Зараз мережа магазинів Intertop складається з 110 офлайн-магазинів і 2 онлайн-порталів. Компанія ще в 2015 почала рухатися в напрямку омніканальності: працювала над запуском нових сценаріїв покупки, оснащенням магазинів інформаційними кіосками, удосконалювала роботу консультантів. Тепер в Intertop крім основного каналу працюють такі сценарії: інтернет-магазин, резерв, Pick Up, Shop-to-shop, Store-to-door, online-полиця в магазині.
Що відомо про новий формат магазинів
Новий формат магазину Intertop в компанії називають «омніканально орієнтованими». Вони по площі вдвічі менші стандартного магазину, мають невеликий складський запас, обладнані інфокіосками. Покупець може прийти і подивитися цікаву модель, а потім дозамовити потрібний розмір або інший артикул. Персонал магазинів робить акцент на тому, що якщо потрібного розміру або моделі немає в цьому магазині, то компанія доставить його в стислі терміни. Асортимент омніканально орієнтованих магазинів схожий зі стандартними, але відрізняється обмеженою пропозицією різних розмірів.
Згідно омніканальної стратегії розвитку компанії, першим завданням, яке необхідно вирішити, стане оптимізація процесу повернення товару. Не менш важливим є розвиток нового для компанії напрямку — маркетплейсу. На сайті вже знаходяться товари двох брендів, з якими Intertop працює по моделі маркетплейса — Lotto і Nike.
Одним з головних кроків є запуск власної служби кур’єрської доставки. Сервіс компанія реалізує спільно зі своїм логістичним партнером Денка Лоджистік. Ця компанія обслуговує до 1000 інтернет-замовлень в день. Оператор відправляє товар по Україні із залученням кур’єрських служб, по Києву — самостійно.
Нагадаємо, що в Intertop обіцяли збільшитиУ INTERTOP побільшає українських брендів взуття кількість брендового українського взуття. Восени 2017 року вибрали 7 магазинів, в яких можна найкраще презентувати колекції українського взуття. В офлайн-магазинах до кінця року з 2000 позицій — від 100 до 300 будуть вітчизняного виробництва.