Cancel culture — це практика скасування підтримки для публічних осіб через їх думку чи дію, які вважаються неприйнятними для сторін, які закликають “скасувати” їх. Найчастіше об’єктом такого скасування стають культурні діячі, знаменитості, відомі та маловідомі блогери, громадські та політичні лідери. Люди, які не згодні з висловлюванням чи дією публічної особи чинять тиск на організації, з метою припинення публічних виступів, концертів, вигнання акторів/ митців з проєктів в яких вони беруть участь.
Найчастіше закенселити можуть за образливі висловлювання, які містять у собі расизм, сексизм або приниження меншин, як то ЛГБТК+, іммігрантів чи корінних народів. В Україні найчастіше та найдієвіше скасовують людей які дискримінують українців, відкрито підтримують РФ чи які після початку війни не висловили чітку підтримку Україні та продовжували заробляти гроші на території РФ, яка в цей час вбивала їх співгромадян.
За останні майже дев’ять років, українське суспільство безповоротно закенселили Ані Лорак, Світлану Лободу, Івана Дорна, Вєру Брєжневу, Аліну Гросу, Марув та більшість, як не всіх, російських співаків, акторів та коміків. Коли особа скасована, вона більше не підтримується публічно, хоча це правило не завжди дієве.
Cancel culture набула активності в період розвитку руху #metoo коли жінки (та деякі чоловіки) почали відкрито говорити про домагання чи згвалтування з яким вони стикалися та роботі чи в житті. За рік після гарячої фази цього руху 429 людей зіткнулися з 1700 звинуваченнями у сексуальних домагань. Серед цих людей був один з найвідоміших голлівудських продюсерів Гарві Вайнштейн, якого майже вісім десятків акторок звинуватили в домаганнях. Після першого звинувачення, продюсера було звільнено з його ж кінокомпанії, а суспільство закликало бойкотувати його фільми та зокрема й Квентіна Тарантіно, який сам зізнався що знав про деякі випадки домагання, але мовчав. 11 березня 2020 року Гарві Вайнштайна було засуджено до 23 років ув’язнення. Це, мабуть, найбільш вдале скасування.
Такий успіх культури скасування породив ефект Вайнштайна, коли публічних осіб почали звинувачувати в домаганнях після чого слідувала реакція зі сторони підприємств та установ в яких працює чи з якими співпрацює особа.
В Голівуді багато акторів та режисерів отримали скасування, серед найвідоміших актор Кевін Спейсі та режисер «Люди Ікс: Останній бій» Бретт Ратнер. Комік Луїс Сі Кей, хоча і отримав скасування, але короткочасне. Зараз він активно виступає та отримує премії Греммі.
Хоча в Україні рух #metoo також пройшов, я не згадаю не одного випадку звинувачення публічної особи. Але цього і не потрібно, сексуальні домагання ще недостатньо засуджуються, тож медійні особи не приховують свою поведінку від загалу. Наприклад, номінально український музичний продюсер Юрій Фальоса може давати інтерв’ю і говорити про сексуальні стосунки з 13 річною співачкою і не отримувати за це осуд.
Їй тоді було тринадцять років. Я навіть не знав, що їй 13, я не звертав уваги на вік. Я думаю, що я навчив її всього. І як поводитися з чоловіками, і як з генералами, і з президентами, і з бізнесменами. Кожен чоловік хотів би таку жінку
Михайло Поплавський також не приховує, що свою посаду почесного президента університету активно використовує для знайомства з молодими дівчатами.
В інтерв’ю Світському життю на питання про романи зі студентками, ексректор відповів:
Ви запитайте краще у студенток, бо я їх просто всіх обожнюю. Я ж любвіобільний мужчина, я ж це не приховую
З поширенням руху #BlackLivesMatter активніше почали кенселити за расистські висловлювання, з того часу втратили роботу як засновники корпорацій, головні редактори, телевізійні сценаристи, редактори сторінок (як то редактор The New York Times), американські та британські радіоведучі, зокрема британський суспільний мовник BBC звільнив ведучого радіостанції BBC Radio 5 Live Денні Бейкера за неетичний твіт про новонародженого сина принца Гаррі та герцогині Меган Сассекської. Повний список, хто втратив роботу через расиські вислови, можете знайти тут.
Роботу також втратили актори: Гартлі Соєр у фільмі “Флеш” та Джина Карано яку через антисемітські твіти одразу звільнили з серіалу «Мандалорець».
Найменшого скасування отримують люди за образливі вислови про ЛГБТК+. До прикладу, авторка Гаррі Поттера Джоан Роулінг у себе в твітері написала допис “про людей, які менструюють”, за що і отримала звинувачення у нетерпимості до трансгендерів
Не дивлячись на критику, Джоан Роулінг не вибачилась, а продовжувала видавати трансфобні заяви та опублікувала детективний роман, де маніяком був чоловіком який перевдягався у “жіночий” одяг. Незважаючи, на осуд суспільства та демонстративного позбавлення нагород, скасування Роулінг не є повним. Це не похитнуло її репутацію серед видавництв у Великобританії, чи угоду з екранізацією Warner Bros.
В українському просторі гомофобні жарти собі дозволяв висловлювати Сергій Притула, який був ведучим Національного відбору Євробачення. Який після виступу виконавця Хаята, звернув увагу на його одяг та поєднав його з побиттям артиста.
Якщо ви так одягаєтеся в метро, то не дивно, що вас побили!
В 2016 році, Притула опублікував пост в Facebook (який пізніше видалив) з критикою КиївПрайду, заявивши:
...мене харить, що одні роблять «паради» знаючи, що їх поб’ють і це покажуть по усіх каналах Євросоюзу, а інші йдуть бити, знаючи, що це покажуть по усіх каналах Євросоюзу! При чому і перші і другі хочуть у Євросоюз! Їб…ла жаба гадюку! Якими б ідеалами не прикривались! За таких обставин просто візьму попкорн
Серед іншого українські футболісти дозволяють собі гомофобні вислови, за які не отримують скасування. Гравець збірної України та київського Динамо Артем Бєсєдін заявляв що “людей з нетрадиційною орієнтацією не повинно бути” і не отримував покарання.
Також, колишній вихованець Динамо Дмитро Хльобас після перегляду фільму написав у себе в сторіс:
Фільм «Вічні». Не рекомендую іти. Один із богів (вічних) буде геєм, і вони цілуватимуться в кадрі. Шок. Гомосятина лізе з усіх щілин. Заберіть дітей від екранів. Якби я знав
Інший колишній футболіст збірної України Богдан Бутко на новину про камінг аут австралійського футболіста Джошуа Кавалло, відреагував низкою гомофобних коментарів у себе в інстаграмі. Зокрема:
Я не здивований, що 50% геїв швидше за все педофіли
Крім осуду в соціальних мережах та навіть критики від Сергія Притули жодного скасування футболісти не отримали. Хоча в Англії, за гомофобні заяви зроблені навіть десять років тому, футболіст Андре Грей був оштрафований на 25 000 фунтів стерлінгів, а також відсторонений від чотирьох матчів.
Найбільш неоднозначно сприймаються скасування за жарти. Кевін Гарт відмовився вести церемонію нагородження «Оскар» через скандал із старими гомофобними твітами. Актор відмовився вибачатися за жарт і продовжив виступати як комік, а його фільми збирати мільйони в прокатах. Британська акторка та комедіантка Морін Ліпман каже що жанр комедії загрожує “знищення” через культуру скасування. Можливо саме через це багато коміків з часом повернулися в медійний простір і продовжували далі працювати без проблем. Як, наприклад Джиммі Феллон, якого хотіли скасувати за використання блекфейсу, але американський телеведучий вибачився, витримав паузу і повернувся не зазнавши репутаційних втрат.
І тут дійсно відкривається питання, чи потрібно кенселити коміків за жарти. З одного боку, ми можемо не вбачати образи в використанні блекфейсу, ставати на сторону Джиммі Феллона і казати що це свобода слова, а з іншого боку є українські коміки які висміюють українців і тут нам вже не байдуже. Тож, питання. Що якби українці кенселили всіх коміків, які висміюють їх, як це в Америці роблять чорношкірі американці за образу своєї раси? Чи став би тоді Володимир Зеленський президентом України? Питання залишаються відкритими…
Як і відкритими залишається простір для дискусій про доцільність та дієвість культури скасування, бо вона дійсно дозволяє маргіналізованим групам притягати до відповідальності публічних осіб тоді, коли система правосуддя не може чи не хоче цього зробити, нам це продемонстрував приклад Гарві Вайнштейна. Після цього, явище скасування стало сучасною формою бойкоту яка спрямована на здійснення соціальних змін. Але часто така форма бойкоту не виходить за межі інтернету. Користувачі соціальних мереж активно критикують слова та дії публічних осіб, інколи вдаючись лише до знущання в Інтернеті та заклику до насильства чи погроз.
Колишній президент Барак Обама, також розкритикував культуру скасування через інтернет.
Якщо я пишу твіт чи хештег про те, як ти щось зробив не так чи використав неправильне дієслово, тоді я можу сидіти, склавши руки, і відчувати себе дуже добре, тому що: «Чоловіче, ти бачиш, я прокинувся, я подзвонив тобі»… Це не активізм. Це не призводить до змін. Якщо все, що ви робите, це кидаєте каміння, ви не зайдете так далеко
Будь ласка, візьміть участь у опитуванні. Це допоможе розвитку нашого проєкту: