22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради було проголошено українську незалежність і в історичному контексті це є першою датою проголошення незалежності, а 24 серпня є Днем відновлення Української незалежності.
А вже через рік 22 січня 1919 на Софійському майдані відбулась Велика Злука Української Народної Республіки (УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) в одну державу, яка змогла проіснувати лише 3 роки, але яка мала власний герб, територію, грошову одиницю та військо. А переговори в Брест-Литовську про мир між УНР та країнами Четвертного союзу завершилися визнанням України самостійною державою та підписанням мирного договору.
Після окупації України більшовиками і створенням УРСР, Уряд Української Народної Республіки перебував у вигнанні, але продовжував функціонувати аж до 22 серпня 1992 року, коли останній Президент УНР в екзилі Микола Плав’юк предав першому всенародно обраному Президентові України Леоніду Кравчуку грамоти, заяви, президентські Відзнаки, печатки і прапора. Таким чином, відновлена незалежна Україна стала правонаступницею Української Народної Республіки.
Що сталося і чому День Незалежності святкуємо 24 серпня?
Причини цьому назвав сам автор Акту Проголошення Української Незалежності Левко Лук’яненко у інтерв’ю.
“Я мав півтори години аби написати Акт проголошення незалежності України. Що мав на тому і взявся писати – це був шкільний зошит. В тексті зазначив “відродження незалежності”, але його замінили на “проголошення”. Бо остання була петлюрівська держава. Важливо було написати так, щоб текст не обговорювали довго і не відклали на другий день. Бо у комуністів страх пройде і вони справу завалять”
Тому текст з Чернетки і текст прийнятого Акту проголошення Незалежності України різниться.
Оригінал Чернетки Акту відновлення незалежності України можна побачити на сайті Національного музею історії україни за посиланням. А акт проголошення незалежності України- тут.
Причину чому комуністи були так проти формулювання “відновлення ” Української Незалежності, пояснює Інститут Національної пам’яті.
“Згідно з міжнародним правом, військове вторгнення на територію незалежної країни і встановлення на її території власних порядків є окупацією. УНР була суверенною державою. Впиши у Акт слова про відновлення – і без будь-яких додаткових законів більшовицька Росія автоматично визнається окупантом, а всі поборники більшовизму і радянської влади автоматично стають колаборантами. З усіма правовими і моральними наслідками”– йдеться у статті.
Як святкуємо?
Перший ланцюг єдності утворили після 71 року проголошення Акту Злуки. Ланцюг об’єднав Івано-Франківськ- Львів- Київ і став наймасштабнішою акцією такого роду що об’єднала за різними оцінками від 450 тисяч людей до 5 мільйонів людей.
Починаючи з 2008 року і до сьогодні “ланцюг єдності” утворюють на мосту Патона щоб продемонструвати об’єднання України, її лівого та правого берегу. Традиції незмінні. Кожного року люди стають у ланцюг взявши за руки з прапорами, скандують гасла, які нагадують українцям про єдність і на закінчення всі виконують гімн. Виключенням став 2021 рік через карантинні обмеження, але проєкт “Ланцюг Соборності” долучив людей до символічного ланцюга єдності, який об’єднав Київ з Сімферополем
Будь ласка, візьміть участь у опитуванні. Це допоможе розвитку нашого проєкту: