— Cogorič vas možna pryvitaty iz perezapuskom?
Naspravdi jak takogo kardynaľnogo perezapusku v koncepciї ta temah ne bulo. My prodovžujemo te, ščo zakladalosja šče z peršyh nomeriv. Jedyne, čomu vse-taky stavsja perezapusk, — ce zminy v komandi. Odna iz zasnovnyć «Kunštu», na žaľ, pišla. I my navažylysja na perezapusk. Golovna koncepcija — «nauka jak mystectvo — zalyšylasja bez zmin. V nas bula tryvala pererva. Prote my znovu pracjujemo aktyvno — «Kunšt» is back.
— Otže, konceptuaľno vydannja zalyšajeťsja takym, jak i bulo — ale je zminy?
Jakščo pogljanemo na perši nomery, vony postupajuťsja ostanńomu i v tekstah, i v avtorah, i v iljustracijah, i u verstci. Zvyčajno, z kožnym nomerom my otrymujemo pevni znannja. Ot na 6-j, na 7-j vypusk my vže nakopyčyly ti znannja, jakyh my ne maly i z naukovo-populjarnoї žurnalistyky, i z dyzajnu, i z verstky.
Uprodovž našogo šljahu nam dopomagaly čymalo ljudej, dilylysja svoїmy znannjamy j dosvidom. A koly my tiľky počynaly, my vse ce v pryncypi robyly tak, prosto z entuziazmu. Ne bulo jakogoś fahovogo znannja. A naukovo-populjarna žurnalistyka vidriznjajeťsja vid zvyčajnoї, hoča by napryklad tym, ščo zazvyčaj v žurnalistyci my tjažijemo do balansu dumok, ščoby predstavyty i tu, j inšu dumku, ščoby buty ob’jektyvnym. U naukovo-populjarnij žurnalistyci ce tak ne pracjuje, tomu ščo ne vsi dumky rivnoznačni.
Jakščo my na odnij storinci publikujemo tyh, hto kaže, ščo zmina klimatu — ce vse vygadky, a poruč — pidtverdžennja vid učenyh, ščo zmina klimatu je reaľnistju, to ljudyna, jaka ne maje bekgraundu z cijeї sfery, podumaje, ščo konsensusu z ćogo pryvodu nemaje naviť u naukovciv. Tož i v ćomu potriben dosvid, jakyj my nakopyčujemo z nomeru v nomer.
— Čomu vzagali svogo času vy obraly drukovanyj format?
Ce pytannja nam zavždy stavljať, i cikavisť je zrozumiloju, adže ce — nezvyčno: vsi zakryvajuť drukovani vydannja, a my vyrišyly vidkryty. Ale ce — tež svidomyj krok z dekiľkoh pryčyn.
My duže bagato času provodymo v interneti. Zdavalosja, ščo niby ce maje nam zaoščadyty čas. Z internetom i socmerežamy švydše komunikuvaty. Ale menše času na ce my ne vytračajemo, tomu ščo nas zatjagujuť socmereži. My možemo zamisť perevirky povidomleń zalypnuty tam šče na dekiľka godyn. My vyrišyly, ščo «Kunšt» maje staty takym ostrivcem spokoju, de ćogo ne bude.
U toj čas, jak nas zatjagujuť giperposylannja, my perebigajemo z odnogo na inše. Bo vse ce — trafik, jakyj neobhidnyj dlja sajtiv, ščob znahodyty reklamodavciv. I avtory proektiv pragnuť, aby ljudyna jakomoga biľše zalyšalasja na ćomu sajti. Tomu v ramkah odnijeї statti zibrano bezlič giperposylań. Vidsutnje vidčuttja nasyčenosti. Ce — nenače my p’jemo vodu i ne možemo napytysja.
V ramkah drukovanogo vydannja my možemo ce zrobyty. Tomu ščo u tebe je 4 rozvoroty, i v nyh my majemo zrobyty takyj material, jakyj by rozkryvav temu, davav možlyvisť čytačevi potim zaglybytysja, jakščo jogo ce zaintryguje. Po-druge, ce maje buty material, jakyj by rozkazuvav jakuś istoriju, i jogo bulo by cikavo čytaty. My majemo pojasnjuvaty vsi terminy samostijno, jakščo taki pytannja vynykajuť, a ne davaty posylannja — v ramkah drukovanogo žurnalu ce nemožlyvo.
Koly u vas vynykaje bažannja vidpočyty vid ćogo internet-perenasyčennja, vy vidkryvajete «Kunšt». Abo tam, de nemaje Wi-Fi. Gortajučy storinky, vidčuvajučy ščoś fizyčne, vy možete takym čynom nasolodytysja svogo rodu artefaktom.
Šče odnijeju pryčynoju z samogo počatku bulo avtorśke pravo. My tryvalyj čas pracjujemo nad vypuskom, vyvirjajemo kožnu komu, ščoby vse bulo pravyľno i korektno. U suspiľstvi potrohu zminjujeťsja stavlennja do avtorśkogo prava. Ale poky ščo ljudy ne gotovi platyty za informaciju v interneti. V Ukraїni modeľ monetyzaciї za rahunok platnoї pidpysky šče ne zovsim pracjuje. Ale platyty vse odno jakymoś čynom potribno. V tomu sensi, ščo abo my splačujemo za rahunok togo, ščo dyvymosja reklamu. Abo my splačujemo pidpyskamy, jak ce napryklad robyť New York Times. U nyh 10 materialiv bezkoštovni, a odynadcjatyj vže platno.
Pro zvyčku platyty
Zaraz povoli zminjujeťsja stavlennja sered molodi. Ljudy počynajuť platyty za Apple Music, kupuvaty knyžky v interneti. Vse ce zminjujeťsja — i ce duže klasno. Ale povertajučyś same do pytannja, čomu my obraly papir, a ne ekran — my virymo v synergiju, my absoljutno ne kažemo, ščo sajt ce pogano. My hočemo jogo robyty. Duže hočemo zapustyty takož povnocinnu internet platformu. Ale vse ž taky my ne planujemo vidmovljatysja vid drukovanogo vydannja. Oskiľky žurnal pro nauku jak mystectvo, to i hotilosja, ščoby ce bula jakaś taka pryjemna rič, de buly by cikavi garni iljustraciї, jaki možna bulo by ne lyše pobačyty, ale j «vidčuty».
Koly ty kupuješ žurnal — ce pevna materiaľna cinnisť: ty do ńogo možeš povertatysja ne odyn raz, a jak do uljublenyh zakladynok. Ty jogo vidčuvaješ taktyľno, i dejaki ljudy naviť dijsno ljubljať njuhaty naši žurnaly, tomu ščo zapah ščojno nadrukovanoї presy daje pevni asociaciї i cinnisť, usi ci vidčuttja. Naspravdi, ščo b tam ne govoryly, prote stari media, jak my znajemo z istoriї rozvytku ZMI, — vony nikudy ne znykajuť.
Ljudy z pryhodom telebačennja, ne perestaly sluhaty radio ta čytaty gazety. Z pryhodom internetu ljudy ne perestaly čytaty knyžok, presu ta dyvytysja telebačennja. Tomu govoryty, ščo narazi drukovanyj format — ce apriori mynule, do jakogo ne potribno v žodnomu razi povertatysja, na našu dumku, ne je pravyľnym.
Tradycijne radio zaraz može j ne nastiľky populjarne, a ot podkasty — ce duže klasna «fiška» zaraz. Їh vykorystovujuť vse biľše i biľše, ale po suti ce — takož radio. Muzeї — perše mas-media: jakščo vony stari i ne onovljujuťsja, to v nyh nihto ne hodyť. Ale jakščo ce na kštalt Muzeju nauky ta mystectva v Syngapuri, de možna pokrutyty, pogratysja, abo kyїvśkyj «Eksperymentarium» — tudy buduť hodyty. Treba pidlaštovuvatysja pid čas.
Iz sub’jektyvnogo dosvidu, ja kupuju drukovani knyžky, koly vony nadrukovani na garnomu paperi, koly u nyh krasyva obkladynka, koly avtorśki garni iljustraciї. Zvyčajno, jakščo vona nadrukovana na «tualetnomu» paperi, to meni krašče zavantažyty knyžku na mobiľnyj telefon. I same tomu naš žurnal ne najdeševšyj. Ale my zrobyly ce svidomo — aby jakisť paperu, farby, iljustracij, obkladynky dijsno bula varta togo, ščob її čytaty v drukovanomu formati.
— I tut prolunalo slovo «kupuvaty». Jakščo u vas je statystyka, bulo by duže cikavo diznatysja, skiľky u vas čytačiv obyraje kupivlju po odnomu prymirnyku? Čy biľše čytačiv kupujuť komplektamy?
My daty detaľnoї statystyky ne možemo, ale zagaľni reči možemo skazaty. Počynajučy z treťogo vypusku naklad žurnalu skladaje 2000 ekzempljariv. Ti, hto postijno nas čytaje, — a takyh ljudej čymalo, — zazvyčaj kupujuť nastupni nomery, bo poperedni v nyh uže je, vony zbyrajuť taku kolekciju. A ti, hto vypadkovo pro nas diznajuťsja, — i takyh ščomisjacja tež bagato, — obyrajuť komplekty. I velykoju problemoju zaraz je te, ščo duže bagato ljudej, neočikuvano bagato, zvertajuťsja za peršymy-drugymy nomeramy, naklady jakyh zaveršylysja. I nam uže jakoś prykro, my ne možemo vkladaty v nyh groši, tomu ščo zbyrajemo na nastupni tyraži (po suti nastupni tyraži «žyvuť» za rahunok prodažu poperednih — tomu my ne majemo možlyvosti vyrvaty jakuś častynu koštiv z ćogo koloobigu, dlja togo ščoby dodrukuvaty perši-drugi).
Nam postijno, majže ščotyžnja pyšuť: «A možna zamovyty peršyj čy drugyj nomer, čomu їh nemaje?»
Ljudy dijsno hočuť zbyraty ci komplekty. My rozumijemo, ščo gotujemo žurnal 2 misjaci, vin prodajeťsja šče 3 misjaci, i informacija maje taku vlastyvisť vtračaty svoju aktuaľnisť. Tomu my ne publikujemo v žurnali novyny nauky, jakiś švydki reči, jaki vtračajuť svoju aktuaľnisť, — u nas vony na storinci u Facebook. U ramkah žurnalu my namagajemosja rozkryty fundamentaľni reči — zakony fizyky za 2 dni ne zminjujuťsja.
U nas peršyj vypusk majže 2 roky tomu vyjšov, i my pysaly pro kosmičnyj turyzm. I zaraz my bačymo jak Ilon Mask, — i ne tiľky vin, i Blue Origin, i Virgin Galactics, i Amazon investuje, Ričard Brenson — vkladajuť u ce košty. Same u biznes-podoroži do kosmosu, i vse ce serjozni investyciї. Žurnaly dovgo ne vstračajuť aktuaľnisť same čerez taki temy.
Ščodo zamovleń komplektiv — gadajemo, ce pov’jazane z tym, ščo z časom pro nas diznajuťsja biľše ljudej i hočuť otrymaty poperedni vypusky. Ščo stosujeťsja monetyzaciї čerez reklamu, ce dosyť cikavo v ramkah našogo žurnalu.
U nas buv odyn-jedynyj reklamnyj proekt, — ale ne tomu, ščo my proty reklamy. My zaraz pracjujemo nad našym biznes-planom, bo rozumijemo važlyvisť ćogo. Poky ščo redakcija žyve same za rahunok prodažu nakladiv, ale važlyvo rozumity, ščo nasampered ci groši my vytračajemo na gonorary dlja storonnih avtoriv.
Pro natyvnu reklamu
My duže virymo u natyvnu reklamu, tomu ščo prykro, koly kupuješ žurnal, i maješ gortaty desjatky storinok iz reklamoju. Čymalo vidgukiv shvaľnyh na adresu našogo žurnalu lunajuť same v ključi «Bože, podyviťsja, ce žurnal bez reklamy! Jak tak?!» — hoča my buly by ne proty togo, aby reklama bula, ce dalo by nam novi možlyvosti dlja rozvytku. Ale my by hotily, ščob ce bulo ne prosto «podyviťsja, cja kruta kompanija, i banery jakiś».
My, napryklad, robyly proekt iz Syndicate — brendom odjagu. I vony dopomogly nam, prosponsuvaly fotoproekt. My duže hotily opublikuvaty svitlyny z Grenlandiї, tam bula ekspedycija odnogo francuźkogo fotografa, ale ce nedeševo nam bulo by kupuvaty takyj kontent samotužky. I tomu vony dopomogly nam po suti ci svitlyny otrymaty i zvyčajno ščo my postavyly mitku «sponsored by» — adže i vony otrymaly vid ćogo proektu svoї «pljusy»: vony jakraz robyly todi outdoors-liniju odjagu, taka ot vyjšla synergija miž reklamodavcem i vydannjam.
U nas duže specyfična audytorija, naspravdi — j duže vymoglyva do togo, ščo vona spožyvaje. Same tomu rozmiščuvaty standartni reklamni banery i sponsorovani materialy, vydajeťsja nam ne duže rezonnym.
Na samomu počatku my dlja sebe vyznačaly, ključovi pryncypy našoї roboty — našu viziju, misiju, v pryncypi naviščo my vzagali ce robymo. I vyznačaľnym bulo te, ščo u nas maje buty vnutrišnja cenzura dlja reklamy. U nas buly dekiľka možlyvostej spivpraci z kompanijamy i šče jakiś podibni reči, ale u nas je vnutrišnja cenzura, oskiľky nas čytaje bagato molodi, i my nesemo cju misiju osvity, prosvitnyctva, navčannja vprodovž žyttja, i tomu ne majemo moraľnogo prava publikuvaty reklamu gorilky, pyva, cygarok u našomu vydanni. Česno kažučy, jakščo by pytannja isnuvannja «Kunštu» bulo na šaľkah tereziv roboty iz takymy reklamodavcjamy, to krašče vzagali ne zvertatysja do takyh kompanij — na naše perekonannja.
Gadaju, bulo by klasno nam iz vamy zapysaty šče raz interv’ju deś za rik, koly my realizujemo vsi naši plany i strategiї, podyvymosja čy dijsno nam vdalosja. Čas pokaže. Bo u nas zaraz bude aktyvna robota same v ćomu naprjamku, i bude cikavo, čy dijsno naši pidhody, naši strategiї same z reklamodavcjamy spracjujuť.
— Jak zagalom ocinjujete perspektyvy rozvytku drukovanyh vydań, jaki vlasne pyšuť na naukovo-populjarni temy? Ce bude istorija pro «pljus» čy pro «minus»?
Stosovno same naukovo-populjarnyh, gadaju, vsi pomityly zrostajučyj trend v sučasnomu suspiľstvi — ne tiľky v ukraїnśkomu, ale j vzagali u sviti, — ščo buty osvičenym, tehnologično «pidkovanym», sučasno orijentovanym u plani tehnologij, staje modnym. Naviť ne te ščo modnym — ce staje neobhidnistju. Tomu bačymo v ćomu velykyj potencial u rozvytku, velykyj potencial same v ramkah našogo sučasnogo rynku. Naspravdi čogo ne vystačaje v Ukraїni, to ce pevnyh centralizovanyh blagodijnyh fondiv abo jakyhoś centralizovanyh ustanov, jaki by cej rozvytok pidhopljuvaly i z cym rozvytkom asocijuvalysja. V Ukraїni ce — okremi volonterśki iniciatyvy, jaki inicijovani zdebiľšogo abo naukovcjamy, abo prosto aktyvnymy za svojeju žyttjevoju pozycijeju ljuďmy, populjaryzatoramy nauky. Potribno perehodyty do nastupnogo etapu rozvytku, koly ce buduť masštabni biznes-proekty, jaki prynosjať korysť i suspiľstvu, i vlasnykam takyh proektiv.
Zaraz v Ukraїni «Kunšt» u takomu formati — ce jedyne vydannja. My ne govorymo pro jakiś žurnaly, jaki vydajuť universytety i jakščo ne braty «Vokrug sveta», jakyj za franšyzoju vydajeťsja. Ale je bagato inšyh riznyh iniciatyv. Ot zaraz gotujuť konferenciju Brain in Ukraine8 tez pro nauku i nanotehnologiї vid najcytovanišogo včenogo, je «Moja nauka», je «Cikava nauka», bloğery-naukovci, kotri populjaryzujuť nauku. Je takož horoša iniciatyva 15×4, vony provodjať korotki lekciї, v jakyh pojasnjujuť skladni reči prosto.
Šče, napryklad, «Naš Format»«Naš Format» pryjšov u smartfony ukraїnciv, «KSD» perekladajuť naukovo-populjarni knyžky, svitovi bestselery. Iz cyh rečej možna zrobyty vysnovok, ščo cikavisť do nauky zrostaje. Cej trend v pryncypi zris za mynuli dekiľka rokiv, pislja Revoljuciї GidnostiVid dyktatury do novyh pasportiv — hronologija otrymannja bezvizu iz JeS, — v taki periody, jak naš potočnyj, zrostaje bažannja ščoś stvorjuvaty dlja svojeї kraїny. Tak samo iz naukoju.
Čy čytatymuť kolyś nauk-pop zamisť polityčnyh novyn
Polityčna žurnalistyka formuje rišennja politykumu, bačennja gromadśkosti z tyh čy inšyh pytań, i takym čynom možna vplyvaty na suspiľstvo — tomu sjudy i sprjamovujuť groši biznesmeny čy rizni struktury.A jakym čynom, zdavalosja by, možna vplyvaty na rišennja suspiľstva čerez nauku? Rozuminnja važlyvosti investuvannja v nauku maje buty, jak v deržavnyh strukturah tak i v ukraїnśkyh biznesmeniv ta mecenativ.
My hočemo dovesty, ščo nauka stosujeťsja kožnogo. Koly ljudy obgovorjujuť polityku, te, ščo stalosja v polityčnij sferi, čomu vony ce robljať? Bo їm zdajeťsja, ščo ce їh stosujeťsja. Naukovo-tehnologičnyj proces takož stosujeťsja kožnogo, ščoby ce bula levova častka našogo spilkuvannja miž soboju: obgovorjuvaty doslidžennja kosmosu, proryvy u biologiї, medycyni. U novynah polityku stavljať poperedu nauky u sviti skriź — prote gadajemo, z časom ce zminyťsja.
— Jak vy pracjujete v redakciї: ce ofisne prymiščennja, de vy vsi razom, čy vsi pracjujuť viddaleno? Jak vy komunikujete? Slack, Facebook, pošta? Jak vygljadaje odyn deń iz žyttja komandy «Kunštu»?
My zbyrajemosja na spiľne planuvannja, u nas nevelyčka komanda. Kožen iz redaktoriv, korektoriv, my z Dašeju, namagajemosja postijno buty v kursi togo, ščo zaraz cikavo, čytajemo naukovo-populjarni knyžky — stavymo sobi pytannja: «A ščo nam bulo b cikavo? Jak ce pracjuje? Čomu tak?» i gotujemo temy na planirku. Temy pryhodjať po-riznomu. Ja možu v metro їhaty, dyvytysja na jakuś sytuaciju i dumaty: «Lyšeńko, jak ce funkcionuje vzagali?!».
U nas je postijni rubryky, ščo nam dopomagaje strukturuvaty potik kreatyvu, jakyhoś dumok, pytań, i my vyrišujemo razom na planuvannjah, jaki temy možna bulo by obraty pid kožnu rubryku. Htoś proponuje odnu temu, htoś inšu, — i my dohodymo do konsensusu, vyznačajemosja z planom nomeru.
My zastosovujemo aktyvno Google Docs: u nas je teky dlja kožnogo nomeru, je plan, dedlajny. Spočatku my dilymo miž soboju temy, šukajemo avtoriv kompetentnyh, fahovyh, jaki mogly by na cju temu napysaty. Inodi ce buvaje švydko, inodi tebe kompetentna ljudyna vidpravljaje do inšoї, a ta šče do kogoś, potim čerez 5-6 rukostyskań ty dohodyš do ljudyny, jaka taky bereťsja za stattju, tomu ščo v neї abo je čas, abo vona dijsno znajeťsja na cij temi. Koly my otrymujemo stattju, my її vyčytujemo. Poperedńo my nadsylajemo naši standarty, jaki zrobyly pislja 6-go vypusku. Potim my perečytujemo, perekonujemosja, čy stattja dijsno vidpovidaje našym očikuvannjam, ščo my hotily vid neї. Inodi my pyšemo brify, ščob trošky zorijentuvaty avtora — bo inodi odnijeї temy statti nedostatńo dlja togo, ščoby my buly z avtorom «na odnij hvyli».
Jak vidbuvajeťsja robota nad materialamy
My otrymujemo cju stattju, inodi prosymo dejaki momenty utočnyty, dopysaty, — a potim uže peredajemo cju stattju čerez Google Docs našym vypusknym redaktoram. Vony pracjujuť takož iz avtorom, bo dejaki momenty dodatkovo treba utočnjuvaty. Avtoriv my prosymo nadavaty posylannja, ščoby naši redaktory perevirjaly informaciju. Nastupna lanka — naši naukovi redaktory, korektory, vsi my družno vyčytujemo, inodi zvertajemosja do ekspertiv, potim pislja verstky znovu nadsylajemo cju teku v Google Docs, potim pravky v dekiľka etapiv.
Neščodavno my počaly vykorystovuvaty Slack, i nam duže podobajeťsja, tomu ščo u nas je rizni potoky komunikaciї. V kožnomu potoci je svoї komandy, jaki pracjujuť: htoś nad sajtom, htoś nad socmerežamy, htoś nad vypuskamy. Dlja dedlajniv tež vykorystovujemo Google Docs, de my vystavljajemo dedlajny za stattjamy, redakturoju, iljustracijamy.
My pracjujemo onlajn. Ofisu v nas poky nemaje, ale my tež pro ńogo mrijemo, bo zvyčajno hočemo vsi razom plič-o-plič pracjuvaty. Inodi ce korysno buvaje, ščob nihto ne rozslabljavsja. Ale poky u nas takoї možlyvosti nemaje. Vže napevno v usih kav'jarnjah Kyjeva my provodyly planuvannja — namagajemosja zminjuvaty lokaciї ščorazu.
— Logično zapytaty, čomu u vas dosi nemaje email-rozsylky. Zaraz ce populjarno, prykoľno, ljudy pidpysujuťsja — i otrymujuť odrazu dobirku novyn. Čy planujete ščoś podibne?
Zvyčajno, planujemo. Ce naspravdi zaraz odne iz zavdań u nas — stvoryty elektronnu rozsylku. Ce bude i možlyvisť dlja nas dostukatysja do našyh čytačiv. Ot vyhodyť u nas vypusk, ale čerez Facebook-algorytmy ne usi z našyh 14 tys pidpysnykiv bačať u svoїh stričkah novynu pro te, ščo vyjšov žurnal. Tož rozsylka bude nam davaty možlyvisť informuvaty našyh čytačiv. Ale takož my hotily by informuvaty pro novyny; a takož zaprošuvaty ekspertiv, robyty z nymy ogljady. Znovu ž taky synergija: te, ščo my ne možemo robyty v ramkah žurnalu, my mogly by robyty ce u ramkah rozsylky, Facebook čy Instagram.
— Deś my vže raniše ćogo torknulysja, tož davajte detaľniše: jak vy ocinjujete potočnyj stan nauky v Ukraїni? Vy vse-taky biľš fahovo z cym stykajetesja — ščo zaraz je lja molodyh naukovciv, jaki možlyvosti?
Duže často — osoblyvo na takyh podijah na kštalt Kyiv Maker FaireReMake Ukraine — stvorjuvaty i zminjuvaty, de my z vamy poznajomylysja, — meni osobysto jak predstavnyku naukovo-populjarnogo žurnalu kažuť: «A ščo vy vzagali reklamujete? Nauky ž v Ukraїni nemaje!». Nauka v Ukraїni – je! I ce tverdžennja, ščo її nemaje, naspravdi v čysto ideologičnomu plani duže її zneohočuje. Potribno ukraїnśku nauku pidtrymuvaty i rozumity važlyvisť takoї i moraľnoї, i finansovoї pidtrymky — bo vona je zaporukoju ekonomičnogo uspihu tvojeї kraїny u majbutńomu.
Tak, naukovci, jaki ne movčať, a hočuť ščoś robyty dlja svojeї kraїny, govorjať, ščo duže syľno skoročujuťsja bjudžety na rozvytok nauky — i ce jde paraleľno iz rozmovamy ta zajavamy našyh možnovladciv pro te, jak vony za nauku vbolivajuť. Koly my buly u gostjah v instytutah, de pracjujuť naukovci, tam uzagali duže skladni umovy v prynycpi. Ljudy pracjujuť v umovah, jaki ne dozvoljajuť efektyvno pracjuvaty i rozvyvatysja. Jakščo vy pobačyte skiľky ukraїnśkyh naukovciv pracjuje u Švejcariї, Ameryci, Nimeččyni, to vy žahnetesja zi statystyky. U nas duže velykyj rozryv je miž naukovcjamy, jaki pryїždžajuť, i jaki vid’їždžajuť z Ukraїny — ce duže velykyj »minus», bo može pryzvesty do čymalyh zbytkiv v plani potencialu našoї ekonomiky. Koly my spilkujemosja z učenymy, prynajmni tymy, jakyh my znajemo, vony i vyžyvajuť za rahunok togo, ščo jakeś doroge obladnannja vony otrymujuť ne vid deržavy, a za rahunok togo, ščo otrymajuť čy vygrajuť jakyjś ğrant. Ale važlyvi strategični doslidžennja nikoly ne buduť finansuvatysja na 100% iz-za kordonu. Vony povynni zabezpečuvatysja same abo deržavoju, abo fondamy vseredyni deržavy, biznesom.
Pro spivpracju zi svitom
Čymalo proektiv vidbuvajeťsja spiľno z JeS, zaraz jde implementacija programy Horizon 2020Ukraїnśkyh aviabudivnyčyh zaprošujuť podavatysja na granty. Je ukraїnśki včeni v CERN, my z nymy spilkuvalysja neščodavno dlja ostanńogo vypusku. Ja ne znaju, naskiľky bezviz vplyne na ci procesy teper — ale, zvyčajno, na konferenciї bude їhaty prostiše. Hoča, gadajemo, problema bula ne stiľky v otrymanni vizy, jak znovu ž taky u finansuvanni. Ale integracija postupova z JeS — ce zvyčajno velykyj «pljus». Vona vidkryvaje možlyvosti dlja spivpraci.
Reformy Nacionaľnoї akademiї nauk Ukraїny tež potribni, tam je svoї problemy. Te same stosujeťsja i jakosti vyščoї osvity — nyzka universytetiv prosto «štampujuť» ci dyplomy, a za nymy znań fundamentaľnyh specialisty ne majuť. I ot zaraz postaje pytannja same z reformuvannja systemy vyščoї osvity, bo ce vse — vzajemozaležni procesy.
— Dyvno, napevno, pytaty vydavciv paperovogo žurnalu, ale vse-taky — pro videokontent, jakyj zaraz nadzvyčajno populjarnyj: jakščo vzjaty Facebook, algorytm vydači kontentu daje dlja video maksymaľne ohoplennja, osoblyvo dlja videostrimiv. Čy planujete vy vykorystovuvaty videoformaty? Vizuaľni istoriї u Instagram, Facebook — jak iz cym u vas?
Gadajemo, dlja nas ce takož je odnym iz naprjamkiv rozvytku. U nas praktykuvalysja strimy testuvannja pevnyh tehnologičnyh novynok nažyvo — a šče buly prjami vključennja iz prezentaciї našogo žurnalu: vyhid 6-go vypusku my transljuvaly onlajn v Instagram i Facebook. Ale postijnoї rubryky same videotransljacij nažyvo u nas poky ščo nemaje.
Vlasnyj videoprodakšn — ce dovgo i zatratno jak za finansovymy, tak i za ljudśkymy resursamy; prote tež u majbutńomu planujemo ce robyty. Videokontent — ce dijsno populjarno, zručno, bo my možemo jogo švydko spryjmaty (adže peregljadaty prostiše, niž švydše). A zaraz vse zatočeno pid ekonomiju času. Zaraz my robymo pereklad, subtytry na dejaki video, dlja togo ščoby šyrša audytorija v Ukraїni mogla zrozumity, pro ščo jdeťsja.
Majbutnje storitelinğu — ce stiľky riznyh formativ: Facebook dodaje i panoramni možlyvosti dlja foto i video v 360⁰, nevdovzi varto očikuvaty VR-možlyvostej v telefonah, rišennja v sferi dopovnenoї reaľnosti. Ale za formoju ne vtratyty zmist — ot ščo naspravdi važlyvo. Forma donesennja može buty riznoju: video, žurnal, sajt, ale ot za cym my namagajemosja ne zagubyty svoju identyčnisť.
Dlja nas zmist važlyvišyj za formu, forma — ce prosto možlyvisť donesennja informaciї. Možna zrobyty kreatyvno j u video, i v teksti, i v podkasti — golovne zberegty važlyvisť cijeї rozpovidi.
Foto na obkladynci — Dar’ja Kuzjava ta vypusky «Kunštu». Avtorka foto — Anna Savčynśka, traveń 2017