Реклама

🇺🇦 Крипта в Україні 2021 — гравці, закони, тенденції

Čytaty latynkoju
🇺🇦 Крипта в Україні 2021 — гравці, закони, тенденції

Сфера блокчейну та криптовалют є відносно молодою – а розробка таких технологій в Україні і поготів. Однак, у нас справді є чим пишатися. Саме Україна є батьківщиною засновників таких відомих криптостартапів як Bitfury, Hacken, Bloqly, не кажучи вже про власні криптовалюти та численних блокчейн-розробників. Сьогодні ми розглянемо, які досягнення українців найбільше запам’яталися нам та світу та чого очікувати далі.

Огляд ринку

Визнання криптовалют та блокчейну продовжує стрімко ширитись світом. Не відстає від цього тренду і Україна. Іноземні медіа (зокрема і такі авторитетні як Coindesk) називають Україну сприятливою для прийняття інвестицій в криптовалюту.

Американська компанія Chainanalysis, яка займається створенням софтверу для кіберзахисту, оприлюднила Рейтинг прийняття криптовалют у світі за 2020 рік. При створенні рейтингу компанія аналізувала показники 154-х країн. Зважали на кількість активних користувачів у криптомережах та обсяг ринків. Вгадаєте, яке місце посіла Україна?

Джерело

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

До українських обмінників криптовалют належать такі біржі як Kuna Exchange, EXMO та BTC Trade UA. Найбільше на нашому ринку торгуються пари з Ефіріумом та Біткоїном — найпопулярнішими криптовалютами в світі. Значиться Україна і в списку країн з найприбутковішими ICO (первинне розміщення токенів). За даними Finclub, у 2017-2018 відбулося 25 ICO українського походження. Їм було перераховано $99,3 млн, а серед лідерів — Rentberry ($30 млн), DMarket ($10,5 млн) і SocialMedia.Market ($8,5 млн). Серед криптовалют українського походження особливе місце посідає MinexCoin (з ринковою капіталізацією $35 млн), найдорожча з них.

Як стверджує Олександр Борняков, заступник Міністра з цифрової трансформації, українці використовують криптовалюту переважно для невеликих інвестицій та трейдингу. Але мало хто використовує Ефіріум чи Лайткоїн як платіжний засіб та міняє банківські застосунки на мобільну версію криптобіржі Binance. Річ у тім, що в Україні все ще відсутня законодавча база для визначення статусу криптовалют як платіжних засобів.

Правовий статус блокчейну та криптовалют в Україні

У 2014 році НБУ визначив криптовалюти як «грошовий сурогат», а вже у 2017 році на сайті Національного банку України вийшла спільна заява регуляторів, що “складна правова природа криптовалют не дозволяє визнати їх ані грошовими коштами, ані валютою і платіжним засобом іншої країни, ані валютною цінністю, ані електронними грошима, ані цінними паперами, ані грошовим сурогатом». Однак у заяві сказано, що регулятори продовжуватимуть відстежувати тенденції правового статусу криптовалют в інших країнах та його опрацювання в Україні.

Наразі правовий статус як блокчейну, так і криптовалют є невизначеним. У Верховній Раді існує декілька законопроєктів з цього питання, але пропонувати їх до розгляду поки що ніхто не поспішає.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Першою спробою закріпити поняття блокчейну на законодавчому рівні була реєстрація 06.10.2017 року у Верховній Раді України проєкту Закону України «Про обіг криптовалюти в Україні», де система блокчейну визначається як «децентралізований публічний реєстр усіх проведених криптовалютних транзакцій, які були проведені суб’єктом криптовалютних операцій».

При цьому користувачем системи блокчейн є «будь-яка фізична особа, фізична особа підприємець або юридична особа, яка за допомогою власного та/або орендованого технічного обладнання підтримує працездатність системи блокчейн, здійснює проведення криптовалютних транзакцій та захисту системи блокчейн».

Попри те, що лише проєкт закону, він містить ряд важливих визначень, таких як криптовалюта, суб’єкти криптовалюти, власник криптовалюти, криптовалютна біржа, транзакції, майнер, майнінг, винагорода системи блокчейн та інші. Наразі криптовалюти вважаються різновидом віртуальних та нематеріальних активів, наявність яких також потрібно декларувати.

Вже у 2020 році у Верховній раді було прийнято законопроєкт «Про віртуальні активи», де визначається статус віртуальних активів, класифікація, та майнові права на них. При цьому, посилань на такі поняття як «блокчейн» чи «криптовалюти» законопроєкт не містить. Але існують і інші важливі пункти, як-от прирівнювання володіння ключем до віртуального активу до володіння самим активом (як на криптовалютних біржах). Як прокоментував прийняття даного законопроєкту Міністр із цифрової трансформації Михайло Федоров, Україна має потенціал стати світовим лідером у сфері цифрової економіки, а сам законопроєкт дозволить українцям легально засновувати криптокомпанії в Україні.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Попри все ще незрозумілий статус криптовалют як фінансових інструментів в Україні, саме у Києві вперше офіційно уклали угоду з купівлі нерухомості за криптовалюту 26 вересня 2017 року. Це була перша у світі електронна трансатлантична угода з обміну нерухомості на криптовалюту з використанням смартконтракту блокчейну Etherеum (сума угоди в еквіваленті — 60 тисяч доларів). Платформою для угоди стала теж українська блокчейн-компанія Propy.

Хоча окремі українські блокчейн-проєкти (як-от Bitfury) датуються далеким 2011-м роком, більшість інноваційних зрушень у сфері цифрової економіки почали відбуватися з 2017-го. Саме тоді виникли перші спроби легалізувати використання криптовалют та блокчейну як фінансових інструментів.

Основні компанії та проєкти

Blockchain Association of Ukraine

CEO: Наталія Дрік

Blockchain Association of Ukraine

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Асоціація «Блокчейн України» є неурядовою організацією, що просуває інтеграцію блокчейн технологій в економічну систему України. Організація об’єднує стартаперів та спеціалістів з блокчейну з 2014 року, а її основна місія — розвиток багатостороннього діалогу, результатом якого буде консенсус у всіх сферах діяльності цифрової економіки України.

Наразі Асоціація «Блокчейн України» відіграє важливу роль в просуванні легального статусу криптовалют, лобіюванні та сприянні міжнародного діалогу із іноземними проєктами. Організація також проводить освітні заходи, конференції, забезпечує нетворкінг, та регулярно публікує лекції.

У 2019 році Асоціація поділилася своїм проєктом зі створення української криптодолини. Саме вона є організатором Kyiv Blockchain Week (BlockchainUA) — міжнародної конференції, що проводиться з 2019 року. Серед основних спікерів у цьому році є Павло Кравченко, Михайло Чобанян, Олександр Борняков, Денис Валвачев, Гліб Науменко та інші.

Bitfury Group

CEO: Валерій Вавілов

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Чи не найуспішнішим українським проєктом міжнародного масштабу є Bitfury. Компанія займається постачанням блокчейн-інфраструктур та була заснована ще у 2011 році українцем Валерієм Небесним та латвійцем Валерієм Вавиловим. Вони виготовляють апаратне і програмне забезпечення для майнінгу.

Bitfury Group

Майнінг-центр Bitfury у Норвегії. Джерело.

Технології Bitfury також були використані для переходу земельного кадастру України на блокчейн. Поки що була переведена лише процедура виписки з реєстру. Це один із перших етапів повної інтеграції технології блокчейн до кадастру. Наступні передбачають перенесення бази даних кадастру на технологію розподіленого реєстру та хешування транзакцій земельного кадастру.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

AtticLab

CEO: Сергій Васильчук

AtticLab — це інноваційна фінтех-компанія, що займається розробкою блокчейн-технологій та софтверу. У сферу перспективи AtticLab також входять криптовалюти, децентралізовані застосунки, смарт-контракти, системи для збереження даних. Компанія займається розробкою блокчейн-платформи, орієнтованої на банківський сектор, яка б могла стати основою для функціоналу фінансових інституцій та альтернативою таких систем, як Visa та MasterCard. Засновниками стартапу є Сергій Васильчук та Сергій Федотов.

Компанія вже реалізувала і багато інших продуктів — серед них Everstake (платформа для інвестування у крипту), TezTracker (програма для статистичного аналізу мережі Tezos), CosmoScan (така ж, тільки для Cosmos), та інші.

Bloqly

CEO: Наталія Снєжкова

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Bloqly — це український стартап, створений у 2018 році. Вони відомі створенням блокчейн-платформи, яку у перспективі можуть використовувати як урядові організації. так і приватні компанії для збереження даних. Саме Bloqly запропонували ініціативу SMART UKRAINE та концепцію SMART CITY — реєстри для місцевих громад, що дозволяють ставати у черги в дитячий садочок або школу. За допомогою блокчейну дані для права на чергу неможливо підмінити чи видалити. Уся інформація зберігається у відкритому реєстрі.

Bloqly

Джерело

Propy

CEO: Наталія Караянева

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Даний проєкт позиціонується як перший у світі міжнародний ринок нерухомості, спрямований на вирішення проблем купівлі нерухомості за кордоном. Propy полегшує зв’язок між міжнародними організаціями, щоб забезпечити безперебійне придбання нерухомості в Інтернеті. Він використовує мережу Ефіріум та має власні нативні токени Propy (PRO).

Компанію, що базується у Кремнієвій долині, консультують такі діячі, як Майкл Аррінгтон (засновник TechCrunch), Вінні Лінгем (генеральний директор Civic), Девід Кован (партнер Bessemer Venture Partners) та інші.

Hacken

CEO: Дмитро Будорін

Створена у 2017 році, компанія Hacken Group суміщає велику кількість сервісів, таких як CER.live, Hacken, HackenAI та HackenProof. Зокрема сама платформа Hacken розробляє продукцію із блокчейн-безпеки та є ринком для так званих «білих хакерів» — спеціалістів, що захищають операційні системи приватних та державних установ. Як прокоментував Дмитро Будорін в інтерв’ю для bit.ua, Hacken може перетворити Україну у ще один європейський центр кібербезпеки. Компанія співпрацює із розробниками зі США, Канади, Німеччини, Китаю та багатьох інших країн.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Hacken має і власну криптовалюту. Вона використовувалася у зборі коштів для подальших проєктів Hacken Group, тому не є надто популярною. На момент написання статті її ціна складала $0.1993, або ж 5.52 грн.

Hacken

Ціна Hacken Token.

Distributed Lab

CEO: Павло Кравченко

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Distributed Lab — це центр із блокчейн-експертизи, заснований у Харкові у 2014 році. Основні напрямки діяльності компанії — створення інноваційних блокчейн-продуктів, організація освітніх заходів та конференцій. Згідно з вебсайтом центру, метою Distributed Lab є створення фінансового Інтернету, який використовує відкритий, єдиний протокол, що полегшує торгівлю та передачу вартості.

Karbo

CEO: невідомо

Українські блокчейн-проєкти можуть похвалитися і криптовалютами власного “виробництва”. Karbo (KRB) вважається першою українською криптовалютою. Монета інтегрована у блокчейн CryptoNote та була започаткована у 2016 році. Як і у випадку із Біткоїном, її розробники залишилися анонімними.

Зараз її вартість складає трохи більше 6 грн, або $0.22. Проєкт названо на честь стародавньої грошової одиниці України — саме так спершу і назвали монету (karbovanets). Згодом команда розробників вирішила замінити назву, аби полегшити її сприйняття.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Karbo

Заробити “карбованець” можна за допомогою майнінгу. Початкова емісія монеток KRB складала 10 млн цифрових карбованців. Після видобування цього запасу додаткова емісія складатиме 1,2 % на рік, а винагорода за блок буде зменшуватися до вартості одного карбованця, на чому і зупиниться. Вайтпейпер проєкту доступний лише англійською мовою.

Karbo

Винагорода за один блок у мережі Карбованцю зменшується з кожним роком.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Kuna Exchange

CEO: Семен Каплоушенко

Kuna Exchange — це перша, і мабуть, найголовніша публічна криптовалютна біржа в Україні. Зареєстрована вона у Англії, а заснована була у 2015 році Михайлом Чобаняном. Сервіс доступний як в браузері, так і у вигляді мобільних додатків для Android та iOs. Сайт підтримує інтерфейс трьома мовами — українська, англійська та російська.

Проєкт має безліч функціоналів для покращення користувацького досвіду – включаючи внутрішній токен KUN для преміум-акаунтів, реферальну програму, опції для швидких покупок, Kuna Code для грошових переказів між користувачами біржі та бот у Телеграмі. Щоденний об’єм торгів на біржі складає $1 475 330 на добу, а поточна кількість активних трейдерів — 34 687.

Kuna Exchange

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Торги на Kuna Exchange.

Криптогривня

Звісно ж, ми не могли не згадати проєкт криптогривні, технічний запуск якої відбувся 20 лютого минулого року. Криптогривня (із тікером UAX) — це стейблкоїн, вартість якого прив’язана до гривні (1:1). Це означає, що, купуючи один UAX, ви фактично купуєте одну гривню. Монета була запущена на блокчейні Ефіріуму. Тому зберігати такі токени можна на будь-якому криптовалютному гаманці, що підтримує стандарти ETH. При цьому, аби придбати монети UAX, необхідно залишити заявку на сайті Kuna Exchange.

Криптогривня

Перша партія емісії стабільнокоїнів складала 1 млн UAX (для чого було продано п’ять одиниць Біткоїну). Інвестором проєкту став CEO вже відомої нам української біржі Kuna Михайло Чобанян.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Основні персоналії

Михайло Чобанян

Михайло Чобанян є українським підприємцем та засновником першої в Україні криптовалютної біржі Kuna Exchange. Також є президентом Асоціації Блокчейн України. Варто відзначити, що саме Kuna Exchange (як і Михайло Чобанян) сприяла іншим важливим ініціативам в Україні — як-от встановлення першого криптомату у вересні 2017 року. Асоціація Блокчейн України брала участь у розробці першого криптовалютного законопроєкту. У 2018 році Михайло Чобанян представив ініціативу Blockchain Hub Kyiv, одного зі столичних криптоцентрів.

Наталія Дрік

Наталія Дрік є Головною виконавчою директоркою (CEO) Асоціації Блокчейн України. До 2015 року працювала у сфері інвестиційного бізнесу, після чого очолила неурядову організацію Innovation and Development Foundation. Інституція відома роботою із такими проєктами, як система закупівель Prozorro, Reforms Lab, Національне Антикорупційне Бюро України та багато інших. Наталія Дрік також співпрацювала із такими проєктами, як Crassula та AI Pandora Boxchain. З 2018 року працює на посаді CEO Асоціації Блокчейн України, а також займалася розробкою освітнього проєкту BlockchainHub Academy.

Наталія Снєжкова

Наталія Снєжкова є керівницею та співзасновницею проєкту Bloqly, який займається реалізацією перенесення черги у дитячі садки у формат блокчейну. До інноваторської ініціативи Наталія займалася проєктами у сфері продажу, зокрема у ролі керівниці відділу продажів та керівниці компанії. Після цього Наталія зібрала робочу групу, яка зайнялася розробкою блокчейн-продукції для держави та суспільства (Bloqly зокрема) у трьох напрямках — черги в дитячий садок, школу, та позашкільні установи.

Павло Кравченко

Павло Кравченко є співзасновником харківського центру з блокчейн-експертизи Distributed Lab та архітектором програмного забезпечення. Свою кар’єру у криптовалютах почав із роботи у Кремнієвій долині у проєкті Stellar (з яким, до речі, співпрацювало наше Міністерство). У 2014 році розробник став співзасновником компанії Distributed Lab, яка займається проведенням науково-дослідних робіт, співпрацею із вищими освітніми закладами та поглибленням знань із цифрової економіки. Основною місією проєкту є розбудова «Фінансового Інтернету» та розробка цифрових рішень для токенізації підприємств.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Володимир Дубінін

Володимир Дубінін також є співзасновником Distributed Lab. Відомий як підприємець-інженер, фахівець із передових досліджень та розробок для технологічних стартапів. Має досвід роботи в управлінні венчурними фондами.

Сергій Жданов

Українець Сергій Жданов має великий досвід роботи із айті-проєктами. Наразі Сергій працює на посаді Головного операційного директора та Головного фінансового директора біржі EXMO. Вона вважається британською криптовалютною біржею із головним офісом у Лондоні, а також має представництва у Києві та Москві.

Сергій Васильчук

Сергій Васильчук є засновником стейкінгової платформи Everstake та трейдингової платформи Codex Exchange. Обіймає посаду CEO в компанії Attic Lab, яку також заснував. Має великий досвід у розробці програмного забезпечення у фінансовому, інвестиційному, банківському, та криптовалютному секторах. Сергій Васильчук є частиною експертної групи та працює над впровадженнями технологій блокчейну.

Дмитро Молот

Підприємець Дмитро Молот відомий як засновник та Генеральний директор Molotov Lab — команди із розробки блокчейн-ігор. З 2008 року веде підприємницьку діяльність в ІТ сфері. Також є засновником литовської компанії, що займається розробкою фінтехпродукції Lab3M.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Віталій Буличов

Віталій Буличов є віцепрезидентом Асоціації Блокчейн України та співзасновником Pandora Boxchain — науково-дослідницького проєкту в галузі блокчейн-технологій. Також є криптоінвестором та блокчейн-дослідником. Має більше 20-ти років досвіду підприємницької діяльності та є одним із перших українських інвесторів у блокчейн-проєкти.

Семен Каплоушенко

Семен Каплоушенко — операційний директор криптобіржі Kuna Exchange. Мав досвід роботи із Lanet. Семен є експертом у сфері інтернет-технологій, де працює понад 10 років, 5 із них — у команді Kuna Exchange.

Михайло Федоров

Наразі Міністерство цифрової трансформації України є головною інституцією, що займається перетворенням України у «цифрову країну». Михайло Федоров, як Міністр цифрової трансформації, також організовує спільну роботу Міністерства та депутатського об’єднання Blockchain for Ukraine, яке займається поданням нових законопроєктів, пов’язаних із цифровізацією економіки України. Один із найновіших — законопроєкт №3637 «Про віртуальні активи».

Повний рейтинг українців, які відзначилися ентузіазмом у сфері криптовалют як в Україні, так і за кордоном, ви можете переглянути ось тут (деяка інформація могла змінитися).

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Міжнародні партнери

Binance

Українські розробники та блокчейн-проєкти широко відомі за кордоном. У 2019 році міністерство цифрової трансформації України підписало меморандум про співпрацю у легалізації правового статусу криптовалюти в Україні із найбільшою криптобіржею Binance. Одним із перших результатів співпраці став серіал про криптовалюти та блокчейн від Мінцифри. Це онлайн курс «Все про блокчейн, біткоїн та криптовалюти», що складається із восьми серій тривалістю 6-12 хвилин кожна. У серіалі знявся підприємець та коуч Андрій Оністрат. Переглянути курс можна у застосунку Дія або ж на ютуб-каналі. У розробці серіалу також взяли участь такі відомі команди, як Hacken та Crystal Blockchain.

Stellar

Із нами вже почали співпрацю відомі світові гравці — і не тільки із приватними розробниками. У січні 2021 року Мінцифри підписало угоду із блокчейн-компанією Stellar для розробки цифрової валюти Центрального банку. Як прокоментував Олександр Борняков, заступник Міністра цифрової трансформації, “Більшість провідних країн світу розробляють власні національні цифрові валюти. Національний банк України займається розробкою і вивченням випуску національної цифрової валюти з 2017 року.” Навіть попри відсутність регулювання, гравці нашого ринку зберігають активність і зацікавленість у розвитку даної сфери.

BitFury Group Ltd.

У 2017 році Адміністрація Президента України співпрацювала із BitFury Group Ltd., відомою американською компанією, що займається розробкою програмних та апаратних сервісів для майнінгу. У тому ж році наша країна підписала меморандум для постачання блокчейн-сервісів зі збереження даних для державної системи України. Одним з учасників проєкту також стала неурядова організація Transparency International. За повідомленням з порталу організації, співпраця мала зробити внесок у відстеження державного регулювання на всіх його рівнях: земельні кадастри, публічний сектор, бізнес.

Зростає в Україні і кількість Bitcoin-ATM банкоматів — ті, в яких можна обміняти фіат на Біткоїни. Зараз їх 36.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

BitFury Group Ltd.

Розташування криптоматів в Україні згідно з Coin ATM Radar.

Перспективи

Україна зайшла далеко у обсягах ринків, кількості розробників та суспільно важливих проєктів на блокчейні.

Наші банки також виявляють інтерес до сфери цифрової економіки — за повідомленням експертів Goldman Sachs, використання технології блокчейн дозволяє банкам економити близько $6 млрд щорічно (дані зі США). Поки що НБУ досліджує можливості децентралізованої економіки у даному секторі.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Залишається чекати моменту, коли переваги цифрової економіки будуть оцінені на законодавчому рівні, а тим часом технології блокчейну стануть більш безпечними у використанні і зберіганні даних.