Команда вчених із Массачусетського технологічного інституту та Facebook розробила невидиму для неозброєного ока систему маркування об’єктів, повідомляється на сайті MIT.
Ідея зберігати дані на фізичних об’єктах належить аспірантові MIT Мустафі Догану. Розробку нового рішення він почав відразу після того, як дізнався про можливості нового смартфону з інфрачервоною камерою. ІЧ-випромінювання має унікальну здатність бачити крізь деякі матеріали, непрозорі для видимого світла, чим і скористались Доган та його команда.
QR-коди друкують на 3D-принтері за допомогою пластику, прозорого для інфрачервоного випромінювання, але непрозорого для видимого світла, що дозволяє непомітно “прикріплювати” метадані до фізичних об’єктів та зчитувати їх звідти ІЧ-камерою. Вбудовані мітки також набагато довговічніші, ніж стандартні штрихкоди або наклейки, які з часом стають нечитабельними, стверджують дослідники.
У ході тестування вони використовували технологію фізичних міток для налаштування термостата без дотику до нього. Також вони, наприклад, закодовували назву та пароль бездротової мережі для автоматичного підключення до нового WiFi. На думку команди, подібний підхід в майбутньому допоможе не лише полегшити керування системами чи спростити пошук інформації, але й забезпечити взаємодію з об’єктами та пристроями у доповненій реальності.
Науковці також розповіли про технологію створення таких QR-кодів за допомогою 3D-принтера. На звичайному пластику принтер друкує двійковий код, заповнюючи лише місця коду, котрі містять одиницю — на місці нулів залишають пробіли. Інший метод полягає у використанні двох видів пластику, один з яких пропускає інфрачервоне світло, а інший, на який наносять код, є непрозорим. Підхід з використанням двох матеріалів краще, оскільки він може забезпечити чіткіший контраст зображення та полегшити зчитування. Окрім того, такий спосіб дозволяє зменшити розміри самих міток.
Концепція прихованих міток поширена передусім у цифровій продукції. Музика може містити метадані про назву, альбом, та ім’я виконавця, а фотографії — зберігати приховані дані про дату, час та місце зйомки, включаючи модель та налаштування фотокамери.
Науковці планують представити InfraredTags на конференції ACM CHI 2022 що пройде навесні в США.
Будь ласка, візьміть участь у опитуванні. Це допоможе розвитку нашого проєкту: