На сайті Київської міськради створили петицію, у якій йдеться про необхідність облаштувати на Хрещатику та прилеглих вулицях наземні переходи.
Як обґрунтовують переформатування Хрещатику
Автор петиції говорить, що Хрещатик під час Революції Гідностї був перекритий для руху транспорту. Тоді всі врешті задумалися про те, що не може головна вулиця міста бути лише автобано. 23 квітня 2017 року на час реконструкції підземного переходу через Хрещатик біля ЦУМу було облаштовано 2 тимчасові наземні пішохідні переходи. Це видалося вдалим експериментом, адже центральна частина міста стала відкритою для людей. У зверненні йдеться про створення безбар’єрного міського простору, що було затверджено у Стратегії розвитку м. Києва. Відкритий міський простір головної вулиці мають зробить столицю комфортною для людей та привабливою для туристів.
Також ми писали про те, що кияни пропонують урегулюватиКияни пропонують урегулювати потік автомобілів у місті потік автомобілів у місті. На сайті Київради створили петицію у якій йдеться про те, що необхідно обмежити трафік і кількість автомобілів в Києві. Це пов’язано в першу чергу з надмірною завантаженістю доріг в години пік (особливо на під’їздах до міста).