Навіщо ProZorro запроваджує нову систему моніторингу
Раніше Державна аудиторська служба могла реагувати на порушення лише після торгів, коли договори вже підписані, а гроші — переказані. Весь обмін інформацією між замовниками та контролерами здійснювався у паперовій формі. Проте із прийняттям закону № 4738-д повноваження Держаудитслужби у сфері моніторингу закупівель розширилися. Закон зобов’язав замовників реагувати на рекомендації і зауваження в обов’язковому порядку. Технічно це стало можливим завдяки появі в ProZorro електронного кабінету Держаудитслужби, через який здійснюється моніторинг публічних закупівель.
«Ми є першими в світі, хто запускає автоматичну систему ризик-менеджменту закупівель. Наразі в переліку 35 ризик-індикаторів, за якими перевіряється кожен тендер. Їх можна поділити на дві групи. Перша — процедурна, тобто є чітке порушення законодавства у подачі, формах. А є індикатори вірогідні. Приміром, замовник дискваліфікував всі пропозиції, окрім найдорожчої. У даному випадку потрібно дивитися, адже можуть бути пропозиції від “фейкових” учасників, а може і пряме порушення закону», – зазначив Перший заступник Міністра економічного розвитку та торгівлі України Максим Нефьодов (на головному фото — прим.ред.).
Як працюватиме система після оновлення
В електронний кабінет інтегрована система ризик-індикаторів. Вона моніторить всі закупівлі та у разі виявлення підозрілих тендерів автоматично надсилає їх на перевірку державним аудиторам. Система реагує на 35 ризик-індикаторів. Приміром, замовник не підвантажив тендерну документацію, відсутній цифровий підпис, перевищені строки розгляду пропозицій, відсутній укладений договір.
На основі даних від ризик-індикаторів Держаудитслужба України приймає рішення щодо проведення моніторингу. Окрім сигналів від системи ризик-індикаторів, приводом для моніторингу можуть стати звернення від громадських організацій, органів влади та місцевого самоврядування або ж інформація у ЗМІ.
На відміну від розгляду скарг Антимонопольним комітетом України, початок моніторингу Держаудитслужбою не зупинятиме хід закупівлі.
«Моніторинг є превентивною мірою і спрямований на попередження порушень. До замовників, які вчасно реагуватимуть на зауваження аудиторів, штрафні санкції не застосовуватимуться. Якщо ж замовник так і не усуне виявлені під час моніторингу порушення, то аудитори можуть ініціювати проведення комплексної перевірки та накласти штрафи», – деталізував заступник голови Державної аудиторської служби Олександр Шкуропат. Загалом процедура триватиме 15 днів. При цьому всі етапи будуть публічними, а рішення про початок моніторингу Держаудитслужба має публікувати в ProZorro протягом 2 робочих днів з початку його ініціації. Вся комунікація аудиторів з замовником під час моніторингу також відбуватиметься через ProZorro. Всю інформацію щодо моніторингу можна буде невдовзі побачити в модулі публічної аналітики bi.prozorro.org.
Раніше ми інформувалиУ «ProZorro.Продажі» з’явилися перші об’єкти малої приватизації, що ProZorro запустила підтримку процедур малої приватизації.