Зараз понад 20 тисяч відпрацьованих ядерних збірок із реакторів станції зберігається в старому сховищі, але користуватися ним можна ще 7 років максимум. Тому звели нове вартістю майже €400 млн за гроші закордонних інвесторів.
Що роблять роботи у сховищі
Усі уранові збірки треба перевезти: спершу відпрацьоване ядерне паливо зі старого сховища потрапить у нове приміщення по рейках. Далі контейнер зі стрижнями перевернуть вертикально та піднімуть у так звану «гарячу камеру». Її енергетики називають «серцем» будівлі — метрові завтовшки стіни обшиті сталевими листами. Контейнер із 9 урановими системами після доставки потрапить сюди, роботи його одразу перемістять у тимчасовий захисний колодязь, а далі діставатимуть по одній збірці, розрізатимуть та пакуватимуть у нові пенали. Зараз у «гарячій камері» працюють із імітаторами відпрацьованого палива — ці сталеві стрижні цілком безпечні. Справжні зможуть потрапити сюди вже на початку наступного року. Процесами керують кілька інженерів, які спостерігають за всім крізь товсте скло, яке не пропускає радіацію, та за допомогою камер спостереження. Після того, як уранові стрижні розрізані, відсортовані та завантажені в герметичні пенали, їх знову вивезуть по залізничних коліях на вулицю — до зони зберігання. У цих масивних залізобетонних конструкціях відпрацьоване ядерне паливо з Чорнобильської АЕСФранція профінансує будівництво сонячних електростанцій в Чорнобилі зберігатиметься ще 100 років.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли про плани Японії створити сонячні електростанції довкола ЧАЕС. Нещодавно міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів зустрівся з віце-міністром освіти, культури, спорту, науки та технологій Японії Тайдо Таносе. Було домовлено про проведення дослідження на території Чорнобильської зони. Праця українсько-японських експертів дозволить запобігати майбутнім ядерним катастрофам, знизити шкідливий вплив на екологію та живі організми у зонах, які зазнали радіоактивного забруднення. Ініціатива також сприятиме подоланню негативних наслідків такого забруднення. Тому проект із запровадження електростанцій може стати наступним кроком для інфраструктурної переорієнтації зони відчуження.