У попередній добірці De jure ключовими новинами сталиDe jure: 5 головних правових новин тижня узаконення трансплантації органів і спрощення Мінфіном процесу взаємодії бізнесу. Цього тижня розповідаємо про заходи із кіберзахисту в Україні та світі, державні онлайн-чати та нові вимоги до роботодавців.
В Україні запроваджено онлайн-чати з питань держреєстрації актів цивільного стану
З метою оперативного надання громадянам консультацій у сфері державної реєстрації актів цивільного стану у відділах державної реєстрації головних територіальних управлінь юстиції в областях та місті Києві запроваджено новий сервіс — «Онлайн-чат».
Що це за послуга та як нею скористатися
Онлайн-чат — сучасний засіб комунікації між органами влади та громадянами, який забезпечить швидке реагування на звернення громадян, які стосуються процедур державної реєстрації актів цивільного стану.
За його допомогою громадяни мають можливість:
- задати питання та одразу отримати відповідь у режимі «живого спілкування»;
- поставити питання в будь-який зручний час, відповідь на яке отримають у найкоротший термін;
- оцінити якість наданих послуг і написати свою думку.
Скористатися послугою та отримати відповіді на запитання в режимі онлайн можна, звернувшись на офіційні веб-сайти головних територіальних управлінь юстиції в областях та місті Києві.
Legaltech зазнає інвестиційного буму
Legaltech залучає рекордні суми інвестицій. Так, за даними The LegalTech 2018 Buyer’s Guide від LawGeex, у січні 2018 р. було залучено $49 млн. Крім того, упродовж минулого року кількість компаній, що надають послуги у сфері legal AI (штучного інтелекту — прим. ред.), зросла з 40 до 66, а ринок юридичних аналітичних систем має до 2022-го зрости вчетверо — до $1,8 млрд.
Посібник охоплює 16 галузей права, включаючи систему проведення перевірок контрактів та due diligence.
Так, три компанії пропонують системи, що, на їх думку, можуть спрогнозувати судове рішення та ймовірність надання патенту.
Минулого місяця уряд Великобританії визначив юридичний сектор як сферу для досліджень із фінансуванням Фонду викликів промислової стратегії, тому надасть £20 млн для спільних досліджень та розробки нових напрямків для AI та аналітичних систем.
Legaltech починає забирати на себе все більше завдань, що традиційно виконували правники. Уперше щоденні завдання, такі як аналіз або перевірка договорів, стають дедалі більше автоматизованими.
Люсі Баслі, головний стратег LawGeex
Нові вимоги безпеки щодо роботи за комп’ютером
З 18 травня набрав чинності наказ Мінсоцполітики України про Вимоги щодо безпеки та захисту здоров’я працівників під час роботи з екранними пристроями.
Про що саме йдеться в наказі
Вимоги поширюються на всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм власності, організаційно-правової форми і видів діяльності та встановлюють мінімальні вимоги безпеки та захисту здоров’я під час здійснення роботи, пов’язаної з використанням екранних пристроїв незалежно від типу та моделі.
Так, роботодавець повинен поінформувати працівників під розписку про умови праці та наявність на їхніх робочих місцях небезпечних і шкідливих виробничих чинників (фізичних, хімічних, біологічних, психофізіологічних), які виникають під час роботи з екранними пристроями та ще не усунуто, а також про можливі наслідки їх впливу на здоров’я працівників.
Водночас за рахунок тривалості робочої зміни мають бути організовані внутрішні регламентовані перерви для відпочинку відповідно до законодавства.
З 25 травня 2018 вступає в силу Загальний регламент щодо захисту даних
Інтернет-компанії не лише в ЄС, але й за межами Євросоюзу, готуються до вступу в силу Загального регламенту щодо захисту даних. В оригіналі цей документ має назву General Data Protection Regulation (GDPR). Всі зміни почнуть діяти з 25 травня 2018 року.
Дізнатися докладніше, що це таке і як працюватиме новий регламент надання послуг в інтернеті, можна з тематичної картки від нашої редакції за посиланнямЩо таке GDPR, кого це стосується та як зміниться користування сайтами.
Мін’юст працює над технічною реалізацією Закону про електронні довірчі послуги
Міністерство юстиції України продовжує роботу над реалізацією Закону України «Про електронні довірчі послуги». Директоратом стратегічного планування та європейської інтеграції розробляється проектна пропозиція щодо реалізації технічної частини закону.
Кому і навіщо потрібен цей закон
Закон спрямований на реформування національної нормативної бази у сфері електронного цифрового підпису шляхом імплементації законодавства Європейського Союзу, розбудову єдиного простору довіри на основі системи електронних довірчих послуг.
Так, уже створено акредитовані центри сертифікації ключів, які мають намір надавати кваліфіковані електронні довірчі послуги. У разі, якщо електронний цифровий підпис та посилений сертифікат відкритого ключа, що його підтверджує, уже видані, вони будуть використовуватися до закінчення строку їх дії, але не пізніше двох років із дня набрання чинності Законом «Про електронні довірчі послуги».
Закон означає, що кожен зі свого мобільного телефону може зареєструвати компанію, підписати будь-який договір, направити відповідний запит. Фактично вся активна діяльність малого та середнього бізнесу може відбуватися в комунікації з державними органами за допомогою смартфону. Без купи паперу, без корупційної складової.
Павло Петренко, Міністр юстиції
Отримати електронний цифровий підпис можна в 1 з 24 акредитованих центрів сертифікації ключів. Станом на середину 2018-го його вже мають близько 9 млн фізичних осіб та представників юридичних осіб.
Ці документи матимуть таку ж силу, як і паперові з печаткою та підписом.
В Україні з'явився перший центр із кіберзахисту
Астерс створила перший в Україні інтегрований центр СyberDesk з надання послуг у сфері інформаційної безпеки та кіберзахисту. CyberDesk об’єднав провідних IT-фахівців із кібербезпеки та ключових юристів юридичної фірми Астерс для різновекторного захисту своїх клієнтів від усе більш зростаючих загроз у кіберпросторі.
Як центр із кіберзахисту допоможе бізнесу
Унікальною особливістю центру є власна R&D-лабораторія, у якій розроблятимуться рішення та продукти для забезпечення кібербезпеки IoT, блокчейн-проектів; проводитимуться дослідження щодо поведінкової біометрії; моделюватимуться кібер-атаки та інструменти для оцінки ризиків.
За словами ключового експерта центру Юрія Котлярова, кіберпростір — це вимір, у якому оперує будь-який бізнес, а кіберзагрози можуть спричинити не менше клопоту, ніж стихійні лиха. Україна, як і багато інших країн світу, активно формує архітектуру права кібербезпеки, і набрання чинності Законом «Про основні засади кібербезпеки України» 9 травня є лише першим кроком, зазначає Юрій.
Ми не є сторонніми спостерігачами цих подій, тому метою CyberDesk є стати активною частиною еко-системи кібербезпеки й надавати багатодисциплінарні послуги. Одним із центральних фокусів центру CyberDesk в Україні стануть об’єкти критичної інфраструктури.
Юрій Котляров, ключовий експерт центру СyberDesk і партнер Астерс