Реклама

🖥️ Досягнення та плани українського інклюзивного ІТ

Čytaty latynkoju
🖥️ Досягнення та плани українського інклюзивного ІТ
  1. Головна
  2. Техно
  3. 🖥️ Досягнення та плани українського інклюзивного ІТ

Про послуги, що надає наше соціальне підприємство

Декілька років тому в мене з’явилось бажання створити підприємство, де працюють люди з різними типами інвалідностей, які аналізують вебсайти на вебдоступність. І ось нашій команді зараз більше року. Ми є інклюзивними, більше половини наших працівників мають інвалідність. Наші Accessibility QA`s мають сертифікати від провідних курсів з вебдоступності Deque Univeristy. Технічна частина команди складається з чотирьох людей: двоє незрячих та одна працівниця на колісному кріслі. Вони не лише тестують вручну сайти чи вебдодатки, але й враховують результати автоматичних тестів. Ми працюємо дистанційно, що дозволяє нам залучати людей зі всієї України для тестування. Для себе ми підібрали інструментарій, який є вебдоступним: менеджер завдань, а також Google Suite.

Ми орієнтуємось як на кінцевих клієнтів, так і на компанії, які хочуть мати вебдоступність як опцію для своїх продуктів чи замовлень.

Про вебдоступність

Рік тому наша команда увійшла в активну роботу підприємства. Ми почали аналізувати сайти щодо вебдоступності професійно. 

Вебдоступність — це підрозділ UX, темою якого є використання веб широким колом людей, включно з людьми з інвалідністю. Тобто, сайт чи додаток вважаються вебдоступними, якщо ними можна користуватися людям з порушеннями зору (і повністю незрячим, і людям з ослабленим зором — не обов’язково з інвалідністю), слуху, когнітивного, психічного чи сенсорного характеру.

Що це все означає?

По-перше, сайтом можна користуватись за допомогою програм екранного доступу. Не будь-який сайт коректно працює з такими програмами. А вебдоступний — повинен. Одне з основних побажань незрячих користувачів, — щоб зображення мали альтернативний текст. Адже роботизований голос програм екранного доступу озвучує текст, і тоді графічну інформацію слід описати словами. Тобто задати альтернативний текст для неї.

По-друге, сайт повинен мати чіткі кольори та шрифти. Адже користувачі зі слабким зором можуть просто не помітити світло-сірого напису на білому фоні.

По-третє, для всієї анімації на сайті повинна бути можливість призупинки та відновлення. Адже є користувачі, які можуть не встигнути зрозуміти, що було на попередньому зображенні, коли насувається наступне.

По-четверте, сайтом має бути змога користуватися лише за допомогою клавіатури. Адже є люди, які, наприклад, мають гіпс на правій руці і не можуть користуватись мишкою. Або мають інші порушення опорно-рухового апарату.

Є багато конкретних вимог веб-доступності. Найвідоміший стандарт, який їх об’єднує — WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines – Настанови з веб-доступності контенту).

Про наші презентації

Навесні цього року нас запросив Освітній центр з прав людини у Львові розказати про вебдоступність на Фабриці повидла у Львові.

А вже 29 жовтня в київському Музеї Ханенків ми спільно з командою Музею, дизайнерами та розробниками з компанії BeOnline.Studio презентували роботу, яку сподіваємось гордо покласти у своє портфоліо — інклюзивний сайт для Музею Ханенків. Над цим проектом всі три команди працювати від самого початку, тобто ми брали участь у створенні ТЗ, аналізували дизайн, вже не кажучи про аналіз фронтенд-коду для сайту. Після презентації ми провели майстер-клас з доступного контент-менеджменту.

У листопаді ми плануємо провести презентацію вебдоступності в одному з коворкінгів львівської мережі «Коммуна».

Про те, звідки беруться працівники?

В Україні професійна освіта для людей з інвалідністю, особливо, не в обласних центрах, є малопоширеною. Громадська організація «ІУС» декілька років тому започаткувала дистанційні курси для людей з інвалідністю, які називається так само — Inclusive IT.

Зокрема:

  • Користування програмою екранного доступу NVDA незрячими
  • Word для незрячих
  • Excel для незрячих
  • Англійська мова
  • HTML/Javascript для незрячих
  • Python для незрячих

Офіс ГО «ІУС» розташований у Львові, але студенти тут — зі всієї України. Студенти можуть просто отримати соціальні навички, а можуть піти далі, і підвищити свої позиції на ринку праці. Деякі студенти чи випускники, а також викладачі працюють теж у нашому підприємстві.

Про I Teens

Разом із навчанням для дорослих проводяться заняття в львівській школі-інтернаті №100 для дітей з порушеннями зору. Починаємо насправді з базових речей — користування програмою екранного доступу, лупою. А з деякими незрячими учнями чи учнями зі слабким зором починаємо вивчати Python. Звичайно, обговорюємо вебдоступність. Але також займаємось і некомп’ютерними речами — наприклад, у нас є маленький дебатний клуб.

Про плани

Найважливіше для нас — налагодити стабільний потік замовлень. Як я писав вище, ми відкриті до співпраці всюди, де вимагається вебдоступність. Адже тренд вебдоступності в Україні і на Заході все більше підкріплюється нормативними актами. Співпраця з айті-компаніями може бути як проектною, так і більш глибокою.

В другій половині листопада ми проведемо подію в рамках проекту I Teems. Там хочемо налагодити діалог з приводу залучення школярів з інвалідністю до навчання  у сфері ІТ.

Окрім того, засновуємо регіональну мережу Inclusive IT разом з партнерськими організаціями для розширення можливостей навчальної програми. Наша мета – охопити якомога більше регіонів нашими освітніми програмами не лише через мережу Інтернет, але й живими зустрічами.

Ми віримо, що тренд вебдоступності — це дуже правильна річ, яка має не меті не залишати осторонь інформаційного суспільства тих, про кого просто могли не подумати. Ми віримо в інклюзивність онлайн!

Написати коментар