Низка ЗМІ та блоґерів без перевірки поширили інформацію про начебто 118 тис обшуків бізнесу в Україні за 2017 рік. «Зрадофільство» добре збирає кліки і «продає» трафік — але не відповідає реаліям. Що насправді відбувається з постановами на обшук — відповідь на це можуть дати відкриті дані.
Одним рядком — скільки насправді ухвал про обшуки видано у 2017-му?
250 ухвал про обшуки за 2017 рік було опублікувано в судовому реєстрі, свідчить аналіз відкритих даних від команди OpenDatabot. Подробиці — нижче.
Звідки у ЗМІ взялася цифра про 118 тис?
В середині березня 2018 року «Судово-юридична газета» опублікувала статтю, де були озвучені дані щодо кількості ухвал про обшуки в Україні. З цієї статті начебто випливає, що з 2012 року кількість обшуків зросла у 45 разів — і в 2017 році вже було проведено 118 884 обшуків. Проте насправді відкриті дані із судових реєстрів не містять такої інформації — але верифікацією жоден блоґер чи ЗМІ вирішили не перейматися.
Навіщо знати точну кількість обшуків бізнесу?
Достовірні (а не розпіарені чи популістичні) відомості щодо картини із обшуками та захищеністю бізнесу в Україні дадуть змогу мати реальні уявлення про стан справ із бізнесом. Поки що перевірка фактів (також відома як фактчекінґ) не входить — вочевидь — навіть до переліку фахових параметрів тих, хто звик заявляти на тренінгах про «дотримання стандартів BBC».
Скільки ж обшуків було проведено насправді?
Найперше, що можна зробити, щоб отримати подібну інформацію — зробити пошук в судовому реєстрі за ключовими словами «обшук», «тимчасовий доступ» та «ухвала». Саме таким чином, ймовірніше за все, здобули статистику журналісти «Судово-юридичної газети». Підтверджень чи спростувань цього припущення команда OpenDatabot не змогла отримати від журналістів цього видання. Проте експериментальним шляхом за ключовими словами в судовому реєстрі України було знайдено 182 203 справ. Проте це — не кількість ухвал та довзолів, а просто кількість справ.
Не кожна справа, де міститься слово «обшук», є ухвалою про надання доступу для проведення обшуку.
«Така велика кількість обшуків, яка була названа в дослідженні, може бути обумовлена тим, що пошук в реєстрі проводився за словами, а не типом документів. У такому випадку реєстр видав в результаті не тільки власне ухвали про тимчасовий доступ до речей й документів та ухвали про надання дозволу на проведення обшуку, але й відмови у проведенні обшуку або скарги на органи досудового розслідування», — прокоментував для OpenDatabot результати подібного «дослідження» адвокат Максим Лазарев.
Які насправді документи знаходяться в реєстрі за параметром «обшук»?
В українському судовому реєстрі є наступні типи документів:
- Ухвали про надання дозволу про обшук.
- Відмова в наданні доступу на обшук.
- Скарги на дії або бездіяльність органів досудового розслідування.
- Інші ухвали, у яких згадуються результати проведеного обшуку або клопотання про його проведення.
Окрім цього в судовому реєстрі можуть зустрічатися кілька рішень за однією і тією ж справою, підкреслюють у команді OpenDatabotOpendatabot повідомлятиме про судові справи через месенджери. Наприклад, слідчий звернувся до суду за дозволом провести обшук, отримав відмову, звернувся другий і третій раз.
Як виокремити зайві документи і залишити лише кількість обшуків?
Щоби зрозуміти, скільки в реальності обшуків було проведено, слід видалити всі справи, які не є ухвалами про надання дозволу на обшук. Для цього в OpenDatabot побудували алгоритм, який може відфільтрувати потрібні документи. Проте й за такими параметрами, підкреслює команда проекту, можна отримати лише приблизні дані.
Найбільша проблема у зборі подібної статистики — судові рішення про обшуку публікуються із затримкою, яка може досягати кількох років. Відповідно, і за 2016-й, і за 2017-й до цього часу немає оприлюднених усіх ухвал. Проте навіть з коригуванням на такі нюанси та недосконалість алгоритму, виходить значно менший показник.
Скільки насправді було обшуків бізнесу в Україні у 2017 році?
Зібравши всі ухвали про надання дозволів на обшук, в OpenDatabot створили сторінку, де кожну справу можна знайти.
Найбільша кількість обшуків була опублікована за 2015 рік — 25 407 справи.
За останні два роки було опубліковано усього менше тисячі справ: 422 — у 2016 і 250 — у 2017. Ймовірніше, причина в тому, що не всі ухвали про обшук публікуються одразу.