Якщо запитати будь-якого українця не зі Львова, з чим власне асоціюється це місто, то можна почути досить звичні речі, як от площа Ринок, пляцки, кава, бруківка та загалом суто галицька атмосфера. Однак молодий львів’янин може дати іншу відповідь, яка кардинально відрізнятиметься від попередніх.
Найкраще відчути вайб сучасного Львова можна лише в осередку його культурного життя, так би мовити, а саме — Telegram-каналі «Перша приватна мемарня». Це «чисто галицький двіж», де обговорюють життя міста зі своїми локальними мемами. Ми ж хочемо розповісти про те, як з’явився цей канал і як Мемарня з невеличкої спільноти перетворилась на суттєве джерело допомоги війську під час війни.
🧐 Історія створення
«Перша приватна мемарня» — це Telegram-канал з мемами про політичне і суспільне життя насамперед Львова, а також всієї України. Створили канал після дочасних місцевих виборів 2019 року, коли засновники вирішили висміювати місцевих політиків. Тоді ще не було суто львівських каналів з мемами, тож Мемарня стала першою у своєму роді.
Ми побачили, наскільки ідіотськими та водночас цікавими можуть бути вчинки львівських політиків. Так само нас дивувало, чому про це ніхто не те, що не робить меми, а й взагалі не жартує
адміни каналу «Перша приватна мемарня»
😎 Чому анонімний?
Канал анонімний, однак його автори відомі у галицькій тусівці та навіть взяли участь в одному з місцевих подкастів про волонтерство «Кожен волонтер» від Radio Skovoroda. Щоб зберегти анонімність, їхні голоси змінили.
Анонімність важлива для безпеки авторів та навіть сама стала мемом. В одному з повідомлень у пабліку сказано, що група авторів Мемарні працює в доволі різних сферах: «від ІТ до продажу моркви на Нижньому Шуварі (відомий львівський ринок — ред.)».
За їхніми словами, Мемарня — це їхнє хобі, але водночас це неначе дитина, за якою треба дивитись та яку треба виховувати.
🤮 Вплив політиків
У декількох інтерв’ю адміни наголосили, що не належать до жодної з політичних сил, хоча й мають кілька джерел у львівській політиці.
Просто коли робиш мем про Садового, то кажуть, що ти від Синютки (колишнього губернатора Львівської області — ред.), а коли — про Синютку, то продався Садовому
адміни каналу «Перша приватна мемарня»
Власне, саме тому є навіть локальний мем, що «Перша приватна мемарня» — це проєкт мера міста Андрія Садового. Адміни постійно жартують на цю тему, однак і жодних заперечень цього не було.
🇺🇦 Контент у мирний час та під час війни
Тематика мемів змінюється залежно від ситуації в Україні, перед виборами переважають політичні пости, у часи затишшя на політичній арені на перше місце виходять суспільні. Загалом контент Мемарні у мирний час складався не тільки з мемів, були також новини та події міста у сатиричному форматі.
Після повномасштабного вторгнення канал вийшов на зовсім інший рівень та інформує містян про тривоги, головні новини країни та події фронту. А також допомагає людям розкрутитися за допомогою мемів на військову тематику.
Також у часи повномасштабної війни адміни регулярно публікують дописи зі збором коштів для знайомих підрозділів або поширюють інформацію підписників про допомогу. Тому адміни планують у майбутньому налагодити співпрацю з відомими волонтерами та фондами. Крім того, адміни щотижня переказують кошти із заробленої реклами на підтримку війська.
Загалом, канал став настільки відомим у Львові, що стає джерелом для багатьох новинних сайтів, які роблять посилання та згадки на «Першу приватну мемарню».
❌ Блокування сторінок
Крім прихильників та підписників, «Перша приватна мемарня» має і хейтерів, які скаржаться на сторінки у соцмережах. Цим пояснюється те, що у Фейсбук паблік має назву «Друга приватна мемарня». За кілька місяців після створення Фейсбук заблокував сторінку з 3 000 підписниками у відповідь на скарги користувачів.
Але і це ще не все. З початку пандемії коронавірусу канал активно «стібався» над діяльністю відомого антивакцинатора Остапа Стахіва, який займався пропагандою та поширював фейки про вакцини. Через це фанати скандального антивакса «знесли» інстаграм-сторінку «Перша приватна мемарня». Сторінку так і не відновили.
Після інциденту, коли Стахів зі своїми прихильниками увірвався до ліцею на Прикарпатті та зірвав навчання, Мемарня написала допис у Фейсбук, де тегнула місцевих депутатів з проханням звернутись із запитами до СБУ.
Депутати оперативно відгукнулись на ініціативу. Згодом суд обрав Стахову запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, але пізніше він вийшов під заставу. Після цього інциденту вийшло кілька публікацій у загальнонаціональних та місцевих ЗМІ зі згадкою Мемарні
🔎 Добірка мемів Мемарні та історія їхнього походження
💪🏻 Заряд Притули
У червні 2016 року в рамках Чемпіонату Європи з футболу у Марселі відбувся матч України з Польщею. Велика кількість українських шанувальників поїхала до Франції, аби підтримати нашу команду. За день до матчу Сергій Притула запропонував зібратись фанатам в одному місці, щоб потім маршем разом піти вболівати до стадіону. Під час ходи колона зустрілась із польскими ультрас, які за словами Сергія «були зовсім не схожі на вегетаріанців».
Аби якось уникнути конфронтації, Притула зібрав групу з 20-30 хлопців й вони почали кричати “Ruska Kurwa ole ole ole”. Поляки підтримали кричалку, а потім обидві команди вболівальників синхронно двома колонами пішли на стадіон.
«Перша приватна мемарня» вирішила зберегти у культурному надбанні цю історію й зробила годинну версію кричалки, яка отримала назву «Заряд Притули»:
🔫 Привіт від дітей мемарні
Колись давно у мережі з’явилась картинка досить низької якості з написом «ПОРОШЕНКО СУКА!!! ПРИВЕТ ОТ ДЕТЕЙ ЛУГАНСКА»:
Автор картинки невідомий, як і її мета. Якщо хтось намагався таким чином налякати п’ятого президента України, то це не вийшло. Бо ця картинка стала іронічним мемом й швидко втратила свій перший сенс.
Адміни «Першої приватної мемарні» зробили свою версію мему «Привіт від дітей мемарні». Цю фразу використовують для організованої діяльності групи, як от для спаму масових коментарів «від дітей мемарні» чи як примітку до донатів від групи.
🗿 Львівська бруківка
У 2017 році з’явились звинувачення у бік мера Львова Андрія Садового, що він і його команда з партії «Самопоміч» краде бруківку. Зазначалося, що це роблять під час ремонту доріг — її заміняли на асфальт, бетонні плити та інші матеріали. Саму ж бруківку нібито продали, що й стало локальним мемом. Адміни Мемарні навіть зробили «гасло Львова» з бруківкою:
Християни з нами, Садовий над нами, бруківка під ногами, вперед галичани!
А ось деякі меми про бруківку:
🧐 От наочний приклад підаризму та «Бурачкова Европоливка»
А зараз за один раз ми пояснимо два моменти, які залишаються незрозумілими для багатьох нових користувачів. «Бурачкова Европоливка» — це чат Мемарні, у якому підписники обговорювали різноманітні новини, робили разом меми та навіть проводили зустрічі.
Назва чату з’явилася завдяки громадській діячці Ірині Фаріон. У серпні 2020 року вона прокоментувала рішення політика Руслана Кошулинського балотуватись на голову Львова:
Оберете націоналіста — оздоровите всю країну. Коли ні, то і зелена пліснява, і бурачкова европоливка від порошенків роз'їсть вас, як терміти
Через деякий час чат заблокували й наразі є «бурачкова смерть москалям 2.0». А ось інший мем «От наочний приклад…» з’явився у самому чаті Мемарні. Користувач Андрій Вихлопень досить ексцентрично прокоментував один з дописів й згодом його коментар став «пастою», яку постійно згадують:
От наочний приклад підаризму. Поставили жабу, я собі щось написав не чіпаючи підарів, а вони тут як налетілиии.... і дрочуть і дрочуть Тайдітьнапуй убогі 🤣🤣🤣🤣
І ось деякі меми на цю тему:
🥪 Оголошення тривог та канапки
З початку війни багато локальних спільнот у Telegram почали повідомляти не тільки місцеві новини, а й сповіщати про повітряні тривоги. Мемарня — це все ж незвичайний канал, тому й повідомлення про сирену тут дещо інші й навіть декількох видів.
Першим мемом став вираз «по канапці й в укриття», а коли тривога закінчується то «доїдайте канапки й виходьте з укриття». З часом підписники навіть почали ділитись світлинами своїх канапок у сховищах.
Іншим варіантом оголошення тривоги є відео, де під урочисту музику «шановних гостей та дорогу родину запрошують у бомбосховище». Не будемо приховувати — це наш найулюбленіший вид повідомлення про сирену:
Також є відео із блогером Коцею, який флегматично каже «Повітряна тривога, повітряна тривога». Його навіть почали називати «Обличчя повітряної тривоги» за це:
🤪 Меми про Генштаб
Меми про Генштаб є одним з наймасштабніших феноменів, що породила Мемарня. Ці меми стали настільки популярними, що адмінам каналу навіть довелось ввести своєрідне ембарго на них — якщо надіслати такий мем, то можна отримати бан.
Загалом є два види мемів про Генштаб: де задоволені технікою, яку хтось надіслав («О, а це вже не х**ово») та де навпаки незадоволені («Що це за ху*ня?»). Меми стилізовані під матеріал видання «Українська правда», де додають якусь техніку чи взагалі все, що в голову прийде. Навіть відбувся один курйозний випадок, коли один проросійський Telegram-канал опублікував цей мем, як реальну новину:
На останок пропонуємо вам велику пачку мемів про Генштаб:
***
Також читайте про інші феномени війни — як вечірня розкрутка «Право на поплаву» допомагає українцям під час війни, та як уся Україна дивиться аналіз психоемоційних станів під час війни від Тараса Білки