Авіапольоти під час пандемії
Як передає Mintrans з посиланням на Financial Times одразу п’ять великих авіакомпаній вирішили змінити свою політику посадок на рейс через пандемію COVID-19. Очікується, що пасажири отримуватимуть електронні перепустки, що свідчитимуть про відсутність хвороби.
Кожен пасажир, що отримав негативний результат тесту COVID-19, зможуть завантажити свій сертифікат з QR-кодом до спеціального мобільного застосунку. Вже перед посадкою на літак співробітники авіакомпаній скануватимуть коди.
Також цей код можна пред’являти працівникам прикордонного контролю в пункті прибуття. За словами авіакомпаній, це значно спростить процес посадки на рейс, як і для клієнтів, так і для працівників аеропортів.
Якісне тестування в поєднанні з цифровими пропусками — це ще один спосіб повернути довіру клієнтів і безпечно відновити авіасполучення
Джоанна Гераті, Очільниця авіакомпанії JetBlue
Виконавчий директор австралійської авіакомпанії Qantas Алан Джойс вважає, що довідка про щеплення від COVID-19 в майбутньому стане обов’язковою для тих, хто хоче подорожувати між країнами.
Раніше Мінцифра повідомляла? Мінцифра розробляє цифрові інструменти для боротьби з COVID-19 про розробку цифрових інструментів для боротьби з COVID-19.
Мінцифра та COVID-19
Як повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, Міністерство цифрової трансформації вже працює над розробкою спеціалізованих п’яти технологій, які допоможуть у боротьбі з COVID-19.
Очікується, що вже найближчим часом презентують систему збору інформації про інфікованих, можливість отримати електронні рецепти на ліки проти ускладнень хвороби, дистанційний напрям на ПЛР-тест та особливі QR-коди для закладів.
Зокрема, у планах уряду:
- Цифровізація і централізація збору інформації про факти, підозри й випадки інфекційних захворювань;
- Удосконалення мобільного застосунку «Дій вдома», з використанням автоматичних штрафів за порушення режиму самоізоляції;
- Запуск електронного рецепта на ліки, антибіотики й розширення програми «Доступні ліки» на антибіотики, необхідні для боротьби з COVID-19;
- Впровадження електронного напрямку на ПЛР, що дозволить відстежувати черги та не створювати їх в режимі реального часу;
- QR-коди для публічних місць, які централізовано генерують і розміщують самі заклади. Без сканування такого коду неможливо буде відвідати жоден заклад громадського харчування чи торговельний центр. Якщо потім людина захворіла, то всім, хто був у цьому закладі разом із нею будуть приходити відповідні сповіщення.