Реклама

Паризька угода про клімат — чому про це всі говорять

Čytaty latynkoju
Паризька угода про клімат — чому про це всі говорять

Президент США Дональд Трамп оголосив, що Сполучені Штати виходять із Паризької угоди про клімат. Чому це важливо і викликало таку бурхливу реакцію не лише у науковців, але й у представників бізнесу?

Що сталося?

Президент США заявив, що Вашингтон почне нові переговори про укладення угоди по клімату — мовляв, економічні умови цієї угоди не є справедливими для США та американської промисловості. На підтримку своїх слів він твердить, що виконання зобов’язань за цією угодою призвело би в США до скорочення 2,7 млн робочих місць до 2025 року — а Зелений кліматичний фонд ООН (GCF), створений для надання допомоги країнам, що розвиваються, взагалі звинуватив у пом’якшенні наслідків зміни клімату та адаптації до них для одних учасників на шкоду іншим, зокрема, що Китай використовує вугілля і забруднює довкілля, але не став платити більше за свої дії. До слова — ще під час передвиборчої кампанії Трамп неодноразово заявляв, що не існує ніякого глобального потепління.

Як реагує згаданий вище Китай?

Лідери Євросоюзу і Китай вирішили випустити спільну заяву на підтримку Паризької хартії, яка, на їхню думку, сьогодні важлива як ніколи — у документі все ті ж аргументи на користь альтернативної енергетикиУ світовій сфері поновлювальної енергетики працюють вже 10 млн осіб не лише як фактору національної безпеки, але й інструменту створення нових робочих місць та сприяння економічному зростанню:

Паризька хартія життєво важлива для нашого колективного майбутнього. Важливо також, щоб американське суспільство, як і суспільства інших країн, бізнес-співтовариства, мобілізувалися, щоб зберегти Паризьку хартію як головну гарантію майбутнього наших дітей та онуків

Прем’єр Державної ради КНР Лі Кецян заявив, що країна виконає зобов’язання, прописані в Паризькій угоді.

Що являє собою Паризька угода?

Паризька угода (фр. L’accord de Paris) — угода в рамках Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (UNFCCC) щодо регулювання заходів зі зменшення викидів діоксиду вуглецю з 2020 року. Текст угоди було погоджено на 21-й Конференції учасників UNFCCC в Парижі та прийнято консенсусом 12 грудня 2015. Голова конференції Лоран Фабіус, міністр іноземних справ Франції, зазначив, що цей «амбітний і збалансований» план був «історичною поворотною точкою» у меті зменшення темпів глобального потепління. Угода вступила в силу 4 листопада 2016 року. На відміну від Кіотського протоколу, Паризька кліматична угода передбачає, що зобов’язання зі скорочення шкідливих викидів в атмосферу беруть на себе всі держави, незалежно від ступеня їхнього економічного розвитку.

Чи є Україна учасницею цієї угоди?

Україна підписала Угоду 22 квітня 2016 року у Нью-Йорку, а парламент ратифікував її 14 липня 2016 року. Президент України Петро Порошенко«Безвіз» підписано — із 11 червня український паспорт додасть 40 позицій у GPP Rank підписав закон «Про ратифікацію Паризької угоди» 1 серпня 2016-го. Із жовтня того ж року до неї приєдналися Канада, Болівія, Непал, Європейський Союз і низка країн ЄС. На той момент угоду ратифікували 72 країни, на які припадає понад 56% викидів парникових газів на планеті.

Реакція представників великого бізнесу у США

Засновник Tesla і SpaceX Ілон Маск5 міфів, які зруйнував Ілон Маск — та книга про нього оголосив про вихід з експертних рад при президенті США Дональді Трампі, назвавши рішення Трампа «поганим для Америки і всього світу»:

Також про свій вихід з експертних рад при президенті США заявив глава The Walt Disney Company Роберт Ігер:

Негативною на рішення президента США була і реакція очільника Facebook Марка ЦукерберґаCEO Facebook до випускників: «Настав час визначити новий соціальний контракт»:

Про що говорять у Парижі?

Президент Франції запросив вчених із США переїхати у Францію і продовжити свою роботу, зазначивши, що США можуть відвертаються від світу, але його країна не буде відвертатися від Америки та від проблем глобального потепління:

А що, якщо ніякого глобального потепління нема?

Якщо ви теж не вірите в те, що льодовики тануть, а збільшення викидів в атмосферу руйнує клімат, просто перегляньте квітневий матеріал від Quartz — знана у всьому світі «алея айсберґів» зазвичай за сезон «пропускає» 687 крижаних брил-велетнів, натомість цьогоріч усього за місяць їх пропливло близько 600. Якщо температура повітря на планеті не росте, чому тоді тисячолітні льодовики почали зменшуватися і розколюватися? Питання риторичне.

Що робити, якщо ви не еколог та не бізнесмен?

Навіть без приєднання до міжнародних угод можна сприяти зменшенню викидів в атмосферу: використовувати напрацювання стартапів із альтернативної енергетики«Сонячні» жалюзі з України зібрали $50 тис на Kickstarter, контролювати рівень витрат тепла5 українських стартапів, відомих в усьому світі, сортувати та розділяти побутове сміття, користуватися електромобілемКоротка історія електромобілів у світі — це початкові кроки, які ви можете почати робити цілком самостійно, бо крок одного —це крок до змін серед сотень (а то й тисяч) людей на нашій планеті. Очільники країн змінюються, президенти можуть бути різними, а Земля у нас — одна, не забувайте про це.