Реклама

🎥 «Матриця»: Голлівудська підробка чи геніальний фільм?

Перед виходом анонсованої четвертої частини, спробуймо розібрати філософський сенс першої.
Čytaty latynkoju
wallpapercave.com
🎥 «Матриця»: Голлівудська підробка чи геніальний фільм?
  1. Головна
  2. Кіно і серіали
  3. 🎥 «Матриця»: Голлівудська підробка чи геніальний фільм?
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0
Перед виходом анонсованої четвертої частини, спробуймо розібрати філософський сенс першої.

Нещодавно в діалозі зі знайомою ми говорили про фільм «Матриця». Річ у тому, що зараз цей фільм критикують всі кому не лінь. Андрій Курпатов у своїй книзі «Червона таблетка» говорить що:

«Нео, звичайно, вибирає червону таблетку і далі все відбувається так, як і належить в подібних історіях - про Спасителя, Обраного або Супергероя»

«Він проходить безліч випробувань, ризикує своїм життям, навіть вмирає ... Але все закінчується добре - чарівне воскресіння, створення чудес і перемога Добра над Злом»

«Іронія в тому, що глядачеві ніби як пропонується вийти з Матриці, але на ділі він виявляється в справжній казці з нехитрим релігійним сюжетом

Але Курпатов помиляється, як і у своїй оцінці, фільму, так і у своїй книги. Якщо ви виберете «Червону таблетку» шановного Курпатова, то аж ніяк не звільнитеся від ілюзій, а просто з одних ілюзій приходимо до інших. Не буду довго писати, але дані Курпатова в цій книзі вже давно застаріли.

Критика:

Я подивився першу частину і побачив безліч недоліків, де можна було дуже багато критикувати, є за що. Але мені куди цікавіше подивитися на ідеї, метафори й алегорії цього фільму. Розібрати його філософський зміст. І сьогодні ми будемо думати разом, я не дивився інтерпретації фільму, знаю їх багато, але мені завжди вони не подобалися. Дуже часто автори зручно маніпулюють, вставляють факти під свою теорію. У мене немає єдиної теорії, тому що сама теорія першої частини нехитра: люди – це батарейки для машин, і вони борються за незалежність.

І знову про Курпатова і його хибне розуміння:

Фільм «Матриця» відтворює, можливо, головний міф людства: мовляв, настане час і прийде хтось добрий і всемогутній, щоб врятувати нас. Чарівник у блакитному вертольоті...

Це знову мимо каси. Давайте будемо розбирати цей фільм поетапно. Поїхали!

Сюжет:

Молодий хлопець Андерсон живе життям типового гіка або великого любителя комп’ютерів. У день він працює і навіть допомагає консьєржці виносити сміття, а вночі він перетворюється в хакера Нео, який весь свій час сидить за ПК. У нього немає особистого життя, він живе в якійсь дірі. Але глибоко в душі відчуває, що світ не в порядку. З ним зв’язується група терористів на чолі з Морфеєм. Виявляється, вони шукають обраного, який переможе світ машин.

Розбір філософських ідей:

Я буду говорити виключно про західну філософську традицію. Східні відсилання мені особисто не відомі, з цією темою я мало знайомий.

Перша дія Нео в новому світі це похід до Піфії. Тут ми впритул наближаємося до античної філософії. Дельфійська віщунка направляла і радила всім людям, які до неї приходили. З неї почалася апологія Сократа, і пізніше вся філософська традиція Заходу. У храмі Піфії висів заголовок «Пізнай себе». Це золота нитка фільму і всієї західної традиції, але історично напис свідчив про інше, у фільмі це теж є.

Шлях віри:

Нео приходить до Піфії й ми бачимо сцену з вазою. І тут ми спостерігаємо філософську проблему свободи волі та детермінізму. Ця сцена найголовніша. Як мені здається, Піфія дає йому головну підказку і розуміє, що він буде робити далі. Мій знайомий каже, що Піфія не знає вибір Нео, але я думаю по вазі, вона визначила. І коли вона каже: не вір ні в який фатум, рок, то підказує, бо в першій битві Нео проти Сміта, Сміт каже, що це рок, неминучість.

Курпатов і інші вважають, що Нео обраний. Спаситель. Так і є особливо після того, як він ожив після смерті, але ми втрачаємо найголовніше. Після слів Піфії, коли Морфея забирають агенти, Нео починає вірити. Саме віра Нео перетворює і змінює його. Віра ось лейтмотив зміни й початок шляху. Коли я писав ці рядки, то зрозумів, що віра, і я зараз не кажу про релігійну, а про віру взагалі, головний фундамент на який ми вибудовуємо наш світ. Тому, що все наше життя будується на вірі. А віра своєю чергою надбудовує над природним розумом більш благородний вид пізнання і направляє нас до більш піднесеної мети.

Пізнай себе:

Другий лейтмотив. Піфія сказала те, що Нео хотів почути. Вона прекрасно розуміла, що стати обраним – це не знання, це шлях розвитку. Нео, як і кожна людина проходить цей шлях. Згадайте себе 10 років тому. Могли ви подумати, що ваше життя скластися саме так? Що ви досягнете успіху або будете жити зовсім інакше? Що б ви сказали собі 10 років тому? Напевно, нічого, адже ви прекрасно розумієте, як і Піфія, що знати шлях і пройти його – зовсім різні речі. Ми, як і Нео маємо етапи розвитку. Якщо ви читаєте цей текст, з вами все добре, ви маєте інтернет, девайси, а значить пройшли довгий шлях у своєму житті. Нео не чарівник на блакитному вертольоті, це людина яка зробила себе сама, тобто пройшов свій шлях пізнання себе і розвитку.

Три елементи перетворення Нео зі звичайного в обраного:

  1. Віра
  2. Пізнання
  3. Розвиток

Матриця:

У фільмі люди живуть в матриці. Сучасні філософи такі як Бадью або Агамбен вважають, що ми також живемо в матриці тільки цифровий, і яку теж не відчути, оскільки це темниця для розуму. Ми живемо ніби в демократичному світі, але насправді вибору ніякого не маємо. Сама ідея матриці взята з ідеї печери Платона, і багатьох наступних ідей аж до Фуко. Але головна ідея це все ж платонівська. Так ось, Платон в цій алегорії про печеру, зображує нам зміст політичної діяльності: піднятися, спуститися, щоб не залишати людей і підняти за собою вже всіх інших – тих, кого ще можна розбудити. Тому що справжня політика – це дії, які орієнтують всіх громадян на їх духовне пробудження. Все інше є узурпацією політики.

Підсумки:

Я вважаю фільм «Матриця» одним із найгеніальніших. Такі фільми перевертають свідомість і відкривають нам ідеї та приховані сенси. У фільмі повно помилок, але на рівні мислення він дуже сильно вплинув на людство. Тепер слово «матриця» можна почути в розмові, в маршрутці. Цей фільм вніс в наше мислення багато термінів і ідей. Рекомендую передивитись.

Читайте Na chasi у Facebook і Twitter, підписуйтесь на канал у Telegram.

Share
Написати коментар
loading...