Лідерами демократичності у 2018 році стали:
- Чернівці – 90%.
- Київ – 76%.
- Хмельницький – 75%.
- Львів – 70%.
- Краматорськ – 66%.
Найнижчі показники демократичності виявились у Харкова (38%) та Житомира (29%).
Яка загалом ситуація з демократією в містах України
Загальна середня якість місцевої демократії в 2018 році в обласних центрах – 55%, зазначають автори дослідження. Вони також наголосили, що за минулі 2 роки значна кількість міських рад розширила можливості для жителів управляти своїми містами. Покращення ситуації досягнуто за рахунок запуску в містах нових інструментів місцевої демократії. Серед них — бюджети участі та механізм електронних петицій. За ці 2 роки 21 місто запустило бюджет участі, і ще 15 – електронні петиції. Лише 4 міста запустило місцеві ініціативи, і 3 – громадські слухання.
Також відзначено загальний тренд на підвищення прозорості та підзвітності місцевого самоврядування громаді: покращились положення про звітування міського голови та депутатів(7 міст), положення про депутатські комісії (5 міст), а також регламент міської ради (7 міст).
Загалом експерти проаналізували більше 300 рішень місцевих рад і вказали, що в 70 них протягом останніх 2 років вносились позитивні зміни, які розширюють можливості жителів впливати на процеси управління містом. Порівняно з 2016 роком загальний середній рівень демократичності українських міст зріс на 17%. Найбільший прогрес зробили міські ради Києва, Львова, Хмельницького та Рівного.
Найгірше врегульовано загальні збори громадян (31%) та регламент виконавчого комітету міської ради (28%). Найкраще демократичне регулювання в нових інструментів місцевої демократії даютьелектронна петиція (94%) та бюджет участі (85%).
У процесі підготовки дослідження «Індекс демократичності міст – 2018» було проаналізовано 12 рішень міських рад, які регулюють механізми залучення громадян в управлінні своїм містом під час прийняття рішення, а також забезпечення прозорості, відкритості та підзвітності органів місцевого самоврядування. Під час дослідження охоплено 24 обласних центри. Воно тривало протягом травня-серпня 2018 року.
Раніше ми інформувалиЕлектронна демократія в Україні: від революції до еволюції про те, як розвивається електронна демократія в Україні та які сервіси було створено протягом минулих 4 років.