Що відбулося
Європейська ракета-носій (РН) легкого класу Vega з українським двигуном у середу вранці успішно вивела на сонячно-синхронні орбіти італійський розвідувальний супутник OPTSAT-3000, а також франко-ізраїльський супутник Venμs глобальної європейської системи дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) Copernicus. Це — 10-й запуск в рамках програми і 2-й — у 2017 році.
Обидва супутники ДЗЗ виготовлені ізраїльським оборонним концерном Israel Aerospace Industries (IAI). Ракета-носій Vega розроблена Європейським космічним агентством (ESA) спільно з Італійським космічним агентством (ASI). Вона призначена для виведення на сонячно-синхронну орбіту заввишки 1,2 тис км супутників масою до 1,2 тис кг або на полярну орбіту заввишки 700 км супутників масою 1,5 тис кг.
Який український компонент використовується у розробці
Маршовий двигун для IV ступеня РН RD-868P розробило держпідприємство «КБ Південне» — а виготовило цей двигун інше державне підприємство «ВО “Південмаш”». Обидві компанії розташовані у Дніпрі. Успішний пробний пуск РН Vega здійснено в лютому 2012 року. З травня 2013 року ЕSА розпочало комерційну експлуатацію нової РН.
Як довго триватиме співпраця
У липні 2017 року українські учасники спільної програми Vega продовжили укладений у 2012 році контракт з європейським підрядником — італійською Avio SpA на постачання серійних двигунів для РН Vega до 2020 року. Нагадаємо, що український уряд та ESA підписали угоду про співробітництво у сфері використання космічного простору в мирних цілях у 2008 році. До складу ESA входять 17 європейських країн.