Представники Інтернет Асоціації України заявили, що використання технологій VPN (віртуальних персональних мереж) для обходу блокування санкційних інтернет-ресурсівVK.ru, Ok.ru, «Яндекс» та Mail.ru заблокують в Україні на 3 роки може загрожувати персональній кібербезпеці громадян, а також кібербезпеці всієї країни.
Як працює VPN
Пристрої отримують зашифроване з’єднання за кордоном і відправлють туди дані про користувача та мережу. Таким чином збирається інформація про локальну мережу та відправляється куди-завгодно. Технологія потребує значних коштів, тому варто замислитися, яка кінцева мета безоплатного доступу.
Чому такі технології небезпечні
За різними оцінками, 20-30% користувачів «Яндекса», «Вконтакте», «Однокласників» і Mail.ru встановлюють подібні сервіси. Як повідомив член правління ІнАУ Анатолій Пятніков, використання таких обхідних шляхів несе загрозу для корпоративного та державного секторів.
Після того, як оператори почали блокувати деякі інтернет-ресурси, спецслужби різних країн почали підставляти для нашої держави свої VPN-сервери, і таким чином мати ще більший доступ до корпоративних сегментів нашої держави
Олександр Федієнко, голова правління ІнАУ
Які сервіси не несуть загрози
Проте не всі подібні сервіси несуть загрозу, уточнили спікери. Представник міжнародної IT-організації ISACA Гліб Пахаренко розповів, що VPN не несе ризику сам по собі, якщо ним правильно користуватися. Також спікер нагадав, що подібні сервіси дають доступ користувачам на непідконтрольних Україні територіях до заблокованих там українських ресурсів. До числа безпечних подібних онлайн-сервісів належать TOR та Opera VPN, до числа небезпечних – FreeU.