin, Китай (13% блоків)
  • Slush, Чехія (10% блоків)
  • AntPool, Китай (11% блоків)
  • ViaBTC, Китай (8% блоків)
  • 1THash та 58coin, Китай (об’єднаний пул, разом до 6% блоків)
  • Bitfury, Грузія (3.5% блоків). На жаль, цей пул приватний (долучитися не вийде)
  • BTC.TOP, Китай (2.7% блоків)
  • BTC.com, Китай (1.5% блоків)

 1. Наступним кроком є інсталяція програмного клієнта для майнінгу. Така програма не тільки забезпечує сам процес, а й поєднує вашу ноду з іншими учасниками мережі та надає її аналітику. Існує безліч безкоштовних програм для майнінгу, а деякі пули можуть використовувати свої власні. Наприклад:

Після запуску програми необхідно ввести дані про свій гаманець, пул та обрати пристрій для майнінгу. Можете починати!

— Чи легально майнити?

Використовувати та майнити крипту можна законно у більшості країн. Абсолютні виключення для цього становлять Алжир, Єгипет, Марокко, Болівія, Еквадор, Непал та Пакистан.

А як щодо України? Офіційно ні майнінг ні криптовалюта в Україні не заборонені. При цьому, Національний Банк все ще не розглядає криптовалюту у якості справжніх грошей, а лише як «нематеріальне благо? У Раді зареєстрували законопроєкт, що регулює криптовалюту». Таким чином криптовалютний ринок в Україні залишається в тіні, де робота обмінних платформ не передбачена законом, а майнові права учасників майнінгу не захищені.

Наразі майнінгові ферми активно попадають до рук правоохоронців — це пов’язано із тим, що переважно майнери «крадуть» електроенергію для своїх ферм. Наприклад, нещодавно в одному з приміщень, що належала Львівській залізниці, правоохоронці виявили незаконну майнінг-ферму, що принесла «Укрзалізниці» збитків в 1 млн гривень. У 2019 році на Південно-Українській АЕС знайшли нелегальну ферму для майнінгу, що використовувала електроенергію станції. Викрили горе-майнерів криптовалюти і на підприємстві «Миколаївобленерго» цього року.

Все ще існує вірогідність того, що видобуток криптовалюти може стати законним — в Міністерстві енергетики навіть запропонували розглянути можливість майнінгу з надлишкової енергії. Отже, майнити в Україні, як і в інших країнах — можна, але використовуючи тільки власні ресурси. При цьому, потрібно пам’ятати, що права майнерів поки що є незахищеними — навіть попри законопроєкт про віртуальні валюти, який Верховна Рада прийняла у першому читанні.

Майнити можна й українську криптовалюту. Український проєкт Karbo («карбованець») пропонує два види майнінгу однойменної криптовалюти — самостійно або ж через майнінг-пул. Для цього існує спеціальний застосунок Karbowanec. Як і у випадку з Біткоїном, перед майнінгом потрібно спочатку завантажити криптогаманець, програму, або ж приєднатися до пулу. Команда «Карбованця» також випускає спеціальні процесори та відеокарти для майнінгу.

– Ризики майнінгу

Ціна та застаріле обладнання

Нові ризики для майнінгу пов’язані як з фінансовими, так і регуляторними перешкодами. Ви можете витратити багато грошей на купівлю обладнання для майнінгу, але при цьому не заробити. Ріст цін на біткоїни у 2017 році пробудив масовий інтерес до сфери криптовалют — і не без наслідків. Від майнінгу можуть також постраждати і ті користувачі, які ним не займаються. Деякі користувачі навчилися майнити криптовалюту незаконно — для цього криптозлочинці підключаються до комп’ютеру без вашого відома.

Несанкціонований майнінг

Є два найпоширеніших методи функціонування подібних програм. Перший — атака на веб-сайти через JavaScript. Це називається криптоджекінгом (cryptojacking). Для цього хакери використовують програми, що завантажуються на вебсайти (власники яких також можуть нічого не підозрювати), і здійснюють атаку на комп’ютери користувачів, що заходять на веб-сайт. При цьому, програма здійснює майнінг на операційній системі користувача так довго, скільки останній перебуває на сайті — коли користувач переходить на іншу сторінку, процес майнінгу завершується. Така програма була навіть знайдена на вебсайті зірки футболу Кріштіану Роналду та популярному українському ресурсі football.ua.

Першим відомим сервісом криптоджекінгу був Coinhive – набір файлів JavaScript, який пропонував власникам веб-сайтів новий спосіб заробітку на своїх відвідувачах. Веб-застосунок Coinhive використовував обчислювальні ресурси відвідувачів для видобутку криптовалюти. Незабаром після випуску код Coinhive почав з’являтися на тисячах веб-сайтів. Але в більшості випадків ані власники сайтів, ані відвідувачі не знали про його існування на веб-сайті.

Криптохакінг

Після остаточного блокування Coinhive у 2019 році, сервіс комп’ютерної безпеки Symantec зафіксував приріст атак криптоджекінгу на 163% у другому кварталі 2020 року. Джерело.

Наразі до найбільш небезпечних програм криптоджекінгу належать ботнети Emotet, Sodinokibi та Lokibot, які досі функціонують у мережі. Але є і хороші новини — за даними Symantec кількість атак в інтернеті речей цього року почала знижуватися.

Майнінгові віруси

Інший спосіб — здійснення майнінгу через вірусне програмне забезпечення, яке користувач може встановити без усвідомлення загрози. Деякі з подібних програм навіть «навчилися» обходити антивірусні програми. Тим не менш, один користувач навряд чи принесе багато прибутку таким майнерам — саме тому ці віруси діють як «хробаки», що передаються на інші девайси через флешки чи інші носії. Для прибуткового майнінгу використовуються цілі мережі користувачів-жертв.

Втрата приватного ключа

Існує ризик, пов’язаний з безпекою криптовалютних гаманців — хакери навчилися красти дані, пов’язані із біткоїн-рахунками. Для того, щоб не загубити ключ доступу до гаманця, користувачі почали користуватися апаратним гаманцем. Даний пристрій має вигляд звичайної USB-флешки, до якої вноситься конфіденційна інформація. Обирати виробника апаратного гаманця потрібно дуже ретельно — адже деякі зловмисники продають носії вже зі спеціальними вірусами, що крадуть дані.

То як захиститися? Усе дуже просто: оскільки дані програми функціонують як звичайні хакерські віруси, то і захищатися від них треба як від вірусів. Саме тому забезпечте себе від надмірних спам-розсилок, не переходьте за сумнівними лінками та завантажуйте програми тільки з надійних ресурсів.

– Майнити чи купувати?

По-перше, якщо ви хочете майнити крипту самостійно, вам потрібно вирішити, які монети добувати буде найбільш вигідно (дивіться ресурс What To Mine). Для майнінгу ви не можете просто використовувати ноутбук чи ігровий комп’ютер. Це може бути цікавим хобі, але отримати прибуток з нього буде дуже важко. Доведеться серйозно інвестувати як в обладнання, так і в електроенергію.

Щоб бути в плюсі, вам потрібно буде повернути свої інвестиції в обладнання. В останні роки рівень складності постійно зростає для Біткоїна. Через це, можливо, прибуток буде нижчим, ніж ви розраховували заздалегідь. Тому варто подивитися на інші варіанти, в тому числі майнінг пули чи альтернативний майнінг (дивіться нашу статтю про децентралізовані фінанси).

Звичайно, придбати крипту набагато легше, аніж майнити її. Однак за правильних розрахунків ви можете створити додатковий пасивний дохід. Сподіваємося, наша стаття допомогла вам стати на крок ближче до цього.

Читайте Na chasi у Facebook і Twitter, підписуйтесь на канал у Telegram.

Share
Написати коментар
loading...