Як змінюється ставлення українців до свобод, які ще часто називають “ліберальними цінностями”? Дослідницька компанія Gradus Research провела опитування щодо ліберальних цінностей і проаналізувала динаміку змін в порівнянні з довоєнним періодом.
Перший інсайт дослідження — люди визнають, що перестали контролювати своє життя, і не можуть взяти на себе відповідальність за те, що відбувається. На думку 54% їх життя залежить від зовнішніх обставин більше, ніж від них самих. Два роки тому таких було 40%. Майже вдвічі збільшилась кількість громадян (з 28% до 48%), що не несуть жодної відповідальності за стан справ у своєму місті чи селі.
“Зростає рівень невизначеності в суспільстві. Значно побільшало відповідей “Важко відповісти”. І це цілком закономірно, адже поточна ситуація призводить до активної переоцінки особистої позиції по багатьох питаннях”, — відзначає Євгенія Близнюк, засновниця та директорка Gradus Research.
Також можемо констатувати усвідомлення важливості зміцнення оборонної функції держави: на питання “Якщо б у Вас була можливість збільшити фінансування армії або освіти та культури, що б Ви підтримали?” варіант “Армія” обрали 66% опитаних. Два роки тому цю альтернативу підтримували 29% респондентів.
Війна, безперечно, вплинула на єдність українців та підтримку національної ідеї. Висловлюються за перехід на повне навчання українською мовою в школах і ВНЗ України 73% опитаних, проти 67% позаминулого року.
Ті, хто в 2020 не підтримував декомунізацію — зараз вагаються або ж вважають за потрібне її проводити. На позиції проти декомунізації лишаються тільки 11% респондентів замість 28% у 2020 році.
Стабільно високим залишається бажання людей розуміти тенденції розвитку країни, бачити її перспективи — 94% у 2020 році, і 93% респондентів про це говорять зараз. Аналогічна ситуація і з незалежністю у судженнях, вчинках, справах — до неї прагнули 94% опитаних два роки тому, і 93% займають таку позицію сьогодні.
Результати опитування також вказують на те, що зростає рівень альтруїзму та залученість українців до допомоги іншим. Про свою участь у благодійницькій чи волонтерській діяльності повідомили загалом 64% опитаних, у 2020 році таких було 47%. Більше людей почали ставити інтереси групи, колективу вище за свої власні інтереси — у серпні 2020 таку позицію обирали 39% українців, а зараз — 44%.
Опитування було проведено дослідницькою компанією Gradus Research методом самозаповнення анкети в мобільному додатку. Онлайн-панель Gradus відображає структуру населення міст розміром більше 50 000 жителів у віці 18-60 років за статтю, віком, розміром населеного пункту та регіону. Період проведення поля: 21-22 червня 2022 року, розмір вибірки: 1000 респондентів.