Реклама

⚔️ Epic Games vs Apple: що ми дізналися протягом судового процесу

Čytaty latynkoju
⚔️ Epic Games vs Apple: що ми дізналися протягом судового процесу

Перед суддями та публікою виступали CEO обох компаній Тім Кук (Apple) та Тім Свіні (Epic Games), топ-менеджери Apple, Epic Games, Microsoft, Google та багатьох інших компаній.

Всі вони розповіли багато цікавого про власні бізнес-практики, бачення ринку і майбутнього індустрії. Публіці було представлено безліч раніше невідомих фактів.

Видання The Verge зібрало дев’ять найцікавіших речей, які ми дізналися протягом цього судового процесу. Ми переповідаємо найцікавіше з матеріалу зі своїми коментарями.

Якщо ж ви пропустили, як і чому все почалося, почитайте спочатку нашу публікацію від 14 серпня 2020 року.

***

Чому взагалі цей суд є важливим?

Безпілотні автівки Apple

Хоча суперечка точиться навколо повернення Fortnite в App Store, результат процесу вплине на кожного з нас безпосередньо.

Суть проблеми в тому, чи вважати iOS — ринком, де Apple має монопольне становище, яким вона зловживає.

Якщо суд дійде висновку, що саме так і має бути, Apple може бути змушена відкрити свій ринок для інших магазинів застосунків чи навіть дозволити встановлення застосунків в обхід будь-якого магазину: як це зараз відбувається на Android.

Враховуючи прецедентне право у США, це вплине і на всіх інших платформоутримачів: Google, Sony, Microsoft, Amazon та багатьох інших, а отже й на те як ми користуємося нашими девайсами.

Ба більше. Навіть якщо Epic Games суд програє і не зможе довести зловживання монопольним становищем з боку Apple, це вплине на ринок не менше. Адже тоді у платформоутримувачів будуть розв’язані руки, аби збільшити контроль над своїми платформами.

Таким чином, слідкувати за перебігом суперечки варто навіть якщо ви не особливо цікавитеся іграми чи технологіями.

Отже, ось що ми дізналися протягом судового процесу.

Apple зберігає ексклюзивність iMessage для iOS, щоб продавати більше айфонів

З листування між топами Apple стало відомо, що вони неодноразово розглядали можливість зробити iMessage універсальним застосунком на кшталт WhatsApp чи Telegram. Проте це означало б на одну причину менше для придбання айфону. Таким чином iMessage і надалі залишається ексклюзивним застосунком для користувачів iOS.

Sony дуже не хотіла дозволяти кроссплей у Fortnite

Зараз гравці консольних версій Fortnite можуть грати один з одним без перешкод — в одному матчі вам можуть трапитися як гравці на Xbox, так і на PlayStation. Проте, це не обходиться дешево для Epic Games.

Розробник Fortnite сплачує неабиякі кошти Sony за цю можливість та ділиться частиною свого виторгу.

Втім, враховуючи, що саме на PlayStation вони заробляють найбільше, Epic Games вочевидь були готові на таку жертву.

В Apple хотіли, щоб Netflix залишив можливість придбання підписки у застосунку для iOS

Телевізор та Netflix

Apple стверджує, що всі розробники для них є рівними, отже всі мають сплачувати однакову комісію. Це — один із головних аргументів яблучного гіганта проти Epic Games: ніхто не отримує жодних преференцій.

Однак виявилося, що це не зовсім так. Через вкрай високі комісії Netflix у 2018 році прибрав можливість оформлення передплати у застосунку на iOS. В Apple дуже пручалися цьому рішенню, придумували різні «плюшки» для Netflix, щоб вони не прибирали in-app платежі та навіть розмислювали над використанням частини комісії, що її сплачує Netflix, на промоцію самого Netflix.

Це не дивно, адже Netflix має сотні мільйонів користувачів, з кожного з яких Apple може мати певну комісію.

Вочевидь жоден з аргументів на стрімінг не подіяв.

App Store приносить шалений прибуток, але в Apple цього не визнають

Тім Кук і Філ Шиллер просто кажуть, що не знають, чи є App Store прибутковим сам по собі. Так, звучить смішно. Перший стверджує, що «не рахував». Другий не знає, бо «інакше дивиться на бізнес».

Втім незалежний експерт, якого для процесу винайняли в Epic Games, поділився своєю оцінкою. На його думку, App Store приносить 78% чистого прибутку.

Якщо взяти цифру виторгу магазину у 2020 році $60 мільярдів, це дає $45 мільярдів чистого прибутку для Apple лише з App Store.

Таким чином, Apple замість судитися могла б просто купити Epic Games лише за рік роботи App Store, і ще б на морозиво лишилося — ігрового розробника оцінюють у $28,7 мільярда (на фондовому ринку він не торгується).

Microsoft продає Xbox у збиток

Холодильник Іксбокс

Як свідка компанію запросили з боку Epic Games, щоб аргументувати різницю між консолями та iPhone.

Так, якщо Apple отримує прибуток з кожного проданого айфону, Microsoft продає «залізо» зі збитком або з незначним прибутком.

Водночас весь бізнес Xbox, що включає продаж ігор, передплату Xbox Live та інші джерела доходів, є прибутковим.

Epic Games вливає сотні мільйонів у просування свого магазину

Більшість з цих грошей іде на угоди з розробниками, завдяки яким вони роблять свої ігри ексклюзивними для Epic Games Store або роздають їх у магазині безкоштовно.

Зокрема розробники Subnautica отримали за роздачу своєї гри в Epic Games Store $1,4 мільйони.

CEO Epic Games Тім Свіні каже, що магазин вийде на прибуток не раніше 2024 року.

Apple активно чинить спротив PWA — прогресивним веб-застосункам

Не секрет, що повну функціональність застосунків вже давно можна запропонувати користувачам за допомогою веб-технологій. Що й казати, якщо навіть така складна програма як Adobe Photoshop вже має свій аналог онлайн, який майже не поступається функціональністю. До речі, створив його українець.

Проте, Apple вважає такі застосунки загрозою для своїх користувачів. Тому Safari досі не підтримує безліч можливостей, що пропонують ці застосунки.

Чи справді в Apple так сильно переймаються за безпеку користувачів iOS, чи річ у тім, що за допомогою PWA можна запропонувати користувачам ті ж можливості, що й застосунки з App Store, але без необхідності сплачувати 30% комісію з кожного платежа яблучній корпорації, в суді не з’ясували.

Apple хоче закрити macOS так само як і iOS

Сьогодні користувачі комп’ютерів Mac можуть встановлювати застосунки з будь-якого джерела, хоча з кожною версією ОС це стає все складніше.

Ситуація з цим лише погіршиться, про що свідчать слова Крейга Федеріґі з Apple. Він каже, що їм не подобається як поводить себе macOS зі стороннімі застосунками. Йому здається, що через це на Mac багато шкідливого ПЗ.

Суперечка між Epic Games та Apple насправді триває з 2015 року

Хоча широкому загалу про негаразди між двома гігантами стало відомо лише у 2020 році, насправді у приватному листуванні ця проблема підіймається вже шостий рік поспіль.

Коли результати?

У понеділок завершилися слухання по справі. Суддя не сказала, коли оголосить результати, однак висловила бажання завершити справу «поки пам’ять про свідчення ще свіжа».

***

Чим закінчиться найбільш епічне протистояння техногігантів за останні десятиліття, ми не знаємо. Але те, що воно змінить те, як ми користуємося буквально всіма нашими девайсами, вже точно.