Реклама

Фольк-рейв і жодної «шароварщини»: як YUKO створюють нову українську музику

Познайомтеся з людьми, що перетворюють народну творчість на музику для рейвів, відкриваючи її новій аудиторії.
Čytaty latynkoju
Фольк-рейв і жодної «шароварщини»: як YUKO створюють нову українську музику
  1. Головна
  2. Історії
  3. Фольк-рейв і жодної «шароварщини»: як YUKO створюють нову українську музику
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0
Познайомтеся з людьми, що перетворюють народну творчість на музику для рейвів, відкриваючи її новій аудиторії.

Що вийде, якщо дипломована фольклористка і завзятий електронник робитимуть музику разом та на рівних? Вийде YUKO. Юлія Юріна та Стас Корольов зустрілися на шоу «Голос країни», зробили там найоригінальніший номер за всю історію передачі і з тих пір не зупиняються: записали два альбоми, дають концерти, брали участь в національному відборі Євробачення.

У текстах YUKO піднімають гостросоціальні теми, в музиці виходять за усі можливі рамки. Ми дізналися, як їм це вдається і чого чекати далі.

Давайте почнемо з любові до музики. З чого все починалося?

Юлія: Любов до музики почалася з самого дитинства. Я з трьох років співала народні пісні в дитячому ансамблі, в музичній школі, далі це перейшло в університет. Я — з Анапи, це Краснодарський край. У нас там розмовляють суржиком, а половина фольклору – українською. Перша пісня, яку я вивчила і співала сольно, – «Ішло дівча лучками».

Я дуже багато виступала, потім через українську діаспору мене направили вчитися до Києва. Зараз отримую ППП і сподіваюся, що в новому році (інтерв’ю записували ще минулого року) мені нарешті видадуть довідку на постійне проживання в Україні.

— Дивовижна історія

Стас: А я досить пізно почав усвідомлено займатися музикою, хоча в ранньому дитинстві годинами міг сидіти біля піаніно і натискати на клавіші. У 11 років у мене трапилася херня з оком, і дуже різко зросло бажання самостверджуватися. Знайомий чувак дав мені гітару додому, і я добу пробринчав на ній. Після цього я сказав: «Мам, хочу в музикалку», так все і почалося. Там я вивчився на фортепіано і гітарі, далі багато освоював сам, розбирався. Спроби гри на різних інструментах — не від хорошого життя, просто часто не було з ким грати і доводилося всьому вчитися.

У мене таке відчуття, що я спеціально всім цим займався, щоб в 2016 застосувати в YUKO. Тепер вдається реалізувати ідеї, які я навіть соромився сам зробити. Я знаходжу відгук у Юлі. Буває так, що я пропоную якусь радикальну річ і думаю: напевно, не прокотить. А Юля така: «Клаааас!». Найчастіше найпрогресивніші речі і трапляються якось ось так. Або Юля приносить і я такий: «Ого, давай».

Тепер ми — самодостатня музична одиниця, що може зіграти практично на будь-якому інструменті або зробити це в продакшні.

Ю: Ми навчилися протягом цих двох років.

С: По суті, за рік до YUKO я почав відкривати для себе синтезатор.

Ю: Ми разом вивчали. Причому Стас постійно оновлює свій електронний set up.

С: Сьогодні новий синтезатор приїхав!

Ю: Він продає вже вивчений інструмент і купує новий, вивчає.

С: І в процесі навчання з’являються нові ідеї, нові треки. Коли ми працювали над першим альбомом — Ditch, ми зрозуміли, що вже не готові віддавати іншим людям зводити нашу музику. Тому що зведення, міксинг, це теж творчий момент. Коли хтось робить, виходить за канонами, правильно, але втрачається самість — те, що ми хотіли вкласти. Альбом DURA вийшов менш «правильним», але в ньому більше нас.

А як взагалі зустріч відбулася? Ви побачили один одного і зрозуміли: все, працюємо?

С: Після того, як ми пройшли сліпі прослуховування на «Голос країни», нас зібрали разом і ми знайомилися. А потім нам показували номери кожного з команди. Там було людей 15. З усіх номерів я запам’ятав тільки юлін, він мене торкнув за сердечко.

Ю: А я така: «Аааа, музичні інструменти!». Я в той момент почала писати свою музику, пробувати себе в електроніці. До цього все своє життя я співала в фольклорних ансамблях і більше ніякої творчості не пробувала.

Я побачила, що у Стаса купа всяких примочок, почала цим цікавитися. Типу: «Ой, а що це за драм-машина? А як на ній грати?». Спочатку, коли я підкочувала до Стасу з планами про спільну творчість, він мені відмовив.

С: Юля не пропонувала безпосередньо займатися творчістю, вона просто…

Ю: Чи пропонувала! Він сказав, що мені точно не цікаво і все. А потім так вийшло, що Стас вилетів з проекту.

С: Ваня мене ніби вигнав у другому турі, але сказав, що поверне як музиканта. І потім були прямі ефіри…

Ю: …і ми вирішили зробити зі Стасом спільний номер. У нас була ідея.

С: Номер був унікальним для шоу, і «Голос» — великі молодці, що погодилися пустити цей номер в прямі ефіри. Бо зазвичай на телебаченні перестраховуються, включають «мінус», а то і «плюс». А тут це був не просто live, а в кубі! Тому що ми робили пісню, засновану на оупенінгу. Юля співала партію, ця партія записувалася в лупер і повторювалася всю пісню. Якщо ти помилишся, то твоя помилка буде повторюватися всю пісню, а це прямий ефір. Перезаписати немає можливості.

Ю: У нас був саундчек всього 10 хвилин і були проблеми. Записався гул, всю пісню він повторювався, і ми дуже переживали, що не вийде.

С: Ми тиждень відпрацьовували дуже-дуже багато, щоб довести все до автоматизму. За цей час стало зрозуміло, що Юля вміє є*ашить. Я все життя шукав людей, що готові працювати стільки ж, скільки готовий працювати я, і не знаходив. А тут виявилося, що вона може. Після ефіру ми отримали класні відгуки і від Вакарчука, і від Вані, і взагалі. Ваня каже: «А ну давайте, може у вас вийде». Ми зібралися «поджемити» у мене вдома, і тоді у нас з’явилися заготовки пісень Khorosha, і «Русалочки». На першому джемі! Я поставив це Вані, він такий: «Вау, класно, фігачте далі».

Ю: Він потім казав: «Та ви ж цими піснями какаєте!»

С: Я зрозумів, що це те, до чого я все життя йшов. Я пробував багато різних способів робити творчість, але найкращий — робити це з кимось на рівних. Немає людини, за яким останнє слово. Класна історія — це коли дві творчі голови вирішують колективно. Синтез різного бекграунду дає непередбачуваний результат. Ми поставили собі за мету, щоб у нас було 50/50. Ми ділимо зони відповідальності. Юля, умовно кажучи, має фінальне слово щодо образів, візуального.

Ю: А музика?!

С: Я маю останнє слово щодо відомості, технічних речей. Ми разом вирішуємо самі фундаментальні музичні творчі речі. Я ще за тексти відповідаю, інтерв’ю.

Ю: Все «задротське», з довгим самокопанням, вслуханням і доведенням дрібних непомітних деталей – це Стас.

С: Але в плані створення музики ми намагаємося віддалено мало що робити. Якщо, припустимо, Юля сіла і написала цілий трек — це класно. Але в ідеалі виходить так: хтось приносить текстову або інструментальну заготовку, а потім ми разом починаємо з цим щось робити. Раніше ми грали на живих інструментах, зараз пересіли за комп’ютер — і це теж цікавий етап, постійно по-новому. Як тільки ми розуміємо, що знайшли офігенну схему зі створення пісні, пробуємо новий спосіб. Тому що як тільки ти виробляєш якийсь надійний механізм, виникає колія, і в цьому є небезпека, що ти будеш робити одне і те саме.

А розкажіть про свій найбільший експеримент, що виносить мозок?

Ю: Напевно, це пісня Dievochki. У Стаса якраз народилася ідея, де мелодійна лінія, гармонійна прогресія, триває 15 тактів. Він показує мені, дивись, у мене є такий трек, ти, звичайно, не зможеш на нього щось зробити…

С: …чи не те, що не зможеш, я не сумнівався в тобі, я сумнівався, що тобі сподобається. Бо раніше ми робили простіше. А тут довжелезний патерн, зі складною структурою і так, це був переломний момент.

Ю: А я взяла і наспівала.

С: А Юля взяла і зробила. Я такий, ага, ми можемо не обмежуватися якимись простим паттернами. Напевно, тоді ми зрозуміли, що обмежень немає, що рамки можна розсовувати щосили, не соромитися. І там ми вперше використали по максимуму живі барабани, вони звучать підлогу пісні. Ми використовували бас гітару, ті прийоми, які до цього не використовували. Dievochki — це трошки прорив. З неї ніби виросла і відбрунькувалися вся DURA.

Ю: І Masha.

С: Ну знаєш, я б навіть сказав Dievochki, Hreblia і Mak, а не Masha. Якби ми розвивали ідеї, закладені в Masha, ми були б більш комерційно успішною групою.

Ми свідомо не ліземо в кон'юктурщину

Стас Корольов

Ю: Я кажу не про музичну, а про текстову складову, смислове. Тому що з Masha почався розвиток наших соціальних підтекстів. Вперше ми спробували торкнутися соціальних аспектів і теми домашнього та гендерного насильства саме в цій пісні, вона була другим синглом у нас. І ми помітили, що люди більше відчувають музику, ніж текст. Текст вони не сильно розуміють і не занурюються в нього. Тому перший альбом був як гра контрастів, зіставлення текстів і музики, типу як Liuli liuli — колискова, яка у нас звучить зовсім не як колискова. А в альбомі DURA ми усвідомлено обігравали текстову складову, доповнювали її музикою, щоб вона не суперечила, а підкреслювала історію.

Ваш дует. Мені здається, це унікальне поєднання двох таких персоналій. Розкажіть, яка динаміка зараз у вас? Бувають зіткнення?

Ю: Зіткнення у нас є. Ми абсолютно різні, але обидва — сильні темпераменти, сильні особистості і люди, у яких чітко сформоване своє «я», бачення життя, музики тощо. У нас полярно різні музичні смаки…

С: Потихеньку синхронно, але в цілому вони в різні боки.

Ю: Початкові базові установки у нас дуже різні, майже не було перетинів. Ми разом ростемо і розвиваємося музично, зараз у нас відкриваються нові музичні збіги.

С: Кожен бачив себе в групі. Ми не розуміли, що з цього вийде, у нас було відчуття, що виходить щось класне. Але прийти до того, що це — колективна творчість, в якій один одному довіряєш, працюєш на загальний результат — це прийшло трохи пізніше. Це прийшло десь навесні минулого року.

Я зрозумів, що коли Юля каже, що ось це точно офігенно, а я сумніваюся, мені не потрібно більше коливатися. Мені потрібно довіритися і сказати: «Ок, якщо ти вважаєш, що так класно — давай так і робити». І ми почали такі речі відпускати, довіряти один одному. Іноді виникають проблеми в комунікації — особливо, коли ми працюємо один з одним багато годин на добу, більше, ніж спимо. Але варто два дні провести окремо один від одного, і все одразу виходить ідеально.

Юле, фольклор ... За що любиш найбільше цю тему?

Ю: Спочатку це просто стало частиною мого життя. Я завжди сумнівалася, що зможу написати власний текст. Фольклорних пісень так багато, коли починаєш копатися в них все більше, і більше вже в свідомому віці — бачиш масштаб. У дитинстві я співала і співала, особливо не замислювалася. Я з ансамблю «Кралиця» Синельникова Івана Григоровича. І в університетські часи я записувала на диктофон, як співають старшокурсники, і потім в метро їхала і дослуховувала ці пісні. І кожен раз до тремтіння мене доводило, що там текст про те, а там ось такий сюжет … Але ж це все з народу — те, що супроводжувалося цілим життям. І мені здавалося, що чесніше і правдивіше цих пісень нічого не існує.

С: Я поверхово ставився до фольклору, як будь-яка звичайна людина. Зазвичай це шароварний фольклор, не глибокий. А коли за допомогою Юлі починаєш розуміти, що це реально було в побуті у людей, то усвідомлюєш, яка це відповідальність.

Так багато ще пісень, які ніхто не знає. Хочеться дати їм друге життя через призму нашого бачення, через наше переосмислення.

Юлія Юріна

Ю: Просто у нас дуже мало артистів, які дійсно пояснюють. Я терпіти не можу шароварну музику, коли беруть пісню і на неї просто накладають туц-туц-туц. Абсолютно дурнувато, без смаку і для мене це біль.
Перше, що мене змінило в цьому напрямку — DakhaBrakha. У 2012 році вони виступали і дали запрошення на ансамбль і я, дівчинка, яка все життя слухала Кубанський козачий хор, просто фольклорні пісні бабусь, прийшла на концерт, де була перероблена українська народна пісня, та ще й з барабанами, під ритми. Що? Так можна було? Мене це дико надихнуло. У мене і дівчаток, з якими я вчилася, з’явилася блакитна мрія, що ми повинні стати новим поколінням! У нас був хлопчик, який теж купив цей барабан, ще щось, і ми виконували ці пісні, розшифровували нові, у нас була своя трійця. Ми почали пробувати в цьому напрямку, виступати, мене це все дуже сильно надихнуло, ну а потім все розвалилося, тому що ми не зуміли працювати разом.

С: Робота в команді — це дуже серйозна штука.

Ю: Я музикою буду займатися далі, а фольклор — це те, що я люблю і те, без чого моє життя не може складатися. Я слухаю для себе, для задоволення. І коли я хотіла докорінно змінити своє життя, я пішла на шоу і взяла пісню DakhaBrakha, переробила її під барабан. І «Веснянка» — теж те, що ми взяли у DakhaBrakha.

С: Те, що ми зробили разом на прямих ефірах. Зробили в електронному вигляді, дике техно вийшло.

Ю: І зараз я продовжую це вивчати, причому поза університетом я навіть більше знань почала отримувати, тому що я почала більше заглиблюватися, більше шукати, більше забурюватися в це. У підсумку я зараз шукаю нові пісні, у нас в планах є поїздки і експедиції для пошуку нового матеріалу. Не будемо спойлерити. У мріях це жевріє. Причому у нас з’явилася на альбомі DURA перша авторська пісня, дуже обережно я намагалася це впроваджувати.

С: Ми себе не гвалтуємо. Спеціальної мети переключитися на авторське немає.

Ю: Так багато ще пісень, які ніхто не знає. Хочеться дати їм друге життя через призму нашого бачення, через наше переосмислення. Історії з цих пісень існують, і є актуальними й досі. Теми домашнього насильства, гендерної нерівності, взаємодії з соціумом. У кожній пісні я бачу якесь відображення себе. Мені це дуже близько і хочеться цим ділиться з людьми через нашу зі Стасом музику.

Розкажіть про емоції, які хочете викликати у слухачів

С: Ой, сильні! Мені подобається тільки це слово. Вони повинні бути сильними.

Ю: Це повинна бути чесність, відкритість, відвертість, у нас має бути взаємний обмін. Коли ми виступаємо, ми намагаємося віддаватися на повну.

А якщо говорити про концерти, які не ваші. На кого любите ходити?

Ю: Я в цьому році відкрила для себе Young Fathers, і це для мене бездоганні хлопці, які дають максимально себе зі сцени. Вони круто працюють, їх енергетику ти вбираєш і не хочеш віддавати. Die Antwoord для мене теж дуже знакова група, що переробляє місцевий фольклор. Це африканський фольклор, вони зі своїм діалектом, зі своїми словами, зі своєю родзинкою і особливістю.

Буваємо за лаштунками Івана Дорна, його концерти – це завжди відмінне, прекрасне шоу. Він один з тих артистів, які віддаються на повну.

С: Так, Ваня працює з публікою просто еталонно.

Ю: Живе з нею просто тут і зараз.

С: Я зрозумів, що за ці два роки планочка піднялася дуже високо. Якщо раніше будь-який улюблений артист викликав захват, то тепер ти йдеш до нього з критичним таким поглядом. І далеко не все вже радує, і це, звичайно, профдеформація.

Я зрозумів, що у представників електронної сцени – біда. The Chemical Brothers – два чувака, які сидять, втупившись у свої девайси. Як ти не крутись, все одно глядачеві нецікаво, що вони там роблять. Це треба знімати зверху, щоб було зрозуміло. Тобто, якщо це рок-група, вони з гітарами, стрибають, все класно, вони перед твоїми очима. А ці хлопці сидять за своїми пультами і ти такий: «Ну клас, ну звучить музичка, альбом звучить класно, як у мене в навушниках». І я зрозумів, що для електронних груп визначальне значення має світлове шоу.

З того, що реально вразило, це були Massive Attack на UPark, The Chemical Brothers на Atlas Weekend. Massive Attack, хоч і грали великим складом, але всі музиканти були затемнені і весь наголос робили на віжуал, вони молодці.

Незважаючи на те, що це був далеко не найкращий концерт, вразив торішній тель-авівський концерт Radiohead. Він для мене перший, а я їх великий фанат. Там мені вдалося відчути себе дитиною, стрибати від щастя і не розбирати концерт на молекули.

Якщо оглядатися на 2018, то чим він запам'ятався?

С: Альбом.

Ю: У нас було дуже гарне концертне літо, просто проривні концерти. 2018 взагалі-то нам запам’ятався першим зібраним «Атласом», першим сольним концертом, величезним Atlas Weekend-ом — це перша наша світова колаборація з Diplo x MØ. При чому в Україні я навіть не впевнена, що хтось до цього робив такі великі колаборації, далі ми повиступали на одній сцені з Gorillaz, Gus Gus там були, хто ще?

Читайте також: Український гурт Yuko став учасником світового музичного проекту

С: Her були, французи.

Ю: …які під нас стрибали, знімали на Сторіс і говорили «What the fuck?». Насправді, це неймовірний рік.

С: Я не нівелюю всі речі, про які ти говориш, але розумію, що концерти — так, сольники — так, але альбом — це така штука, яку ти можеш зробити всього лише кілька за своє життя, це твоя дитина і на тлі роботи над альбомом у мене меркне все, що ти назвала разом узяте, прикинь?

Ю: Тому що ти – задрот, а я – людина ось така.

С: Чи можна за одне інтерв’ю зрозуміти, наскільки ми різні.

Скажіть, а які у вас були очікування перед суботою, яка була It's NOT the LOUVR gallery bar, де ви були діджеями?

Ю: Відпочинок.

С: Так, ви знаєте, у нас виходить, що кожен виступ, зйомка, інтерв’ю — це відпустка. Тому що коли тебе ніхто не чіпає і ти можеш спокійно займатися своїми справами — це дуже важка робота.

Ю: Тобто це вся та робота, яку зазвичай не видно, про яку люди навіть не знають. Всі мої друзі кажуть: «Та ти зірка, тобі добре, чого там тобі працювати, які стреси, які депресії, дівчинка, заспокойся, у тебе життя — казка». А ти думаєш: «Блін, я не бачила денного світла 2 місяці, у мене суцільні стреси, у мене дедлайни». Тому кожен наш виступ, кожна наша поява, зйомка — це наш відпочинок.

С: Саундчек — це ще робота, а коли саундчек закінчений — вже відпустка. Тому що робота з аудиторією — це задоволення. Я бачу, що це заклад, в який ходять класні люди, впевнений, що ці люди «зхавають» ті штуки, які ми захочемо їм показати в музиці. Ми ставили різну музику, і вона точно стосується нашого нового альбому, побічно, але стосується. І я сподіваюся, що знайдуться люди, які зможуть провести паралелі, зможуть всі ці підказочки зібрати, які ми залишили в нашому сеті.

Круто. Який найприємніший фідбек був від слухачів?

Навіть якщо один прийшов, ти для нього повинен зробити так само, як і для всіх, він же не гірше, ніж всі інші

Стас Корольов

С: У мене найприємніший фідбек був після концерту в Одесі, на якому нам сказали, що наші концерти – як рок-концерти. Тому що концерти електронних груп – це суперечлива річ для мене й досі. Я дуже радий, що наші виступи викликають реакцію з обміну енергією та емоціями, не гірше, ніж потужний рок-концерт.

Ю: В тій самій Одесі у нас був один такий концерт, де ми неправильно підібрали заклад, і вийшло так, що ми виступали на 15 осіб. Після виступу нам сказали: «Ну ви великі артисти», тому що ми виступили для 15 осіб як для 1500. І це було круто.

С: Ми зрозуміли, що потрібно розгойдуватися в гримерці, виходити і відразу розвалювати. В Одесі я налаштувався так: годину слухав Tyler, The Creator, зняв навушники і відразу на сцену. І я відразу почав роздавати, і Юля точно так же зробила. І це був якийсь переломний момент, після якого ми навчилися не відштовхуватися від того, що нам хочуть показати люди, а нав’язувати їм відразу свій vibe.

Ю: Є артисти, які дуже сильно засмучуються, типу: «Ось на нас мало прийшло людей, як ми будемо виступати?». Та не важливо, ну навіть якщо це 15 чоловік…

С: Навіть якщо один прийшов, ти для нього повинен зробити так само, як і для всіх, він же не гірше, ніж всі інші. Коли приходить кілька людей на концерт — це теж круто, як приватна вечірка, треба до цього просто правильно поставитися.

У мене залишився останній питання. З приводу планів.

Ю: Глобальне планування і взагалі планування — це мрії, до яких ми повинні прагнути і хочемо реалізувати в подальшому. Тобто можна ставити собі найбезглуздіші, неймовірні цілі, а потім, коли ти їх доб’єшся, такий: «Ого!»

С: Коли ти їх бачиш попереду, простіше відмовлятися від того, що цим цілям не відповідає. Коли ти не ставиш довгострокові цілі, ти знаходишся в стані вирішення поточних завдань, не можеш розбивати правильно їх за пріоритетами. Коли ти знаєш, що у нас через три роки «Олімпійський», то «Вибачте, ні», «Вибачте, ні», «Це так, це — працюємо».

Ю: Ну ось ми розкрили один із наших планів. Ми хочемо через три роки зібрати «Олімпійський» на якийсь величезний фольк-рейв.

С: Дуже було б класно. Це наше завдання — зробити так, щоб наша музика стала більш масовою. Тобто такі люди, як ти, щоб їх відсоток був набагато більше, яким вона не здається дивною, які відразу мають бекграунд, щоб її «зхавати». Ми не хочемо бути елітарною групою.

Ю: Поки що відбувається саме так.

С: Так, але ми йдемо туди з творчої сторони, ось туди нас зараз заносить. Це правити в останню чергу необхідно. Є ж багато інших способів зробити свою музику більш масовою: знімати кліпи, брати участь в телевізійних історіях, робити по мільйону інтерв’ю в місяць. І це дуже класно, це реально працює на збільшення медійності і масовості. Головне, не зраджувати собі в плані музики. У нас альбом, рік, альбом, рік, альбом.

Ю: Це вийшло дуже важко.

С: Під час роботи ми відключалися на кілька місяців від навколишнього світу, що артист не може собі дозволити насправді.

Ю: Особливо початківець.

С: Особливо початківець. Але ми відчували, що наша історія довгограюча, ми збираємося довго і круто робити музику. Нам потрібен потужний фундамент, щоб на його основі далі розкриватися і реалізовувати свої завдання. Тому ми зробили два альбоми. У наступному році альбому не буде, але будуть цікаві релізи. Їх буде більше ніж один, більше, ніж два. Більш того, ми задумали і третій альбом, але ми про нього нічого поки говорити не будемо, занадто далеко.

Share
Написати коментар
loading...