Нові стаканчики в McDonald’s
Дотепер McDonald’s подавав гарячі напої в паперових стаканах, а шейки, лимонади й холодні напої — у пластиковому пакуванні. Паперові стакани відтепер використовуватимуть також для всіх холодних напоїв: лимонадів, шейків і газованих напоїв. Це дасть змогу зменшити споживання пластику на 10 тонн щомісяця.
Паперові стакани для напоїв McDonald’s виробляють зі 100% целюлози із сертифікованої сировини PEFC. Участь у Програмі схвалення сертифікації лісів — Programme for the Endorsement of Forest Certification (PEFC) — означає, що заготівля не загрожує біорізноманіттю, не знижує продуктивності й екологічної функції лісів.
Цього року компанія відкрила завод в Україні, що виробляє стакани спеціально для McDonald’s в Україні.
Ми, як відповідальний лідер, постійно працюємо над рішеннями, що дадуть змогу зменшити вплив на довкілля, зокрема вдосконалюємо пакування для їжі, щоб зменшити його кількість і перейти на екологічніші матеріали. Ми раді, що нарешті знайшли надійного партнера, який виробляє паперові стакани, що можна переробляти в Україні, і зможемо зменшити наш вплив на довкілля, відмовившись від пластикового пакування для напоїв
Пресслужба McDonald's в Україні
Відмова від пластикових стаканів — частина глобального зобов’язання компанії McDonald’s: до 2025 року повністю перейти на виробництво всіх пакувальних матеріалів з поновної сертифікованої сировини, а також сировини, яку можна використовувати повторно.
Окрім цього, усі пакувальні матеріали з ресторанів мають піти на повторне перероблення, а також:
- Усе пакування від продуктів на кухні компанія збирає й віддає на перероблення. Щомісяця з кухонь ресторанів на перероблення надходять харчові відходи, понад 70 тонн паперу й понад 5 тонн пластику.
- 2019 року компанія відмовилася від пластикових кришечок для МакФлурі. А це зменшення відходів на 27,5 тонни пластику на рік.
Екологічні програми компанії стосуються й зниження викидів парникових газів. Для цього McDonald’s реалізує кілька ініціатив:
- Усю використану олію спрямовують на перероблення на біопаливо.
- Відпрацьованою водою з ресторанів поливають клумби й газони біля них.
- Використовують поновні джерела електроенергії: встановлюють сонячні батареї на дахах ресторанів.
Також ми вже раніше писали??? В Україні стартував безкоштовний онлайн-курс про екологію для підлітків — Екоакадемія, як в Україні стартував безкоштовний онлайн-курс про екологію для підлітків — Екоакадемія.