🌱 Чи шкодить крипта екології й до чого тут твіти Ілона Маска

Čytaty latynkoju
🌱 Чи шкодить крипта екології й до чого тут твіти Ілона Маска

🚀 Екокрипта та Ілон Маск

Останнім часом все більше уваги приділяється впливу крипти на довкілля. Особливого розголосу ця тема набула після відмови Ілона Маска приймати біткоїн-платежі за автомобілі Tesla через негативний вплив BTC на екологію.

Tesla — найпомітніша, але не єдина організація, яка прийняла таке рішення. Приклад Ілона Маска наслідували й інші. Наприклад, американський підрозділ екологічної організації Greenpeace також відмовився від платежів в біткоїні через вплив його майнінгу на навколишнє середовище.

Редакція Na chasi / Crypto дізнавалась, який насправді вплив має видобуток криптовалют на екологію та як глобальні компанії вже навчились розв’язувати цю проблему.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

👻 Чи насправді така страшна крипта, як її малюють?

Експерти ESG (охорона навколишнього середовища, соціальної сфери та управління — ред.) стверджують, що криптовалюта шкодить довкіллю через велику кількість енергії, яка потрібна для майнінгу. Проте є низка досліджень, які свідчать про інше.

🙀 Біткоїн займає всього 0,64% світового енергоспоживання

З нагоди Дня Землі CoinDesk випустив детальний звіт, який розвінчує поширений міф про шкоду біткоїна для навколишнього середовища. У дослідженні під назвою «Чи є у біткоїна енергетична проблема» зазначається, що насправді біткоїн використовує менше енергії, аніж вважають.

Інформаційне агентство зазначає, що більшу частину свого існування біткоїн використовував відносно мало енергії. Згідно з підрахунками Центру альтернативних фінансів (CCAF) Кембриджського університету, у 2015 році біткоїн споживав лише 0,02% від загального світового споживання енергії й досяг 0,16% до 2018 року.

Зі зростанням ціни біткоїна та одночасним збільшенням активності його мережі стало відомо, що тепер біткоїн використовує значну кількість енергії, що складає приблизно 0,64% від світового споживання енергії.

Криптовалюта та екологія

Джерело

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Втім, якщо розглядати першу десятку країн світу за енергоспоживанням, то біткоїн складає щонайбільше 1,29% від загального енергоспоживання будь-якої з них. Для порівняння, у США ігрові консолі на кшталт PlayStation чи Xbox відповідають за близько 0,25% енергоспоживання. А будівництво, комерційне охолодження, комерційна вентиляція та комерційне освітлення становлять від 2% до 3%.

Для ще кращого розуміння, кількість електроенергії, яку щороку споживають постійно ввімкнені, але неактивні домашні пристрої лише в США, може забезпечити потужність мережі біткоїна протягом 1,6 року.

🤑 Золото vs Біткоїн — перемагає другий

Galaxy Digital опублікувала дослідження, де вказано, що біткоїн споживає менше енергії, ніж банківська справа та золото. Дослідження оцінює річне споживання електроенергії BTC на рівні 113,89 ТВт-год. Сюди включили енергію для потреб майнерів, їх енергоспоживання, а також енергоспоживання пула та вузлів.

За оцінками Galaxy, цей показник щонайменше вдвічі нижчий, ніж загальна кількість енергії, яку споживає банківська система, а також золотодобувна промисловість протягом року.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Криптовалюта та екологія

🌳 Криптопростір ловить тренд ESG

Все більше компаній, як малих, так і глобальних, визнають вплив криптовалют на екологію. Більшість з них вже сьогодні намагаються виконувати ESG-зобов’язання. Наприклад, такі фінансові гіганти, як міжнародна інвестиційна компанія зі штаб-квартирою в Нью-Йорку BlackRock та банк JPMorgan оприлюднили свої зобов’язання щодо ESG. У такий спосіб компанії намагаються надихнути власним прикладом маленьких представників області.

Компанії з криптосфери також долучаються до такої ініціативи. Днями майнінгова компанія Greenidge Generation зі штату Нью-Йорк оголосила, що повністю нейтралізує вуглецевий слід від майнінгу біткоїна шляхом купівлі квот на викиди CO2.

Мережа Chia має на меті створити енергоефективний блокчейн і випустила свій коїн Chia (XCH). Загалом мережа націлена на екологічний підхід до функціональних можливостей блокчейну і планує значно зменшити шкоду для навколишнього середовища.

Дослідження CoinDesk також вказує, що значний відсоток енергії, яку використовують для майнінгу криптовалют, походить із відновлюваних джерел енергії. Згідно з дослідженням 2020 року, проведеним CCAF, 39% загальної енергії для видобутку біткоїна надходило з поновлюваних джерел у 2019 році (у порівнянні з 28% у 2018 році).

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Причому 76% майнерів використовують відновлювані джерела як частину свого енергетичного комплексу. Така тенденція та значне збільшення відновлювальної енергії подає надію щодо розвитку криптоіндустрії.

Джерела енергії, про які повідомляють майнери. Джерело

Чудовим прикладом може стати досвід вищезгадуваної компанії Greenidge Generation у штаті Нью-Йорк. Колишня електростанція розширила сферу діяльності й почала майнити біткоїни для додаткового прибутку. У 2017 році Greenidge перейшла від вугільної енергії до природного газу.

А вже у 2019 році компанія запустила 7 000 майнерів, які добували біткоїн з залишків енергії від основної діяльності. У березні 2021 року компанія-майнер з власною електростанцією Greenidge об’єдналася з постачальником послуг ІТ-підтримки, що входить до списку Nasdaq — Support.com.

💡Proof of Work vs. Proof of Stake: екологічний слід

Також варто не забувати, що чимдалі, тим більше криптовалют переходять з неефективного методу підтвердження транзакцій PoW на PoS. Зокрема, такий перехід найближчим часом чекає і на Ethereum.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

*Proof of Work (PoW) — алгоритм консенсусу, який нагороджує першу людину, що розв’язала обчислювальну задачу. Майнери змагаються у вирішенні складних криптографічних головоломок, щоб додати наступний блок в блокчейн.

*Proof of Stake (PoS) — алгоритм консенсусу, який обирає валідаторів для підписання блоків на основі обсягу ставки (сукупної кількості поставлених токенів і тривалості стейкінгу).

Простими словами: на відміну від PoW, де алгоритм винагороджує майнерів, які проводять обчислення для валідації транзакцій і створення нових блоків, в PoS творець нового блоку обирається системою заздалегідь на підставі його частки в загальній емісії криптовалюти.

Біткоїн та (поки що) Ethereum працюють за допомогою PoW, а ось, наприклад, Tezos — на PoS. Від початку PoS був розроблений саме для розв’язання проблеми масового енергоспоживання.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Деякі оцінки річного споживання енергії Ethereum становлять близько 26 ТВт-год, тобто під 3 ГВт. Стільки ж споживає Еквадор, країна з 17 млн жителів. На відміну від цього, енергія, яку щорічно використовують валідатори мережі Tezos знаходиться в межах 60 МВт/год, безперервна витрата близько 7 кВт.

Криптовалюта та екологія

Ще більш відчутною стає різниця, якщо порівняти вартість однієї транзакції в кожній мережі:

  • мережа біткоїна може проводити близько п’яти транзакцій за секунду при вартості енергії на транзакцію 830 кВт-год.
  • Ethereum може проводити близько 15 транзакцій в секунду при вартості енергії за транзакцію 50 кВт-год.
  • Tezos може проводити близько 52 транзакцій в секунду при вартості енергії на транзакцію 30 мВт-год.

До речі, за деякими даними енергетичні витрати для мінтингу NFT на Ethereum становлять 332 кВт-год (повні блоки), а на Tezos — 200 мВт.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Через це (і низку інших причин) Ethereum оголосив, що у найближчі місяці завершить перехід до Proof-of-Stake (PoS) та збільшить енергоефективність блокчейн-операцій на 99% (або у 7 000 разів ефективніше, ніж біткоїн!).

Нині мережа Ethereum споживає електроенергії як невелика країна. Проте після переходу на PoS, споживання енергії для вирішення аналогічних завдань знизиться до споживання лише близько 2 000 середніх домогосподарств.

Робота блокчейн-мережі Ethereum стане дружньою до екології, а вторинний ринок відеокарт вибухне цікавими пропозиціями.

🧐 Майбутнє за альтернативою

Розв’язати проблему між добуванням криптовалюти та екологією здатен також перехід криптомереж до відновлюваних джерел енергії. Таку думку висловив співзасновник корпорації Microsoft Білл Гейтс в інтерв’ю New York Times.

Якщо це зелена енергетика, і вона не витісняє інші види використання — видобуток першої криптовалюти може бути прийнятним

Як зазначає Cambridge Index, альтернативні джерела енергії, такі як сонячна енергія та вітер, вже виробляють енергії вдесятеро більше, ніж необхідно для живлення мережі біткоїна.

З цією метою 35 компаній та приватних осіб, які займаються криптовалютою, фінансами, енергетикою та відомими неурядовими організаціями, сформували Криптокліматичну угоду (CCA). Її мета — забезпечити криптовалютну галузь відновлюваною енергією на 100% до 2025 року.

Для купівлі/продажу криптовалют рекомендуємо:

Binance

Найбільша світова крипто-біржа з величезним вибором криптовалют

Тож з огляду на це можна зробити висновок, що інвестицію в криптовалюту та зокрема в біткоїн насправді можна вважати інвестицією в ESG та відновлювану енергетику. Саме завдяки криптоіндустрії ці сфери розвиватимуться швидшими темпами.