Номінальне зростання обороту роздрібної торгівлі на 2,1% прогнозується у 28 країнах-членах ЄС. Внаслідок Brexit європейська економіка зазнає серйозних змін на додачу до різних економічних і політичних проблем. Невизначеність майбутніх умов торгівлі з США викликає стурбованість щодо потенційного впливу на європейський експорт.
Про що йдеться у дослідженні
У 2017 році у 28 країнах-членах ЄС середня купівельна спроможність населення складала €16,4 тис, що відповідає номінальному зростанню на 1,9% в порівнянні з попереднім роком. Серед країн ЄС тільки у Великобританії купівельна спроможність зменшилась на 1,5%. Частково це є результатом девальвації британського фунта.
У 2018 році компанія GfK прогнозує номінальне зростання обороту на 2,1% у 28 країнах-членах ЄС. Це трохи нижче прогнозованого рівня інфляції. Завдяки постійному зростанню доходів, країни Східної Європи, що посідали провідні позиції у попередні роки, знову є лідерами в 2018 році. GfK передбачає стійкі темпи зростання в таких країнах:
- Болгарії (+5,3%)
- Угорщині (+6,0%)
- Чехії (+6,5%)
- Румунії (+7,5%).
Яка ситуація із інфляцією та торговими площами
Хоча в 2017 році рівень інфляції становив 1,7%. 28 країн-членів ЄС знову наблизились до запланованого Європейським центральним банком (ЄЦБ) росту споживчих цін на 2%. Споживачам у багатьох східноєвропейських країнах, які долали дефляцію в попередні роки, довелося витратити більше на ті самі товари. Очікується, що ціни в країнах ЄС зростуть на 1,9%. Важливо зазначити, що цей прогноз не враховує ескалації торгового спору між ЄС та Сполученими Штатами.
У 2017 році спостерігалося зростання абсолютного показника торгових площ у європейських країнах. Єдиним винятком були Нідерланди із зниженням показника на 0,4%. Проте інша картина спостерігається, якщо проаналізувати показник торгових площ на душу населення: у половині досліджуваних країн він не мінявся або навіть зменшувався. Показник торгових площ на душу населення сильно коливається по всій Європі.