Реклама

👀 Аполітичність творців Genshin Impact: чи варто закривати очі на дружбу miHoYo та росії

Čytaty latynkoju
👀 Аполітичність творців Genshin Impact: чи варто закривати очі на дружбу miHoYo та росії
  1. Головна
  2. Ігри
  3. 👀 Аполітичність творців Genshin Impact: чи варто закривати очі на дружбу miHoYo та росії
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0

Китайська компанія miHoYo анонсувала закрите бета-тестування нової RPG у стилі міського фентезі Zenless Zone Zero, також відомої як Equalizing Test.

Чимало українців вже чекають нову гру від miHoYo, здебільшого шанувальники попередніх проєктів студії — Genshin Impact та Honkai: Star Rail. І все було б чудово, якби не одне «але»: майже вже другий рік війни проти України miHoYo не тільки ігнорує українських гравців, а ще й продовжує будувати активні зв’язки з рф.

Попри це, українське ком’юніті заплющує очі на дружбу miHoYo з рф. Тож ми вірішили зібрати усі дивні дії miHoYo в ретроспективу та поміркувати, чому українці толерують компанію, що підтримує рф, а також донатять тим, хто платить податки в російський бюджет.

Хто така miHoYo та до чого тут рф?

miHoYo Co., Ltd., також відома як HoYoverse або COGNOSPHERE — китайська студія, яка відома своїми мобільними іграми.

Як для України, так й для всього світу, miHoYo стала популярною завдяки Genshin Impact — free-to-play проєкту, яку випустили у 2020 році. Звісно, на теренах Китаю компанія була відома ще задовго до того, та й взагалі входить в топи найбільших студій країни. З часом miHoYo стала дійсно надприбутковою — студія заробила у 2022 році більше, ніж Activision Blizzard чи Electronic Arts. Проте зосередимося ми саме на її появі на нашому ринку.

miHoYo зробила в Україні те, чому заздрить кожна студія, що створює ігри — вона сформувала велику фан-базу навколо свого проєкту. Проте зробила це компанія не власноруч, скоріше, на це зіграв геополітичний фактор. Важко об’єктивно відстежити, завдяки чому Genshin Impact прийшов в Україну. Проте з огляду на відсутність спеціального маркетингу з боку компанії, спрямованого на Україну, я маю дві версії — українські підлітки могли дізнатися про гру лише або з трендів у США та Європі, або з трендів у рф, і щось мені підказує, що вірний буде другий варіант.

У росії Genshin Impact стала хітом національного масштабу. І оскільки росія тоді ще мала великий культурний вплив на Україну, появу шанувальників у нас чекати довго не довелося.

Тут треба зробити невеличкий відступ та подивитися на цифри.

Будемо відверті: українські гравці є дуже невеликим ринком для великих китайських компаній. Саме тому miHoYo цілком очевидно «підтягнула» український регіон під російський офіс, який, ймовірно, відповідає не лише за рф та Україну, а й за інші країні пострадянського — це традиційна ситуація для ігрових компаній.

До 24 лютого 2022 року такі рішення компанії здавалися очевидними: нащо відкривати по декілька офісів у кожній з країн, якщо можна об’єднати усе під єдиним великим центром.

Тим паче географія гравці у Genshin Impact також підтверджує велику зацікавленість росіян: шанувальники гри з рф займають третє місце. Згідно з аналітиками з Priori Data, це 6.52% усіх гравців в Genshin Impact. Так, відсоток не виглядає разюче, проте випереджає рф лише США (з 11%) та Бразилія (з відсотком, майже як у рф).

Крім того, іноземні гравці повідомляють, що інколи на серверах можна навіть побачити до 40% росіян, що можна почитати тут.

Зазначу, мені не відомо, чи рахували Priori Data в гравців з рф усіх, хто грає російською мовою. Попри це, навіть цифри доводять, що росіяни зацікавлені в miHoYo. В компанії це розуміють, тому miHoYo також зацікавлена у стосунках з рф.

Дружба miHoYo та росіян

Важливість російського ринку для miHoYo відома була ще до початку нападу росії на Україну.

Неможливо не розповісти про слона в кімнаті. В грі є локація «Снєжна», англійською — Snezhnaya, китайською Zhìdōng. В локації є неігрові персонажі, які мають імена Tsaritsa, Anthon, Tonia й так далі. Нижче навіть залишу повний перелік для розуміння:

Ну й куди без хвилинки на шизу — у грі навіть можна зустріти такий діалог. Малоймовірно, що miHoYo посилалися у цій фразі на реальний світ, but who knows.

На фото: неігровий персонаж Даніла з дев’ятої роти каже, що прийшов на інші землі захищати людей з Ліюе.

Окрім того, що miHoYo подарувала росіянам локацію та локалізацію в Genshin Impact, вже в новій Honkai: Star Rial також є посилання до рф. Зокрема, щонайменше шість персонажів, і як пишуть самі росіяни на Reddit, «їх не зображено як поганців, що заставляє радіти».

Поза іграми miHoYo теж не залишає росію без уваги. Зокрема, влаштовує ось такі рекламні акції:

Genshin Impact billboards in Russia
byu/Nuliax inGenshin_Impact

Або навіть такі:

Anniversary bus with wonderful art in Russia!
byu/maximuhka inGenshin_Impact

Насправді це навіть далеко не усі приклади реклами, які miHoYo замовляли у рф — є ще безліч російських блогерів, пабліків тощо. Проте miHoYo будує собі успішну кар’єру не лише в росії. Все ж таки, гра в першу чергу китайська й створена для китайського ринку. А ми знаємо, що велике в КНР не приховати від зору партії — тому, наприклад, Департамент науки й технологій Міністерства культури та туризму КНР нагородив творців гри «За просування культури і туризму Китаю».

Я згадував на початку цього тексту COGNOSPHERE — це дочірня компанія miHoYo, яка базується в Сингапурі й дозволяє таким чином студії розповсюджувати свої ігри по всьому світу. Саме вона займається дистрибуцією гри й у пострадянському регіоні, точніше, вже локальні офіси COGNOSPHERE.

Очевидно, що мало хто з іноземних компаній приділяють стільки уваги рф, скільки китайська студія — й це не змінилося навіть під час нападу рф на Україну.

Чи miHoYo проти України?

Ще на початку повномасштабного вторгнення рф, в Україні стався гучний скандал. Автори українського YouTube-каналу Room Factory випустили відео, у якому розповіли, що miHoYo замовили в них рекламу.

У цей самий час почалась повномасштабна агресія рф і українським блогерам, за їхніми словами, намагалися заборонити використання українського прапора у відео, а також не заплатили за рекламу. Пояснення від самих Room Factory є нижче з тайм-кодом:

Звісно, до Room Factory також є декілька питань. Ймовірніше за все, рекламу замовляв вищезгаданий російський офіс Genshin Impact.

Через той скандал ЗМІ також згадали, що на Comic Con Ukraine 2021 мали представити Genshin Impact, проте російський офіс наполіг на скасуванні партнерства. Наразі перевірити інформацію не вдалося.

Вже згодом, майже до річниці нападу рф на Україну, стався ще один курйоз. Українським гравцям почали надходити запрошення відвідати захід на честь Genshin Impact в Москві.

Судячи з усього, російський офіс Genshin Impact просто зарахував усіх гравців, які грають російською, до рф. Тут варто нагадати, що офіційної української локалізації у Genshin Impact немає й не планується, навіть попри чисельні петиції гравців з нашої країни.

Згодом студія прибрала запрошення для українських гравців, проте івент в Москві не скасувала.

Найбільше мене здивувала реакція українців. На мій суб’єктивний погляд, великий відсоток гравців почав не тільки захищати гру, а ще й фактично вступився за російський офіс. Наочно це можна побачити в коментарях ось під цією публікацією.

Також на початку 2023 року miHoYo привітала гравців з Масницею, випустивши офіційний арт. Звісно, Масниця — загальнослов’янське свято, проте мені здається, що це привітання адресувалося саме росіянам.

Official Illustration Celebrating the Maslenitsa Festival in Russia
byu/Bisentinel inGenshin_Impact

Зовсім нещодавно, у жовтні 2023, miHoYo провела ще один спільну кампанію з російським бізнесом — брендом «Додо Піцца». У меню піцерії тимчасово з’явилося комбо з мерчем та предметами з Honkai: Star Rail. Чи варто казати, що російські гравці вишукалися в черги та чекали по 5-6 годин? Звісно ж, під час війни miHoYo не скасувала й більш стандартні рекламні кампанії у росії — замовлення у блогерів, каналів тощо.

З іншого боку, ніяких івентів в Україні від miHoYo не дочекаєшся — як до повномасштабної війни, так й, звісно, під час неї. Ба більше — вони неможливі, бо домовлятися доведеться з російським офісом.

Також варто зазначити, що мені вдалося знайти перелік робітників HoYoverse. Окрім іноземних фахівців, є щонайменше дві українки, які зараз працюють у miHoYo. Згідно з їхніми профілями на LinkedIn, вони займаються локалізацією гри. Й тут є два нюанси — або miHoYo неочікувано готує українську локалізацію, що малоймовірно, або фахівчині працюють над російським перекладом.

Скріншоти із зображення акаунтів двох українок я вирішив не додавати, бо не підтримую переслідування у соцмережах, проте їхні профілі можна знайти на LinkedIn.

Також miHoYo наймає й російських фахівців — частка з них залишається та працює в рф, відповідно, й сплачує податки.

 

miHoYo усіма силами робить вигляд, що вона аполітична, проте наймає росіян, які продовжують жити в рф. Крім того, для багатьох українців аполітичність зараз дорівнює підтримці ворога України.

Знайти хто саме працює у так званому російському офісі я не зміг. Ймовірно, miHoYo навмисно приховала зараз російський підрозділ, щоб максимально мінімізувати можливі скандали. Проте, якщо з’явиться якась інформація, цей розділ буде доповнено.

Genshin Impact та політика

Також не варто обходити стороною й інший цікавий випадок використання Genshin Impact у політичних цілях рф. Й зараз розмова піде не про українських гравців.

Російський уряд цілком розуміє популярність ігор miHoYo на пострадянському просторі, тому не цурається використовувати це у своїй пропаганді. Наприклад, минулого року російською мережею прокотилася хвиля підтримки агресії рф. Що іронічно — навіть самі росіяни зрозуміли, що це боти. Проте не можна не відзначити, що для ботів цього разу використовували акаунти з юзерпіками персонажів з Genshin та навіть з гуртом BTS. Певно, уряд рф дуже хотів зацікавити в своїй пропаганді російських підлітків.

Інша частина ком’юніті гри не впевнена, що це боти — й дійсно, у Twitter можна знайти юних шанувальників BTS та Genshin Impact, які виступають на підтримку росії.

Приклади нижче нічого не доводять, проте залишу вам їх тут.

Разом з тим, російський уряд обожнює привласнювати собі вигадані культурні перемоги. Так, наприклад, вже цього року прокремлівські ЗМІ почали розносити інформацію, що у Genshin Impact є посилання на російську ПВК «Вагнер». Насправді в грі дійсно є коваль Вагнер з молотом в руках (бо він коваль), але максимальну шизу росмедіа було вже не зупинити. Ділитися посиланням бажання немає, проте дозвольте трішки процитувати.

Питання без відповідей

Українських гравців дійсно є за що посварити. Так, важко розставатися з улюбленими речами, особливо, коли вони носять ностальгічний характер. Проте нерозумно платити тим, хто запускає у твій дім ракети.

В будь-якому разі, відсоток від українських донатів російський офіс сплачує у бюджет рф. Важко встановити, який саме, проте наведемо приклад для оцінки масштабу: лише за 2022 рік Genshin Impact, за підрахунками аналітиків, заробила 1,5 мільярда доларів на внутрішньоігрових платежах. З урахуванням оцінки кількості російських гравців, цей ринок міг принести компанії понад 100 мільйонів доларів, з яких імовірно було заплачено податки (зокрема 20% ПДВ на онлайн-платежі, податок на прибуток, а також з зарплат працівників, що підтримують російську версію гри). Сумарно ця сума може сягати кількох десятків мільйонів доларів — на які було придбано снаряди, дрони, виплачено зарплати військовим, які вбивають українців.

Я впевнений, що є шанувальники ігор miHoYo, які засуджують українців, що слухають російську музику. Проте чим відрізняється донат російському офісу від прослуховування?

Також засмучує й те, що багато українських гравців продовжують бути частиною спільного інфопростору з рф. Те, що уряд рф може використовувати популярність ігор miHoYo для пропаганди напряму впливає на інфопростір українських гравців. До того ж, студія навряд піде проти уряду рф, якщо він почне активно використовувати ігри для пропаганди — через теплі стосунки Китаю та рф.

Що ще більш засмучує — miHoYo фактично байдуже на гравців з України. Чисельні петиції, дії останні два роки це доводять. Й, звісно, у виборі між російською аудиторією й українською miHoYo явно обере першу.

Так чи варто закривати очі на дружбу miHoYo та росії? На мою думку — ні. Очевидно, що таку продукцію потрібно уникати.

Читайте Na chasi у Facebook і Twitter, підписуйтесь на канал у Telegram.

Share
Написати коментар
loading...