Що сталося?
Днями виданню TechCrunch стало відомо, що Facebook готується запустити платежі через свій Messenger в країнах ЄС. Для цього Facebook Payments International Limited отримав ліцензію від Центрального банку Ірландії на використання електронних грошей, датовану 24 жовтня 2018 року. Ірландія, як ми знаємо, є членом Євросоюзу — це дає Facebook право працювати відразу в 27 державах-членах ЄС.
Що таке Facebook Pay?
Це — фінансовий сервіс для користувачів Facebook Messenger (коректніше було б називати його Messenger Pay, але було би не зовсім ясно), запущений в США навесні 2015 року. Потім він вийшов в релізі у декількох інших країнах. Завдяки йому користувачі можуть відправляти друзям гроші через месенджер без додаткових комісій.
Ліцензія Центробанку Ірландії дозволяє емісію електронних грошей і дає право надання платіжних послуг, які включають:
- кредитні операції;
- оплату товарів і послуг;
- грошові перекази.
Захист платіжних операцій забезпечується можливостями смартфону чи планшету — можна захистити свою інформацію PIN-кодом, Touch ID або Face ID.
Початок роботи з ним подібний до того, як вже працюють платежі в Instagram (в Україні вони не працюють, проте картку додати можна), про які я писала раніше — користувачі прив’язують свою банківську картку (дебетову, з кредитними FB Pay чомусь не дружить), після чого стає доступною функція грошових переказів в стандартному діалоговому вікні листування з друзями. Також користувачам доступна оплата товарів і послуг в месенджері — які рекламуються в ньому або знаходяться в розділі «ігри».
Яка в ньому користь для бізнесу?
По-перше, заявлена аудиторія Facebook Messenger — 600 млн осіб. На жаль, у мене немає даних по Україні. Якщо врахувати 20 млн користувачів самого Facebook, то за скромними оцінками месенджер встановлений у 7–10 млн наших співгромадян.
По-друге — це direct-доставка рекламних повідомлень про свій продукт до користувача з можливістю відразу його придбати. Через відсутність стрічки новин в будь-якому месенджері, увага користувача не розмивається, вона максимально сконцентрована, що багаторазово збільшує залученість. Оскільки карткові дані вже пов’язані з платформою, платіж є «безшовним» і максимально простим.
Facebook вже є основною рекламною платформою. Тепер, коли користувачі можуть пов’язувати свої платіжні дані з виходом в соціальні мережі, вони можуть робити покупки швидше і легше, ніж будь-коли раніше. Крім того, завдяки грошовим переказам під час спілкування, покупки в ньому вже не будуть таким вже незрозумілим процесом.
Чи буде Facebook Pay заходити в Україну?
Акцент на побудову власної платіжної екосистеми навколо багатомільйонної аудиторії — один з головних довгограючих пріоритетів для Facebook. Як і у випадку із технічною характеристикою IG Shopping, споживання контенту переходить з простого ознайомлення до формату віртуального маркетплейсу. І якщо Instagram таргетує аудиторію реальних товарів через їх візуальні образи, то Messenger об’єднує людей за рахунок формування кола спілкування. Це вже перекази і платежі за digital goods.
І та, і інша категорія актуальна для українського ринку — такого, що активно розвивається і відкритого до всього нового, адже старе розвивалося дуже повільно і зараз не дуже-то і потрібно.
Аргумент № 1 — успіх конкурентів. Apple Pay? «ПриватБанк» запустив оплату Apple Pay в мобільних додатках і Google PayКористувачі «Приват24» відтепер можуть одразу підключити Google Pay зайшли в Україну, коли це було ризикованою і нібито безперспективною справою. Проте кількість токенізованих транзакцій (особливо на рішенні від Apple) б’є рекорди, що остаточно розвінчує міф про «найбіднішу країну Європи» в очах представників європейського та американського фінтех-бізнесу. У Facebook явно бачать цю тенденцію і можуть бути зацікавлені в подальшій експансії на Східну Європу.
Аргумент № 2 — підготований ринок. В Україні з кожним кварталом зростає ринок грошових переказів і мобільних платежів. Перший — за рахунок міжнародних надходжень від заробітчан за кордоном. Другий — за рахунок масової смартфонізаціі населення і розвитку мобільного інтернету. До того ж, багато українських fintechЯк сучасні fintech-інструменти змінюють платіжний бізнес — точка зору-продуктів вже привчили своїх клієнтів до безготівкових переказів, а безліч пропозицій зробили клієнта вибірковості. Згадані 7–10 млн українців будуть довіряти рішенню від Facebook.
Аргумент № 3 — шлях для розвитку Facebook звільнено державою. В Україні заблокованіЧужі проти своїх: Як санкції проти 2 соцмереж та 1 пошуковика (не) змінили Україну VK й «Однокласники». Раніше вони охоплювали більшість української аудиторії, зараз — тих небагатьох, кого не дратує постійна необхідність використовувати VPNЩо таке VPN і як активувати його безкоштовно за 10 хвилин. Наприкінці 2018-го Facebook має більше 20 млн користувачів і продовжує зростати. Це — гарна основа для впровадження інновацій. Проте будь-яка фінансова нестабільність знизить ймовірність виходу цієї платіжної системи, що в якомусь сенсі навіть зіграє на руку українським fintech-компаніям. Так, вони втратять частину прибутку, але і не отримають конкурента, який був і є одним із джерел їхнього трафіку.