Ваша юридична фірма Juscutum ще з 2012 року приймає оплату в Bitcoin. Чи є попит на цю послугу?
— Фірма Juscutum велика, тому вона просто розширила пул клієнтів. З’явилися деякі нові клієнти. Старі клієнти знайшли новий формат співпраці з нами.
В Україні, як і в більшості країн, статус криптовалют не визначений. На сьогодні вже є 2 законопроекти. Як нам відомо, Ви готуєте власний варіант. Яку альтернативу пропонуєте?
— На мій погляд, ключовим в ініціативах було те, що вони були поспішні й неузгоджені з ринком. До того ж, не з усім, що зазначено в них, я згоден. Наприклад, надання криптовалюті статусу інвестиційного інструменту вимагає детально переглянути інвестиційне законодавство. Ми — прихильники коротшого і легшого шляху. Ми не готуємо свій законопроект, це не зовсім правильна інтерпретація.
На замовлення ЄБРР ми пишемо законопроект про розвиток блокчейн-технологій в Україні, який, у тому числі, стосується й криптовалют. Але акцент зроблений саме на впровадженні технологій — смарт-контрактів, цифрових акредитиви та інші інструменти.
Чимало країн забороняють ICOРинок ICO — результати 2017-го та очікування від 2018 року через велику кількість шахрайських схем. Яким чином законодавчо можливо зменшити кількість таких випадків?
— Через глобальності ринку кількість шахрайських пропозицій зменшити неймовірно складно. Деякі з ICO-проектів є пірамідами у їх класичному розумінні. Але оберігаючи людей від криптопірамід, ми залишаємо до їхніх послуг решту способів позбутися своїх грошей. У поціновувача «швидкого заробітку більше $1000 на день через Інтернет» гроші затримуватися не будуть. Законодавство спрямоване лише на те, щоб зобов’язання, взяті на себе проектом, виконувалися. І тут є важливим як прийняття нових законів, так і ефективність застосування вже існуючих.
Якщо держава законодавчо заборонить будь-які операції з криптовалютами, а також ICO та майнінґЧи варто вам ставати майнером?, то чи вистачить ресурсів контролювати виконання такого рішення?
— Я відповім тут за аналогією: наша держава вже заборонила порнографію. Ви самі можете простежити, як виконується це рішення.
Наприкінці 2017 року в Білорусі прийнято декретУ Білорусі легалізували blockchain щодо легалізації криптовалют. Чи є можливим його реалізувати в українських реаліях і яким чином?
— Теоретично, в українських реаліях можна зробити все. Але можна зробити і краще. Для цього не вистачає консолідованості та політичної волі.
Останнім часом Україну буквально накрила хвиля криптовалютних обшуків. З чим пов’язаний такий інтерес силовиків до криптоспільноти?
— Тут можу назвати 2 чинники. Схожа ситуація спостерігалася з IT-спеціалістами у 2012 році. Сумлінним правоохоронцям бракує інформації про те, що таке криптовалюта, як працює цей ринок. Тому вони оперують міфологемами про те, що біткойн — це інструмент хабарів і обігу наркотиків, що мережа повністю анонімна та ін. Недобросовісні теж не дуже обізнані стосовно технологій, але добре обізнані щодо зростання курсу, і це — другий фактор обшуків.
Чи можна майнінґ кваліфікувати, як незаконну діяльність і що може чекати «порушників»?
— МайнінґЯк еволюціонувало обладнання для майнінгу криптовалют ніколи не був і не буде незаконним. Є звичайні правопорушення, які його супроводжують, — це крадіжка електроенергії, розташування на майданчиках держпідприємств або держорганів без правових підстав, а також контрабанда обладнання. Тому ці 3 порушення будуть переслідуватися і надалі. Але вони не будуть залежати від того, займається людина майнінґом або швейним цехом.
Як власникам бізнесів, пов’язаних з криптовалютою і блокчейном, захистити себе у ситуації, що склалася на даний момент?
— Захист, на мій погляд, зводиться до консолідованості. Ми супроводжували IT-рух, і те, що допомогло їм у 2012-2013 роках — це діалог з владою, відкритий, прямий. Цей процес не дуже швидкий і не дуже простий. Проте, на сьогоднішній день в Україні IT-індустрія обдарована увагою влади. У свій час цей шлях ми пройшли з айтішниками пліч-о-пліч, я сьогодні так само бачу цей шлях з представниками криптобізнесу. Сподіваюся, він буде швидшим.
29 березня 2018-го на Blockchain & Bitcoin Conference Kyiv Артем детальніше розповість про тенденції, які простежуються в діях української влади щодо регулювання сфери токенсейлів.