Найпоширеніші запитання, які ставлять відвідувачі музеїв

Čytaty latynkoju
Найпоширеніші запитання, які ставлять відвідувачі музеїв

  Трохи найпоширеніших запитань — та відповіді на них від кураторки експозицій виставкової зали ARSENĀLS Ліни Бірзака-Прієкуле.

  Від чого залежить вартість картин?

  Ціну картини формують за рахунок низки факторів, Серед основних:

  • упізнаваність художника,
  • значення картини в історії,
  • наскільки конкретна робота характерна саме для цього автора (наприклад, роботи Пікассо періоду кубізму),
  • величина полотна та характер використаних матеріалів,
  • загальний технічний стан картини.

  Ціна визначається в контексті попиту на арт-ринку. Наприклад, Вільгельм Пурвітіс — один із зачинателів латиської національної художньої школи, встановив традиції пейзажного живопису, був директором Латвійського Національного художнього музею, ректором Латвійської художньої академії. Вважається одним з видатних художників свого часу в Європі. У художника свій виражений почерк. Його роботи користуються попитом у музеїв і колекціонерів. Це все в цілому формує ціну його робіт.

  Чому «Чорний квадрат» Малевича такий популярний?

  Створений в 1915 році, «Чорний квадрат» Казимира МалевичаОблаштування площі Казимира Малевича у столиці — що варто знати — це «нове обличчя» мистецтва того часу. Малевич дав своєму новому художньому стилю назву — супрематизм, що означає «щось точне, відточене, розроблене до кінця». Головна ідея цього стилю — звільнити художні роботи від уявлення і імітації, спростивши реальні речі, явища, зображення людей. Він хотів підняти мистецтво в часі та просторі, зробити його вільним від деяких пережитків. І в «Чорному квадраті» втілилася вся «релігія» цієї нової ідеї, початкова точка якої — «ніщо». «Чорний квадрат» — це відчуття порожнечі, новий Бог, ікона. Це — свого роду революція в історії художнього мистецтва: початок безпредметного напрямку в мистецтві.

  Чому «оця мазанина» коштує таких шалених грошей?

  Таке слово як «мазанина» до творів мистецтва не може застосовуватися. У мистецтві є різні напрямки. Адже до мистецтва входять не лише ремісничі навички чи образи, намальовані в точній відповідності з реальністю. Важливими при цьому є ідея, різне значення творів, зміст, гра фарб, енергетика тощо. Немає якогось «справжнього» або «несправжнього» мистецтва. Мистецтво — це все людське майстерність, уяву, здібності до винахідництва — ті процеси, які суперечать природним.

  Навіщо картинам рамки?

  Якщо картина правильно обрамлена, то твір мистецтва візуально розташований в центрі. Це допомагає глядачеві легше сприймати живопис. Так картина відокремлена від навколишнього світу. Картини в рамах краще зберігаються і захищені від ушкоджень. У обрамлених картин менша ймовірність впасти зі стіни. Якщо рама картині не відповідає, то вона може відвернути увагу від самої роботи.

  Як це — «орієнтуватися у живопису»? Це відрізняти Моне від Мане?

  Це означає, що людину цікавить історія мистецтв, тому вона цілеспрямовано шукає додаткову інформацію про твори мистецтва. Аналогічні правила поширюються і — наприклад — на історію музики чи медицини. Це — цілеспрямована робота, яка вимагає регулярного прояву інтересу до актуальних подій, подорожей, відвідування виставок. Орієнтуватися у всьому стовідсотково неможливо ніколи, оскільки мистецтво невпинно розвивається і з’являється знову.

  Як навчитися отримувати задоволення від живопису загалом?

  Є чимало різних способів дивитися на картину. Ключ до насолоди таким мистецтвом знаходиться в особистій присутності. Ви можете почати з відвідування виставок. Щотижня відвідувати одну з виставок в музеях або галереях. Перед тим як читати кураторський текст, просто потрібно походити по виставці і запитати себе: «Що я про це думаю? Що я бачу в цих роботах?» Зовсім не треба, заходячи до музею, оглядати абсолютно всі виставки та експозиції. Більше радості з’явиться в момент огляду і більш детального заглиблення в один із залів чи розділів.

  Якщо з’явився інтерес, то в магазинчиках при музеях і галереях завжди можна придбати книги чи каталоги, які поведуть вас далі. На багатьох виставках організовуються освітні програми. Вони можуть включати різні формати — від розмов із самим художником до творчих занять у музеї. Під час подорожей іншими країнами та містами варто також відвідати там хоча би один художній музей. Це — візуально приємний спосіб дізнатися про культуру, історію, традиції та людей конкретної держави.