Що варто знати про дослідження
Вже деякий час точаться суперечки про революційну технологію, яка дозволяє змінювати ДНК — вихідний код самого життя, причому не лише у тварин чи рослин, але й у людей теж. Проект CRISPR дозволить видалити одні гени для того, щоби викорінити генетичні захворювання, і додати нові гени. Це потрібно, щоби значно поліпшити різні біологічні функції або навіть генетично змінювати людські ембріони, щоб створити цілковито новий клас людей із особливими біологічними властивостями. Щойно випущені звіти від MIT свідчать, що нарешті проведено задокументовану спробу створення генетично модифікованих людських ембріонів у Сполучених Штатах. За цей експеримент відповідає група дослідників у Портленді, штат Орегон.
«Наскільки я знаю, що це буде перше дослідження, про яке повідомляється в СШ», — заявив представник MIT Чжун Ву, який також є учасником згаданого вище проекту.
Чому це важливо
За даними MIT, роботу очолював Шухрат Міталіпов, який походить з Орегонського університету охорони здоров’я та науки. Подробиці проекту та проведених експериментів не розкриваються. Однак джерела, знайомі з роботою, стверджують, що експеримент передбачає зміну ДНК одноклітинних ембріонів за допомогою редагування генів CRISPR. Крім того, вважається, що Міталіпов — перший дослідник, який вперше впевнено демонструє, що безпечно та ефективно можна виправляти дефектні гени, що спричиняють успадковані захворювання.
Які є ризики
Попри перші результати, проект CRISPR все ще є новим інструментом, використання якого може мати непередбачені наслідки. Як показала попередня робота, опублікована в журналі Nature Methods, CRISPR-Cas9 може призвести до ненавмисних мутацій в геномі. Проте робота була пізніше переглянута дослідниками іншої установи. Ці висновки були поставлені під сумнів. Залишається з’ясувати, чи будуть виправлені або відкликані оригінальні дослідження, але саме повідомлення про редагування людського геному — важливий етап у розвитку сучасної науки.