Як зміниться прийом платежів у найближчі роки

Čytaty latynkoju
Як зміниться прийом платежів у найближчі роки

Вже довгий час Bitcoin і Ethereum не виходять із новинних стрічок профільних ЗМІ (та й непрофільних теж — тільки ледачий не писав про «крипту»). «Пристрасті за блокчейном» продовжують бути темами дня / тижня / місяця. Тож світове фінтех-ком’юніті уважно спостерігає, як цей фактор і його похідні впливають на прийом платежів.

У яких саме питаннях цей вплив буде найбільш істотним? Можна виділити 5 основних трендів, які так чи інакше вплинуть на методи і способи прийому платежів.

Про регулятивну політику з боку держав щодо криптовалют

«Фінмоніторинги» Німеччини і Швейцарії вже скоро зможуть регулювати ринок криптовалют. Причини ті ж самі: криптовалюти популярні, ростуть (і періодично падають) у ціні. Однак невизначеність цінових змін, яку не можна пояснити ринковими законами, не може існувати довго без належного контролю. І розмови про це ведуться не тільки в кабінетах, а й у публічній сфері.

Наприклад, голова МВФ Крістін Лагард назвала держрегулювання ринку криптовалют «неминучим». Політику боротьби з чорними і сірими операціями «крипти» вже більше року веде Комісія з цінних паперів та ФБР. Це не просто декларативне «ми не сидимо склавши руки». Триває робота над створенням комплексної методології контролю фінансового ринку, сама ідея якого — цьому контролю не піддаватися. Завдання складне, але здійсненне.

Боротьба за клієнтів з «покоління Z»

Нещодавно побачила дуже цікаву статистику про «покоління Z». Тобто про тих, кого ми звикли сприймати як дітей, адже їх «обчислення» починається з 1996 року. Тим часом, найстаршому «типовому представнику» вже 21 рік. Це — молодий спеціаліст, тільки з університету, нерідко з роботою і вже точно з крайньою залученістю у використання сучасних девайсів. Не буду переповідати теорію поколінь, але матеріал зводитися до того, що до 2020 року «покоління Z» становитиме понад 40% споживачів США.

Фінансові інститути (в першу чергу — банки) вже починають мати справу з поколінням, яке не застало життя без Google та інтернету. Тож не дивно, що fintech у цьому процвітає — деякі стартапи і створені «зетами» або ж «мілленіалами». Головне, що потрібно враховувати при контакті з такою аудиторією — user experience comes first.

UI / UX дизайн вашого продукту повинен подобається не вам, а тим, хто буде оплачувати товари і послуги з його допомогою. Позитивний клієнтський досвід на всіх етапах покупки / оплати / переказу, зрозумілість, простота і поліваріативність — ось що стає конкурентною перевагою для бізнесу. Чим простіший платіж, чим «м’якше» він проходить — тим краще.

Про платежі зі смартфона

Мобільні платежі стали надзвичайно популярними, і особливо сильно це помітно на ринках, де розвиваються 3G- і 4G мережі зв’язку. Як тільки оператори дають більш-менш стабільне покриття у великих містах, рітейлери відзначають не тільки зростання продажів смартфонів, але і зростання кількості користувачів, які здійснюють покупки з девайсів. Україна нещодавно пережила впровадження 3G (правда, не вся і не до кінця), тому ви могли простежити і відчуити на собі позитивні зміни.

І ми знову повертаємося до питання зручності процесу оплати для користувача, без якого перевести клієнта з десктопу в додаток / мобільну версію буде дуже складно. Тут лідерство візьмуть платіжні рішення, заточені під миттєву оплату — на кшталт Masterpass, який у нас вже інтегрували digital-лідери: від заправок до платіжних сервісів (включаючи LeoGaming). Практично всі підвищили конверсію у мобільному сегменті.

Про P2P-переказ криптовалют

Поки сучасні «великі» криптовалюти роблять спроби бути надійним методом одноразових розрахунків за рахунок нестабільного курсу (словом «купуй-продавай»), не так давно анонсовані stablecoins заходять з іншого боку, беручи за основу стабільність курсу. Використовуючи складні економічні моделі для управління попитом і пропозицією або шляхом підживлення своїх токенів реальною валютою, вони створюють платформи з високим ступенем довіри.

«Трастовість» неминуче призведе до переходу від одноразових до регулярних виплат і до мас-пейменту. З усіма перевагами швидкості і захищеності, які пропонують криптовалюти, поява сервісів P2P-переказів і виплат на Bitcoin і Ethereum майже неминуча.

Криптовалюта як платіжний метод для рітейлу

Загальний обсяг ринку Bitcoin та Ethereum — близько $500 млрд. Багато, але не масово, тому що можливості використання криптовалют у тому ж рітейлі поки на зародковій стадії. І мова не тільки про Україну, якщо що. Мерчанти по всьому світу охочіше інтегрують той же Masterpass чи більш локальні платформи цифрових гаманців, в першу чергу тому що для них є зрозуміла універсальна техдокументація. Blockchain необхідних інструментів і платіжної інфраструктури не має. Поки не має.

Чули про OPEN Platform? Це стартап з Кремнієвої Долини, який розробляє універсальний API для інтеграції blockchain у додатки. Згідно з задумом і White Paper, девелопери зможуть використовувати універсальну платформу API OPEN у своїх додатках і відразу ж приймати платежі та проводити інші операції з «криптою». По суті, це те саме «коробкове рішення», на яке багато хто так чекає.

До слова, раніше ми повідомляли про те, що Mastercard переводитьMastercard переводить платежі на технологію blockchain прийом платежів на blockchain.