The Global Language Monitor (GLM) оголосила «правду» (англ. truth) словом 2017 року. GLM також назвала Світовим англійським словом 2016 року не слово, а фотографію: світлину 5-річного Омрана Дакнееша, що сидить у «швидкій», очікуючи на надання медичної допомоги після бомбування сирійського міста Алеппо — це зображення облетіло усі світові ЗМІ.
ТОП-10 слів 2017 року і чому їх обрали
Окрім «правди», до списку найважливіших слів у ЗМІ цьогоріч Glonal Language Monitor також включив такі слова та терміни:
- Truth – правда: «давайте дивитися правді у вічі». Йдеться про правду або її відсутність.
- Narrative – наратив (оповідь): наративи заміщають факти у політиці.
- #Resist – протистояти: від лат. resistere – займати позицію.
- Brexit – Брекзит: неологізм від англ. British Exit, що позначає процес виходу Великобританії з Європейського Союзу.
- Bigly – великий: значного розміру, числа, кількості, ступеня або масштабу.
- Nuclear Option– крайні заходи (фразеологізм): у Сенаті США, наприклад, таким терміном називають дозвіл підтвердження різних політичних призначенців простою більшістю голосів.
- Nuclear Option (NK) – ядерний вибір: застосування ядерної зброї з будь-якої сторони у нинішньому протистоянні Північної Кореї.
- MOAB – «мати усіх бомб»: зброя під назвою GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast, що була створена США у 2003 році і вперше випробувана на практиці у 2017-му.
- Dumpster Fire – «підпал смітника» (дослівно), цілковита катастрофа (фразеологізм): фраза найкраще відображає суспільний дискурс та завдання року.
- Latinx – «латинос»: неологізм, що означає людину будь-якої статі, яка родом із Латинської Америки, але проживає у США.
Як цей рейтинг слів відображає суспільні настрої
«Протягом останніх 18 місяців, світ мови у промислово розвинених країнах Західного світу відображав сум’яття, яке запанувало у чималій кількості держав та суспільних систем упродовж 2016 року. Частково цей стан панує і в 2017-му — проте не варто вважати, що світ цілком занурився у безлад,» — наголошує Пол Пеєк, президент і головний аналітик The Global Language Monitor.
На графіках від GLM наведено частоту цитування низки слів, що стали найбільш популярними у медіа та соцмережах протягом 2016 року — а також порівняння із найпопулярнішими словами між 1940 роком та теперішнім часом:
А ось порівняння вживаності слів «правда» і «брехня» за період між 1940 та 2000 роками:
Цікаво, що 2009 GLM назвала «Twitter» словом року не тільки як феномен соціальних медіа, але в якості потенційної інформаційної зброї — слушність цієї оцінки згодом підтвердилася під час так званої «Арабської весни» та кампанії Дональда Трампа.