Що таке Spotify?

Spotify — це музичний стримінговий сервіс, який запустили 2008 року у Швеції. На сьогодні, Spotify🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 1🎶 Spotify запустили в Україні — в чому особливість сервісу та які тарифи, будучи й досі недоступним у більшості країн світу, займає 36% глобального ринку стрімінгу музики, що робить його найпопулярнішим музичним стрімінгом у світі.

Spotify запустився в Україні у липні 2020 року

Скільки людей користується Spotify?

За даними на березень 2020 року, Spotify користувалося 286 мільйонів людей, з яких 130 мільйонів — платні підписники. Сервіс доступний у 92 країнах включно з Україною. Найближчим конкурентом Spotify за кількістю користувачів з великим відривом є Apple Music, який має близько 60 мільйонів платних підписників у 115 країнах (в тому числі, в Україні).

Історія Spotify

Коли сервіс запускали у 2008 році, світ був зовсім інакшим. iPhone був нішевим пристроєм без сторонніх застосунків — App Store запустили лише у липні того ж 2008-го, а лідерство YouTube, який лише два роки як був власністю Google, було далеко не таким очевидним.

Інакшим був і музичний ринок. Якщо ви хотіли послухати музику з телефона, ви могли придбати її в iTunes — від $0,99 за трек чи $5-15 за альбом — або скачати безкоштовно у піратів (не завжди у гарній якості, з артефактами радіостанцій та іншими проблемами).

Хоча до Spotify були спроби створити музичні онлайн-стримінги, лише цій компанії вдалося змінити світ так, що саме стримінг на сьогодні є основною формою споживання музики. Згідно з даними Nielsen, продажі альбомів та треків падають приблизно по 20% на рік як у цифровому, так і фізичному форматі (крім вінилу), а кількість програних пісень на стримінгових сервісах зростає на ті ж 20-25% щорічно.

Spotify перевернув гру. Як це відбувалося?

🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 2

Шлях Spotify до глобального домінування

Як шведський стартап змінив музику і світ
З момента запуску у 2008 році Spotify радикально переформатував музичний ринок та змінив саме наше уявлення про музику. Зараз ми спробуємо відтворити основні етапи цього тектонічного зсуву, що почався 12 років тому.
07.10.2008
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 3

Запуск Spotify відбувся лише у Швеції. Користувачі могли зареєструватися лише за запрошеннями від компанії або своїх друзів.

10.02.2009
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 4

Spotify вийшов за кордони Швеції — сервіс запустився у Британії. Згодом — у Іспанії, Норвегії, Франції та Фінляндії.

07.09.2009
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 5

За рік після запуску у Spotify з'являються застосунки в App Store та Android. Компанія пропонує слухати 4 мільйони треків за допомогою 3G — немислимий прогрес на той час.

08.03.2011
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 6

Сервіс досяг показника 1 000 000 платних підписників. Лише за півроку, у вересні 2011, ця цифра подвоїться.

18.06.2011
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 7

Перед запуском у США Spotify отримав $100 млн інвестицій. Інвестори оцінили вартість компанії в 1 мільярд доларів — таким чином, стартап став «єдинорогом».

14.07.2011
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 8

Запуск Spotify у США, найбільшому та найприбутковішому музичному ринку у світі, можна назвати справжнім початком глобальної експансії сервіса.

11.04.2012
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 6

Spotify представив власний віджет. Блог чи видання могли створити плейлист та вставити його в публікацію, щоб користувач мав змогу послухати музику просто з неї, не переходячи до застосунку Spotify. Тоді це дуже допомогло сервісу у просуванні, а сьогодні вбудовані плейлисти Spotify — фактично стандарт для західних музичних видань.

06.12.2012
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 10

Metallica публікує всі свої альбоми на Spotify. Легендарний гурт довгий час був запеклим противником стримінгових сервісів та навіть допоміг утопити Napster — попередника шведського стримінгу. Цього року Metallica відсвяткувала 1 мільярд прослуховувань своїх пісень на Spotify.

08.02.2013
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 11

Трек Thrift Shop американського репера Macklemore лідирує у чарті Billboard. Репер завдячує Spotify цьому успіху. Надалі алгоритми рекомендацій сервісу не раз стануть причиною успіху артистів, яких ігнорували радіостанції та телеканали.

11.12.2013
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 5

Стримінг музики стає доступним для безкоштовних підписників на мобільних пристроях. Разом із запуском у 20 нових країнах, це стало величезним кроком для Spotify на шляху до глобального лідерства.

06.03.2014
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 6

Spotify придбав компанію The Echo Nest, яка спеціалізується на нейромережах та машинному навчанні. Згодом, на базі технологій придбаного стартапу Spotify запустить низку розумних плейлистів, які рекомендуватимуть вам нову музику на основі вподобань (наприклад, Discover Weekly).

13.11.2014
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 14

Співачка Тейлор Свіфт прибрала всі свої треки зі Spotify, мотивуючи це тим, що не хоче брати участь у «великому експерименті». На її думку, Spotify обезцінив музику та недостатньо платить артистам. На той момент, кар'єра Тейлор Свіфт набула таких масштабів, що це здавалося нищівним ударом по стримінгу. Проте, вже за три роки, у червні 2017 року каталог співачки знову повернувся на Spotify.

31.03.2015
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 15

Легендарний репер Jay-Z, який свого часу підтримав Тейлор Свіфт у її боротьбі зі Spotify, запускає власний стримінговий сервіс — Tidal. Наступні два альбоми його дружини, Beyoncé, вийдуть ексклюзивно на Tidal. У 2019 році подружжя схаменулося і користувачі Spotify отримали назад весь каталог творчості Jay-Z та Beyonce.

20.05.2015
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 6

Інвестиції у нейромережі продовжують давати свої плоди. Spotify запускає плейлисти, які базуються на передбаченнях музики, яку б ви хотіли слухати в залежності від настрою, часу, пори року чи навіть погоди. Крім того, на сервісі з'являються короткі відео для треків.

30.06.2015
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 17

Запускається Apple Music. Засновник Spotify прокоментував цю подію коротким твітом "Oh, ok.", який згодом видалив. Spotify досягає показника 75 мільйонів активних користувачів, з яких 20 мільйонів оплачують підписку. Вже за кілька років, у 2019, протистояння Apple, що плекає надії позбутися конкурента в своїй екосистемі, та Spotify розвинеться у повномасштабну юридичну та публічну війну.

28.02.2018
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 18

Spotify та Tencent обмінюються частками компаній один одного. Шведський стримінг оцінюють у $12 мільярдів, а угоду сприймають як підготовку до запуску Spotify у Китаї.

03.04.2018
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 6

Spotify виходить на нью-йоркську біржу. Навіть у цьому Spotify примудрилася стати унікальною компанією, адже почала продавати свої акції покупцям напряму, без посередництва банків. Торги почалися з цінника $132 за акцію, сьогодні вони торгуються приблизно за $152.

05.12.2018
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 20

Дрейк стає найпопулярнішим артистом за 2018 рік на Spotify з 8,2 мільярдами прослуховувань. Лише один його трек God's Plan за рік прослухали понад 1 мільярд разів та найбільше за всю історію сервіса. 

13.03.2019
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 17

Spotify позивається до Apple у Європейську Комісію. Стримінг звинувачує Apple у неконкурентних практиках — обмеженнях для сторонніх музичних стримінгів на iOS-пристроях. Зокрема, Spotify забороняють випускати власний застосунок для Apple Watch, інтегруватися в Siri тощо. Водночас, Spotify відкриває публічний фронт, запускаючи спеціальний сайт з поясненням своєї позиції. У відповідь яблучна компанія публікує прес-реліз, де стверджує, що правила однакові для всіх розробників застосунків під iOS, а Spotify регулярно їх порушує. На момент виходу цього матеріалу, Єврокомісія погодилася розслідувати діяльність Apple, але рішення ще немає. На iOS-девайсах неможливо оплатити підписку Spotify через високу комісію, яку забирає Apple. Spotify не вдалося виконати свою бізнес-ціль у 2019 — платну підписку придбало на 500 тис користувачів менше, ніж прогнозувалося.

25.11.2019
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 22

На вулицях Києва помічають «рекламу Spotify» — плакати з цитатами відомих українських хітів та логотипом сервіса. Це виявляється жартом головного редактора видання Vector Антона Полескова, але чутки про запуск сервісу в Україні ходять ще від початку року. Їх підкріплює поступове зняття обмежень на використання сервісу в Україні — тепер у веб-версію Spotify можна заходити без VPN (щоправда, акаунт все одно потрібно створити за його допомогою). Очікується, що сервіс запуститься в Україні вже у першому кварталі 2020.

14.01.2020
🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 6

Spotify та Warner Music підписали мирову угоду про урегулювання прав на музику в Індії. Для Spotify це не лише доступ на один із найперспективніших ринків планети, а ще й розблокування глобальної експансії. Саме з цим конфліктом пов'язували затримку з виходом сервісу на деякі європейські ринки — в тому числі, на український.

Чому люди так полюбляють Spotify?

В першу чергу, за механізм рекомендацій. Програмні алгоритми Spotify надзвичайно швидко визначають ваші музичні смаки і формують дуже точні автоматичні плейлисти згідно з вашими уподобаннями. Особливо класно вони працюють, коли вам хочеться знайти нову музику, адже сервіс не зациклюється на відомих та популярних артистах, постійно підкидуючи вам нові або не найвідоміші імена. Якщо ви любите відкривати для себе багато нової музики, Spotify має вам сподобатися.

Алгоритми Spotify відомі не лише цим — компанія інвестує багато грошей у нейромережі та штучний інтелект, які не лише вгадують ваш настрій, але й намагаються його формувати на основі того, що ви самі хочете слухати, а також відомостей про механізми в людському організмі, які керують нашим настроєм.

Ну, а ще Spotify можна користуватися безкоштовно. Так, з рекламою та деякими обмеженнями на смартфонах, але може вам буде цього достатньо.

Які види підписки на сервіс існують?

Користуватися Spotify можна безкоштовно. Також є кілька видів платної підписки — Premium, родинний Premium та студентська підписка.

Spotify Free (безкоштовно)

містить такі обмеження:

 • Ви не зможете ввімкнути конкретну пісню — доступне лише випадкове програвання альбома чи плейлиста (shuffle)
 • При цьому, перемкнути трек можна лише 6 разів на годину
 • Слухати музику можна лише онлайн — викачування треків недоступне
 • Кожні кілька треків програвання перериватиметься голосовою рекламою
 • Знижена якість програвання — бітрейт не вищий за 128 kbps

Деякі функції, які обмежені на мобільних девайсах за безкоштовною підпискою, все ж доступні у застосунках для ПК, Mac, та веб-версії, але з погіршеною якістю та рекламою доведеться змиритися в будь-якому разі.

Ціни на Spotify в Україні

Premium Spotify

Знімає всі обмеження, відчутно підвищує якість програвання музики та вимикає рекламу. Його вартість коливається в залежності від країни. В Україні звичайний преміум Spotify коштує $4,99 на місяць.

Для порівняння, користуватися сервісом на Філіппінах — там платять приблизно $2,5 на місяць. Найдорожче — у Данії, де сервіс коштує 99 місцевих крон, що дорівнює $15. У сусідній Польщі сервісом користуються за 19,99 злотих на місяць — десь $5,5.

Існує підписка Spotify Duo, яка призначена для двох людей «під одним дахом». Наприклад, так ви зможете користуватися сервісом зі своєю другою половинкою дешевше. Українська вартість Spotify Duo — $6,49.

Сімейна підписка коштує дещо дорожче (зазвичай, на 50%) персональної, але її можна поділити на кількох людей — до шести. Таким чином, якщо підключити шістьох людей на сімейну підписку за $7,99, кожному вона обійдеться лише у $1,3 замість $4,99 за індивідуальну.

Spotify Student коштує лише $2,49 в Україні, але цей варіант доступний лише власникам міжнародного студентського квитка.

Де користуватися Spotify?

Spotify Web, Mac, Windows

Сервіс має веб-версію, а також застосунок для Windows та MacOS.

Spotify Android та iOS

Застосунок для мобільних платформ:

Чому Spotify так довго був недоступний в Україні?

На це є кілька причин, але головна — в тому, що наш ринок довгий час був не дуже цікавим через низькі доходи та вкрай високий рівень піратства. Правда в тому, що поки українці масово порушують авторські права, годі й чекати на особливе ставлення до нас з боку подібних сервісів. Всі інші причини — другорядні, хоча і теж важливі.

Необхідно було домовитися про дозволи на використання музики з правовласниками. Для кожної країни чи регіону (в залежності від правовласника) це відбувається окремо. Тут мова не лише про вже випущені пісні, але й про механізм публікації нових — зокрема, українських виконавців. Це велика юридична робота, яку просто немає сенсу робити, якщо країна не дасть достатньо прибутків. Вона до того ж ускладнюється чинниками глобального масштабу — такими як конфлікти з лейблом Warner Music в Індії, а також компанією Apple.

Ще одна причина ховалася в бізнес-моделі сервісу. Як ми вже з’ясували, більшість користувачів Spotify у світі не платять за підписку, отже слухають рекламу. Позаяк реклама має бути релевантною користувачеві, Spotify перед запуском мав домовитися з локальними партнерами, які розміщуватимуть аудіорекламу.

Проте, всі перепони було подолано і 15 липня 2020 року Spotify нарешті з’явився в Україні.

Критика Spotify

Spotify, як і будь-яка компанія такої величини, стикається з величезною масою критики за помилки та відверто негативні практики.

З боку артистів:

Багато артистів вважає, що Spotify їм недоплачує і не цінить їхню працю. Авторка-виконавиця Зої Кітінг опублікувала статистику свого заробітку на сервісі — за понад 200 тис. прослуховувань її пісень вона отримала $753. Таким чином, Spotify платив їй $0,37 за 1000 прослуховувань. Артистка зазначає, що на ці гроші вона не може навіть покрити щомісячний платіж за медстраховкою — для цього їй потрібно ще близько 50 тис. програвань її пісень.

У 2016 році видання Music Business Worldwide повідомило, що Spotify платить відомим продюсерам за створення треків певних форматів, а потім розміщує їх у популярних плейлистах під іменами фейкових артистів для формування визначенної «атмосфери» в цих плейлистах. Це виключало появу деяких справжніх та якісних артистів у таких плейлистах, які б за нормальних умов туди б потрапили. У Spotify відкинули звинувачення, але ніхто їм не повірив.

З боку користувачів:

Spotify неодноразово критикували за порушення приватності. Свого часу користувачі Facebook могли бачити, що слухають їхні друзі без можливості відключити цю функцію. Також Spotify збирав інформацію зі смартфонів — фото, контакти та медіафайли.

Ще один напрямок критики — практика лейблів платити за потрапляння до популярних плейлистів, на які підписано багато людей. Плейлисти на Spotify часто створюють відомі музичні оглядачі, які й отримували гроші за те, щоб трек визначеного артиста туди потрапив — вартість такої послуги може сягати $10 000 за один плейлист. Хоча ця практика не пов’язана напряму зі Spotify і заборонена правилами сервісу, компанія робить недостатньо, аби її припинити.

Бібліотека Spotify має обмеження за кількістю треків, які користувач може туди додати — 10 000. Багато користувачів вже дісталися цього ліміту, що спричинило обурення та заклики до компанії змінити цей ліміт. Згодом, вони були почуті, і компанія повністю відмовилася від обмежень.

Конкуренти Spotify, які доступні в Україні

Звісно, у Spotify є багато конкурентів. Тож, якщо вам не подобається цей сервіс, зверніть увагу на один із цих музичних стрімінгів. У кожного — свої особливості, переваги та недоліки, тож обирайте на свій смак та гаманець.

YouTube Music або Google Play Music

🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 24

Google вийшов на ринок музичних стримінгів у 2011 році і першим серед стрімінгів став доступним українцям, ще й за привабливою ціною. У 2018 році компанія анонсувала, що Google Play Music скоро замінить YouTube Music. Наразі для користування доступні обидва сервіси, але перший закриють до кінця 2020 року, перевівши його користувачів на новий сервіс.

Переваги:

 • Ціна
 • Можливість завантажити на сервери Google власну бібліотеку
 • Вимкнення реклами на YouTube

Недоліки:

 • Повільна розробка та поява нових функцій

Вартість:

Google Play Music: 59₴/міс

YouTube Music: 79₴/міс (дає доступ і до Google Play Music)

YouTube Premium: 99₴/міс. Ця підписка вимикає рекламу на звичному YouTube, а також дає доступ до обох музичних сервісів

Де користуватися:

Deezer

🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 25

Французький сервіс стартував навіть раніше за Spotify, але не досяг такої популярності як шведський конкурент. Тим не менш, він вартий уваги за функцію Flow — єдиний безперервний потік музики на основі ваших вподобань, що запускається однією кнопкою, а також кураторські плейлисти. Також, це єдиний зі всіх стримінгових сервісів, який має українського редактора — ним став Сергій Кейн, головний редактор видання Comma. До того ж, Deezer можна слухати безкоштовно як і Spotify — з рекламою та обмеженнями.

Переваги:

 • Функція Flow
 • Зручний інтерфейс українською мовою
 • Вбудовані тексти пісень з функцією караоке
 • Можливість користуватися безкоштовно
 • Спеціальна підписка, яка дозволяє слухати музику у lossless-форматі

Недоліки:

 • Обмеження на вподобання — лайкнути можна не більш ніж 2 000 треків
 • Неясні перспективи розвитку

Вартість:

 • Безкоштовна підписка: перегляд та прослуховування реклами, обмеження на перемикання треків та ін.
 • Звичайна підписка: 3,99€/міс
 • Deezer HiFi — lossless-музика: 7,99€/міс

Де користуватися: Android, iOS, Web

Apple Music

🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 26

Сервіс від компанії Apple запустився у 2016 році та наразі вважається головним конкурентом Spotify. Apple, як завжди, робить ставку на вручну відібраний кураторами контент, тож сильна сторона цього сервісу — плейлисти, складені музичними експертами. Також Apple Music — один із небагатьох сервісів Apple, який доступний не лише на iOS-девайсах, але й на Android.

Переваги:

 • Вручну підібрані підбірки найцікавішої музики за жанрами, настроєм та ін.
 • Інтерфейс українською мовою
 • Вбудовані тексти пісень з функцією караоке
 • Інтеграція з Shazam (ним також володіє Apple)
 • Власна радіостанція Beats 1
 • Спеціальна підписка, яка дозволяє слухати музику у lossless-форматі

Недоліки:

 • Незручний інтерфейс, який не мотивує шукати нову музику
 • Слабкі алгоритми рекомендацій
 • Баги й глюки навіть на iOS

Вартість:

Тримісячний безкоштовний період

Після завершення — $4,99/міс

Де користуватися: Android, iOS, Web

fizy

 

🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 27

Музичний сервіс мобільного оператора Turkcell — в Україні його розвитком займається lifecell. Для абонентів lifecell користування сервісом коштує трошки дешевше, а мобільний трафік не тарифікується.

Переваги:

 • Вбудовані українські радіостанції
 • Інтерфейс українською мовою
 • Бонуси для абонентів lifecell
 • Багато локалізованих плейлистів

Недоліки:

 • Постійні технічні проблеми
 • Відносно маленький каталог

Вартість:

Безкоштовний перший місяць користування для всіх. По завершенню треба оформити підписку.

Для абонентів lifecell

 • Базова: 49₴/міс
 • Преміум: 59₴/міс — додатково оффлайн-режим і звук високої якості

Для інших користувачів:

 • Базова: $2,49/міс
 • Преміум: $2,99/міс

Де користуватися: Android, iOS, Web

Vodafone Music

🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 28

У 2016 році український оператор Vodafone запустив власний музичний сервіс на базі Яндекс.Музики. Проте, після застосування санкцій проти сервісу Vodafone був змушений переформатувати свій сервіс та згодом перезапустити його. Наразі невідомо, що лежить в основі оновленного Vodafone Music, але сервіс доступний для українських користувачів.

Переваги:

 • Бонуси для абонентів Vodafone
 • Інтерфейс українською мовою
 • Багато локалізованих плейлистів

Недоліки:

 • Відносно маленький каталог

Вартість:

Перші два тижні безкоштовні. По завершенню треба оформити підписку за 2,5₴/день. Деякі тарифні плани Vodafone містять безкоштовний доступ до Vodafone Music.

Де користуватися: Android, iOS, Web

***

Нагадуємо, Apple AirPods🎸 Spotify Ukraine. Чому цей сервіс люблять по всьому світу і так довго чекали в Україні 29🎧 Apple AirPods заробляють більше грошей, ніж Adobe, Twitter чи Spotify — інфографіка заробляють більше, ніж Spotify.

📱 Читайте Na chasi у Facebook і Тwitter, підписуйтесь на канал у Telegram.