Radicati Group прогнозує зростання кількості користувачів email-сервісів до 4,9 млрд осіб у 2017 році. Ці космічні цифри показують, що email-маркетинг залишається ефективним каналом комунікації з клієнтами. Відтак вам варто максимально задіяти цей інструмент у бізнесі.
Перш ніж збирати базу
Щоб отримати бажаний результат і високу конверсію від розсилки, необхідно відправляти підписникам релевантний контент. При цьому — обов’язково за умови їхньої згоди. На жаль, поширеною помилкою серед email-маркетологів є те, що вони намагаються зібрати якомога більшу базу, не гребуючи сумнівними способами збору і не дивлячись на зацікавленість у ній користувача.
Великий список адрес не принесе бажаного результату, якщо більшість підписників відправлятимуть розсилку в спам, бо вона їм надокучає і вони не підписувались на неї. Крім того, розсилка без згоди користувача називається спамом і є незаконною. Email-маркетинг — це марафон, що передбачає наявність стратегії, а не спринт на коротку дистанцію. Тому спочатку думайте про кінцевий результат і не жертвуйте якістю заради кількості. Тільки в такому випадку є сенс запускати email-кампанії.
Як зібрати базу для email-розсилок
Форма підписки на сайті
Якщо ви вирішили займатися email-маркетингом серйозно, розміщення форми підписки на сайті — обов’язковий крок. Форму підписки зазвичай ставлять або у нижній частині сайту (footer) або в заголовній (header). Вибір розташування залежить від дизайну сторінки і ваших потреб і вподобань.
Mabel’s Labels, онлайн-магазин персоналізованих наклейок, вибрали розміщення у футері. Для подальшої персоналізації розсилок за іменем потрібно ввести також ім’я та прізвище користувача:
Виринаюче вікно
Виринаючі вікна дратують користувачів, і це важко заперечити, але їхня наявність на сайті вдвічі збільшує кількість нових підписників. І проти цього важко встояти. Якщо ви вирішили збирати базу у такий спосіб, забезпечте можливість легко закрити вікно і продумайте неагресивний дизайн. Дайте можливість користувачу спочатку візуально просканувати контент сайту — всього декілька секунд, і тільки тоді пускайте вікно підписки. Запропонуйте в обмін на email спеціальну пропозицію, знижку, безкоштовну доставку чи цінний контент.
Книжковий магазин Yakaboo пропонує 10 грн за підписку на розсилку:
Соціальні мережі
Якщо у вашої компанії є сторінка у FacebookБренди платитимуть блогерам за пости у Facebook, варто розмістити форму підписки прямо туди. Таким чином, ви даєте підписникам сторінки можливість обрати email як альтернативний спосіб взаємодії з вашим брендом.
Онлайн-магазин товарів для жінок і дітей Mud Pie має таку форму підписки на своїй офіційній сторінці у Facebook:
Цільова сторінка
Згідно дослідженню Marketing Land, поповнення бази email-адрес через цільову сторінку підвищує конверсію на 50%. Цільова сторінка має бути зрозумілою та максимально простою для користувачів. Розмістіть кнопку із закликом до дії, дайте відповіді на запитання, які можуть з’явитися у користувачів. Розвійте будь-які сумніви щодо того, чи варто підписатися.
Ось приклад лаконічної цільової сторінки кулінарного сайту Forkly, де в обмін на адресу ви отримаєте інформацію про найближчі ресторани:
Онлайн-заходи
До онлайн-заходів відносяться вебінари, розіграші призів, вікторини та конкурси. Запропонуйте взяти участь у заході в обмін на електронну адресу — виграти приз або відвідати вебінар зможуть не всі, а у вас залишаться адреси.
Ось приклад виринаючого вікна на сайті відомого маркетолога Ніла Пателя:
В ньому використаний психологічний прийом, коли у людини викликають відчуття терміновості — «Вебінар починається за 11 хв і 30 сек», і при цьому час продовжує збігати на очах. Ви розумієте, що не встигаєте прослухати його зараз і тут бачите напис «Не виходить попасти на вебінар сьогодні? Тоді виберіть іншу дату» — і ви спокійні, бо шанс отримати корисні знання все-таки є.
Зверніть увагу, щоб закрити це виринаюче вікно, необхідно натиснути на посилання під назвою «Ні, мені не потрібно більше трафіку на сайт». Це — ще один психологічний прийом, який спонукає підписатися.
Офлайн-заходи
Поповнюйте базу email-адрес не тільки в інтернеті. Якщо ви влаштовуєте конференцію, семінар, виставку, або у вас є роздрібний магазин, збирайте адреси за допомогою анкет. При цьому давайте людям можливість самим відмітити в анкеті, хочуть вони отримувати розсилку чи ні.
Якщо у вас є свій магазин, в обмін на дисконтну карту запропонуйте покупцям внести в анкету інформацію, яка вас цікавить. Через декілька днів надішліть новим підписникам вітальний email, у якому запропонуйте вибрати контент та частоту розсилки самостійно. Розкажіть про переваги своєї розсилки, а також дайте можливість відписатися. Рекомендуємо не затягувати із вітальним email, щоб користувач не встиг забути про вас і не відправив згаряча розсилку в спам.
Просувати розсилку можна також за допомогою друкованих матеріалів. Друкуйте QR-коди на флаєрах, буклетах, візитівках, пакетах – тоді зацікавлена аудиторія зможе відсканувати код, перейти на цільову сторінку з формою підписки й підписатися на розсилку. Розказуйте про себе, а найголовніше — роз’ясніть вигоду від розсилки для користувача або запропонуйте лід-магніт.
Які прийоми допоможуть ефективніше зібрати базу
Не ховайте форму підписки
Щобв спростити процес реєстрації, розмістіть форму підписки на головній сторінці сайту. Користувач не має довго її шукати. Але можливі й інші варіанти. Подивіться, як магазин органічної косметики Birdy Botanical розмістив форму підписки у трьох місцях.
Онлайн-магазин одягу Michael Kors розмістив форму підписки у футері головної сторінки. Це — також чудовий варіант, адже користувачі обов’язково знайдуть форму, коли будуть шукати мапу сайту:
Використовуйте лід-магніти
Недостатньо просто написати «Залиште ваш email» — для людей це не підстава, щоб ділитися з вами своєю персональною інформацією. Користувач має бачити очевидну вигоду і цінність для себе. В залежності від сфери вашого бізнесу та інтересів цільової аудиторії, лід магнітом може стати: купон на знижку, безкоштовна доставка, електронна книга, результати дослідження, корисний список, навчальні відео чи серія уроків. Список обмежується лише вашою фантазією.
Ідеальний лід-магніт:
- Приносить цінність користувачу.
- Релевантний.
- Надсилається одразу після заповнення email-адреси.
Магазин Mud Pie пропонує безкоштовну доставку за першу покупку, сповіщення про оновлення асортименту та ексклюзивні розпродажі. Зверніть увагу на заголовок: «Станьте інсайдером Mud Pie»:
Для лід-магніту не обов’язково спеціально створювати новий контент. Якщо у вас вже є готовий якісний і корисний контент, просто конвертуйте його в іншу форму і запропонуйте в обмін на email-адресу. Наприклад, створіть електоронну книгу в форматі PDF зі статей у своєму блозі. Онлайн-ресурс для маркетологів MarketingProfs просить користувачів зареєструватися, щоби дочитувати статті до кінця. Користувачеві необхідно ввести email-адресу у форму підписки або зареєструватися за допомогою акаунта в соцмережах:
Використовуйте соціальні докази
Людина охочіше прийме рішення на вашу користь, якщо побачить, що цей вибір зробили багато інших. Із двох яток на базарі з однаковим товаром бажання підійти викликає та, біля якої є черга. Саме так працює принцип соціального доказу — «Це популярно, значить треба спробувати». У формі підписки ви можете вказати, скільки у вас вже є читачів розсилки. Погляньте, як підійшли з гумором до створення виринаючого вікна у блозі Тіма Урбана Wait But Why. Число інтерактивне: коли реєструються нові підписники, цифра зростає:
Запропонуйте пройти тест
Людям подобається проходити тести — у такий спосіб вони начебто дізнаються про себе більше. Зверніть увагу на популярність серед користувачів соцмереж різноманітних тестів: «На яку популярну актрису ви схожі?», «Ким ви були у минулому житті» тощо. Запропонуйте користувачам пройти невеличкий тест і отримати результат на електронну пошту. Магазин кольорових каменів для прикрас GemStone розмістив тест під назвою «Який дорогоцінний камінь вам підходить», що відповідає тематиці сайту компанії:
Усього 10 питань, а в 11 питанні — прохання до відвідувача залишити email-адресу, щоби дізнатися результат. Потім підписник отримує лист із результатом та пропозицією розмістити результат в блозі або на персональній сторінці в соцмережі. У такий креативний спосіб GemStone не тільки залучили нових підписників, але й розважили цільову аудиторію.
Запитуйте необхідний мінімум інформації
Запам’ятайте, що користувачам не подобається залишати багато інформації про себе, бо це провокує відчуття вразливості та зайвої відкритості. Виходячи з цього, запитуйте лише інформацію, необхідну для персоналізації email — ім’я та email адресу. Більше полів у формі означає менше шансів, що їх заповнять. Сподіваємось, що ви використаєте наші поради, розширите свою базу і отримаєте від розсилок максимальну конверсію. Бажаємо успішних email-кампаній!