Українські видавництва все ще рідко замовляють переклади на іноземні книги про кіно. І мова йде не лише про розкішні арт-буки, присвячені Весу Андерсону, але й хіти продажів за кордоном. Поки що у сегменті кіновиробництва найкраще представлений нон-фікшн про індустрію, зокрема про Netflix та Pixar. Подеколи на поличках магазинів можна зустріти книги про «Твін Пікс» або авторські підбірки фільмів.
На «Книжковому Арсеналі», що відбудеться з 23 по 27 червня у київському Мистецькому арсеналі, можна вполювати кілька примірників якісної літератури, тому ми зібрали п’ять книг, які не варто пропускати.
🤓 «Кіношно». Графічна мандрівка світом кіно — Едвард Росс
Літературознавиця Ірина Ніколайчук адаптувала українською блискучу оповідь у коміксах про кіно. Автор Едвард Росс наслідує Скотта Макклауда і сам перетворюється на комікс-персонажа, який веде глядача історією кінематографу.
Головна перевага над подібними книгами – розважливість, що допомагає згадати стрічки або заохотити до перегляду. Навряд чи «Кіношно» може запропонувати глибоке дослідження теми, але автор чудово жартує про класику та Новий Голлівуд.
![](https://static.nachasi.com/wp-content/uploads/2021/06/q-kvk-25398-01-u-kinoshno-1500x2250-1.png)
😲 «Світова історія анімації. Книга перша» — Джаннальберто Бендацці
«Світова історія анімації» — це ґрунтовне занурення у вир мальованих історій, яке розпочинається від фактичної появи кінематографу до Золотої доби, що тривала до 1950-х. Том поділений на країни, де знайшлося місце не лише США та Європі, але й азійським та африканським країнам. Є розділ і про Україну, яка не могла на той час похвалитися помітним результатом.
![](https://static.nachasi.com/wp-content/uploads/2021/06/OAAqJaxcqyO0Z_Jb_4jd2w.png)
Втім, автор згадує прояви українських кінематографістів у науч-попі. Джаннальберто Бендацці добре структурує книгу та дає інформацію, яку не знайти в інших підручниках по історії анімації.
🎥 «Живе кіно» — Френсіс Форд Коппола
Вперше українською мовою виходить книга режисера, та ще й того самого, який зняв «Хрещеного батька», «Апокаліпсис сьогодні» та «Розмову». Коппола ділиться своїм досвідом на сторінках нон-фікшену, розповідає про методи та прийоми роботи не в знуджених інтонаціях, а з вайбом адреналінщика, який власноруч відтворив В’єтнамську війну.
Помітно, як автору не вдається структурувати думки, але натомість він дарує багато інсайдів зі знімального майданчика.
![](https://static.nachasi.com/wp-content/uploads/2021/06/FB709028Y_Live-Cinema_cover_3D.png)
Мій улюблений — треба спільна вечеря, щоб команда фільму подружилася. Цю настанову також вважав за необхідне Федеріко Фелліні: не можна знімати, якщо поряд немає хорошого італійського ресторану.
🧐 «ВУФКУ. Lost & found» — Довженко-центр
Каталог дослідницького проєкту Довженко-центру складає враження епохальної літератури. У книзі зібрана інформація про Всеукраїнське фотокіноуправління, яке працювало у 1920-х та розповсюджувало творчість Олександра Довженка, Дзиґи Вертова та Леся Курбаса.
Шість письменників/ць (Олександр Ірванець, Тетяна Малярчук, Олексій Нікітін Антон Санченко, Наталка Сняданко та Ірина Цілик) відтворили художні тексти за мотивами сюжетів фільмів ВУФКУ.
![](https://static.nachasi.com/wp-content/uploads/2021/06/Vufku.jpg)
Вам точно не знайти кращої енциклопедії про проєкти державної організації, яка вплинула на світовий кінематограф.
🍿 «Ця ідея ніколи не спрацює! Неймовірна історія заснування Netflix» — Марк Рендольф
В Україні є безліч книг про Netflix, але лише одна — унікальна, адже її написав співзасновник стрімінгового сервісу Марк Рендольф. У його ідею фільмів онлайн ніхто не вірив, а зараз з цією людиною веде комунікацію Квентін Тарантіно, Мартін Скорсезе та Альфонсо Куарон. Але треба зважати, що Рендольф покинув Netflix у 2003 році, тому це лише історія про старт, а не швидкий розвиток. Попри те, що книгу класифікують як бізнес-літературу, вона легко читається. Тому якщо боїтеся запускати стартап, це хороша психологічна допомога для початку.
![](https://static.nachasi.com/wp-content/uploads/2021/06/netflix-cja-ideja-nikoli-nespracjue-1.jpg)
📚 Про «Книжковий Арсенал»
Цьогоріч на фестивалі відбудеться 261 подія й протягом п’яти днів на «Книжковому Арсеналі» презентують тисячі книжок.
Захід відбудеться з дотриманням карантинних норм. Квитки доступні лише подобово: звичайний на день — 100₴, пільговий — 50₴. Придбати їх можна за посиланням. Програма фестивалю доступна тут.