Реклама

В Україні ухвалили законопроект про державну мову

Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (№ 5670-д). Як передає кореспондент УНІАН, за це рішення проголосував 261 народний депутат
Čytaty latynkoju
В Україні ухвалили законопроект про державну мову
  1. Головна
  2. Креатив
  3. В Україні ухвалили законопроект про державну мову
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0
Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (№ 5670-д). Як передає кореспондент УНІАН, за це рішення проголосував 261 народний депутат

Що варто знати про основні положення законопроекту про мову

Законопроектом визначено, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова. Передбачено кримінальну відповідальність за публічне приниження чи зневажання державної мови. Такі дії каратимуться штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до 6 міс чи позбавленням волі на строк до 3 років. Із тексту законопроекту вилучено норми, якими передбачалося існування мовних інспекторів.

Проектом закону регулюється порядок застосування української мови як державної у публічних сферах суспільного життя, і дія його не поширюватиметься на мову релігійних обрядів та на сферу приватного спілкування між особами. Відповідно до законопроекту, кожний громадянин України зобов’язаний володіти державною мовою як мовою свого громадянства.

Іспит на знання державної мови як запорука набуття громадянства та обов’язковість мови для низки професій

Законопроектом передбачено, що особа, яка має намір набути громадянство України, зобов’язана скласти іспит на рівень володіння державною мовою. Визначено коло осіб, зобов’язаних вільно володіти державною мовою, зокрема це вищі посадовці, депутати, працівники дипломатичної служби, судді, педагоги, медики державних і комунальних закладів. Законопроектом визначено, що мовою судочинства, Збройних сил України та інших військових формувань, органів правопорядку в Україні є державна мова. Передбачено, що застосування державної мови у навчально-виховному та освітньому процесах в усіх навчальних закладах є обов’язковим.

Мовне квотування роботи ЗМІ, закладів харчування та публічних заходів

Законопроектом передбачено, що видавець, внесений до Державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції, зобов’язаний видавати державною мовою не менш як 50% від усіх виданих ним упродовж відповідного календарного року назв книжкових видань. Комп’ютерна програма з користувацьким інтерфейсом, що реалізується в Україні, повинна мати повноцінний користувацький інтерфейс державною мовою та/або офіційними мовами Європейського Союзу. Відповідно до законопроекту, інформація для загального ознайомлення (в тому числі оголошення, покажчики, вказівники, вивіски, повідомлення, написи та інша текстова, візуальна і звукова інформація) подається державною мовою. Мовою публічних заходів в Україні є державна мова, а в разі, якщо хтось з учасників публічного заходу виступає іншою мовою, організатор забезпечує повноцінний послідовний або синхронний переклад державною мовою. Також визначено, що мовою обслуговування споживачів в Україні, а також охорони здоров’я, медичної допомоги та медичного обслуговування є державна мова. На прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін. Послуги на транспорті в Україні надаються державною мовою.

Що загрожуватиме порушникам закону про мову

Пропонується внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення. Ними передбачено, що порушення законодавства про застосування державної мови у сфері освіти, науки, культури, книговидання, електронних інформаційних систем, інформації для загального ознайомлення, публічних заходів, технічної і проектної документації, реклами, охорони здоров’я, юридичних послуг, спорту, телекомунікацій та поштового зв’язку, транспорту тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб в розмірі від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на телебаченні та радіомовленні – накладення штрафу на посадових осіб в розмірі від 500 до 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Раніше ми розповідали10 щоденних онлайн-інструментів для українського журналіста про корисні онлайн-інструменти для українських журналістів.

Share
Написати коментар
loading...