Вітаю, любі читачі!
Можливо, хтось із Вас вже давно на ринку й знає про все, що буде згадано у цій статті. Однак, в першу чергу, вона створювалася для новачків та для того, щоб показати – заробляти на криптобіржі можна й з малою кількістю знань.
Отже, у цій статті в першу чергу буде йти мова про індикатор: MA.
Якщо Ви оберете будь-який графік пар на Binance й після оберете версію “TradingView” – Ви побачите окрім звичайних японських свічок ще й лінії на фоні.
Для чого вони потрібні? Розбираємося!
Почнемо із “нудної” теорії.
MA (Moving Average) – Ковзаюча середня. Це число, яке показує середнє значення ціни за останні Х свічок. Тобто, якщо Ви налаштуєте MA на значення 60 й увімкнете графік із таймфреймом “1 хвилина”, MA буде відображати середню вартість активу за останню годину із теперішнього моменту. Якщо значення буде 1, то й враховуватись буде лише 1 свічка, й замість індикатору Ви отримаєте звичайний лінійний графік.
Як налаштувати індикатор під себе?
За що відповідає кожний параметр?
Length (довжина) – є тим самим показником Х. Яке число Ви сюди введете, від такої кількості свічок індикатор й буде вираховувати середню вартість.
Source (джерело) – параметр ціни, яку й буде враховувати індикатор. Серед можливих варіантів є:
- open (відкриття) – індикатор, у якості відображуємого значення, буде враховувати ціну відкриття свічки.
- high (максимальна ціна) – індикатор, у якості відображуємого значення, буде враховувати найвищу ціну, яка була впродовж свічки (верхню тінь свічки)
- low (мінімільна ціна) – індикатор, у якості відображуємого значення, буде враховувати найнижчу ціну, яка була впродовж свічки (нижню тінь свічки)
- close (закриття) (параметр за замовчуванням) – індикатор, у якості відображуємого значення, буде враховувати ціну закриття свічки.
- hl2 – (High+Low)/2, тобто від свічки будуть надходити наступні дані: Максимальна ціна + Мінімальна ціна, отримане значення ділиться на 2.
- hlc3 – (High+Low+Close)/3
- ohlc4 – (Open+High+Low+Close)/4
Яке ж значення “Source” вибрати для себе? Якщо Ви хочете бути як всі й бути із більшістю ринку на одній хвилі – використовуйте close. Якщо ж Вам необхідна найбільш точна інформація – ohlc4 буде Вам у нагоді.
Що ж обрати у якості “Length”?
Починаєтсья націкавіше. Коротко й по темі. Використовуємо значення 50 та 200. Що ж це нам дасть? Знання який наразі тренд та у яку сторону піде ціна у майбутньому.
Налаштування MA:
- Source: close
- Length: зелена – 50, помаранчева – 200.
Власне стратегія: коли MA 50 перетинає MA 200, це сигнал на можливу зміну тренду. Якщо MA 50 вище MA 200 – тренд бичий, навпаки – ведмежий. Однак, є нюанс. Для нас буде відігравати важливу роль:
а) максимальна ціна минулого циклу;
б) ціна закриття свічки після перехрестя двох MA.
Що ми робимо: беремо показники цих двох свічок, малюємо за їх допомоги прямокутник (використовуючи їх як координати) й розтягуємо його. Коли свічка закривається вище прямокутника – купуємо BTC або інший альткоін який Ви досліджуєте. У якості “Stop-Loss” використовуємо верхній кордон прямокутника. Якщо свічка закривається у межах прямокутника – бажано закрити угоду. Якщо ж ми бачимо тільки тінь свічки у межах прямокутника – варто бути обережним, але панікувати нема потреби. Закриття позиції: по бажанню або при повторному перехресті MA (що буде казати про можливий початок бичого тренду).
У якості прикладу, візьмемо графік BTC/USDT за 2019-2020 рік, таймфрейм – 1 день. Як можна помітити, 18 лютого 2020 року MA50 перетнула MA 200. Ми малюємо наш прямокутник, проте спостерігаємо, що ціна не підіймається вище нього. Результат: помилковий сигнал. Що ми робимо у такому випадку? Спостерігаємо надалі, однак угод не відкриваємо.
Після, чекаємо на наступне перехрестя. Заглядаємо назад у минуле – 20-05-2020. Мало воно наступний вигляд:
Так само: малюємо прямокутник й чекаємо. Спершу ми відкрили нашу позицію першого червня 2020 року, однак закрили її на наступний день через умову нашої “стратегії”. Можливо, хтось втратив 10% закривши позицію під кінець дня, а інший 1,3% тому що закрив позицію вже після того як свічка торкнулася прямокутника. Проте, як можна помітити, майже через 3 місяці ціна знов перетинає верхній край нашого прямокутника. Після, свічка жодного разу не закривалася у ньому, проте тіні доходили до його меж.
Результат: 471% прибутку при закритті близьким до максимальних показників або 222% прибутку при закритті при повторному перехресті MA.
Одна позиція за рік. Відсутність стресу. Велика кількість вільного часу. Щонайменьше 222% прибутку. Це все тільки завдяки одному індикатору, без великих знань ринку й його фундаменту. Уявіть, скільки ще є базових індикаторів, якими можна користуватися безкоштовно й отримувати прибуток! Один тільки MACD чого вартий! Проте, це вже інша історія.
Із ведмежим ринком та оберненим перехрестям стратегія така сама, “тільки дзеркально відображена”. Цю стратегію можна використовувати будь-де: як на спотовому ринку, так і на фьючерсах. Так само, стратегія працює на будь-якому таймфреймі (хоч 1 хвилина, хоч 1 тиждень).
Чому я розповів новачкам саме про MA?
Це найпростіший, проте найкорисніший індикатор на мою думку. Ним легко користуватися й він є всюди. Наприклад, MA вбудований до мобільного додатку Binance. Таким чином, можна заробляти гроші витрачаючи декілька хвилин на добу для перевірки значення індикатора, маючи при цоьому малий ризик.
Складно? Ні.
Вигідно? Так.
Головна порада – HODL. Не панікуйте, а просто чекайте. Увімкніть у собі робота без емоцій. У Вас є певна стратегія і Ви повністю робите те, що у ній зазначено, а не те що вам радить Ваше серце. Серця варто слухати у житті, але на ринку – використовуйте тільки холодний розум та конкретні аргументи кожної Вашої дії.
Всім гарного настрою, “дякую що прочитали, бо написати здатен кожний” й гарного часу за торгівлею!
Щиро Ваш,
Maxwell