Із 1 квітня 2019 року банки відкриватимуть клієнтам нові рахунки у стандарті IBAN. Чинні номери рахунків з 1 квітня до 31 жовтня 2019 року банки України будуть самостійно змінювати відповідно до вимог цього стандарту із збереженням діючого номера аналітичного обліку, заявили у НБУ. Таким чином вже відкриті номери рахунків для клієнтів доповняться кодом країни та кодом банку. У період із 1 квітня до 31 жовтня 2019 клієнти банків у реквізитах розрахункових документів матимуть можливість зазначати як діючий номер рахунку та код банку, так і номер у стандарті IBAN.
Як зміниться робота банків згідно із постановою НБУ
В НБУ зазначають, що застосування IBAN стане обов’язковим для клієнтів усіх банків України під час здійснення переказів коштів як у національній, так і в іноземних валютах, у тому числі під час транскордонних переказів. Усі перекази будуть здійснюватися лише з використанням IBAN.
Навіщо потрібен IBAN
Завдяки цьому клієнти банків зможуть:
- зручно та просто ідентифікувати платника та отримувача коштів, а також банк України, що їх обслуговує;
- уникнути помилок у реквізитах рахунків завдяки скороченню реквізитів в розрахункових документах;
- швидше здійснювати перекази та отримувати кошти.
Серед інших переваг для клієнтів банків — використання IBAN зробить можливим застосування QR-кодів, які міститимуть інформацію про IBAN. Це спростить сплату рахунків та обмін платіжною інформацією. Загалом використання стандарту IBAN завдяки скороченню реквізитів має зробити більш зручним оформлення розрахункових документів.
Чому обрано саме IBAN
Стандартна система банківського рахунку – це необхідний елемент ефективного банківського середовища кожної держави, що сприяє ефективному обробленню розрахунків. У країнах Європейського Союзу – це IBAN. Кожна держава самостійно встановлює структуру номера рахунку IBAN відповідно до вимог стандарту ISO 13616. Україна прагне подальшої європейської інтеграції, тож оптимізує свої стандарти банківських операцій відповідно до практики країн ЄС.
Для України IBAN складається із 29 літерно-цифрових символів: коду країни, контрольного розряду, коду банку та номера рахунку.
У результаті запровадження IBAN за першими двома літерам одразу можливо розпізнати країну учасника розрахунку (UA — Україна), а за допомогою контрольного розряду – забезпечити уніфіковану перевірку рахунку клієнта на його коректність.
Раніше ми інформувалиМіжнародні резерви України зросли до $20 млрд — НБУ про зростання міжнародних валютних резервів банківської системи України до рекордних значень за минулі 5 років.