Сьогодні темою огляду стане не S.T.A.L.K.E.R., а Fallout 4! Зачекайте з коментарями про його своєчасність, бо в серпні 2022 року вийшов українізатор на цю частину і це чудовий привід освіжити в пам‘яті його проходження!
Чудова гра та невдалий Fallout?
Для багатьох фанатів перших частин Fallout, третя частина є трішечки розчаруванням, а четвірка повною деградацією серії. 76-й в їх розумінні просто «здавалось падати було вже більше нікуди, але тут з дна постукали». Лише New Vegas, за який взялися «батьки» оригінального Фоличу, які на той час перебували в Obsidian, став розрадою та довів, що проблема криється в неправильному баченні Bethesda концепції Фолауту.
Після релізу Нового Вегасу у фанатів дійсно малися сподівання на те, що Бесезда проведе «роботу над помилками», котрі вони допустили в трійці. Але в результаті, як нам відомо, не сталося так, як гадалося. На четверту частину вилилася найлютіша критика від спільноти. І дуже часто лунала така фраза, як: «це чудова гра, аде жахливий Fallout».
Відразу зауважимо, що саме такої думки дотримується і автор сценарію до цього відео. І спробуємо ж докладно розібратися в тому, чи справді вищезгадана фраза підходить Fallout 4?
Син-батько, Батько-син
Фанати свого часу просто всцикалися з креативності сценаристів Bethesda. Якщо ви пам‘ятаєте, то в Fallout 3 ми грали за сина (або доньку), котрий шукав батька, що давно вийшов зі Сховища за хлібом. Хліб прийшов, а батько загубився. Історія, знаєте, штука циклічна. Саме так подумали розробники і в Fallout 4 дали нам роль батька, який шукає зниклого сина.
Звичайно, сюжет не 100% копірка третьої частини. Але формула ж, кістяк так би мовити, один й той самий. Змінилася обстановка, місце дії, ключові персонажі та ролі. Але відчуття того, що тобі щойно продали за 899 гривень вдруге одну й ту саму гру, тільки в інших декораціях не зникає.
Але добре, най буде. За що точно можна хвалити студію так це — напарники. Bethesda наче підглянули в домашнє завдання BioWare та дійсно непогано попрацювали над їх передісторією, дали їм можливість оцінки дій гравця, втручатися в діалоги та навіть самостійно взаємодіяти з оточуючим світом. Загалом, саме напарники, певно, є ледь не єдиними найцікавішими персонажами усієї гри.
Але при цьому, креативна скупість далася в знаки при створенні діалогового вікна. Нам завжди дають 4 варіанта відповіді, з яких іноді не зовсім розумієш в якому тоні відповість головний герой в тому, чи іншому діалозі. І на це особливо не вплинути майже ніяк. Фактично, єдиний перк, котрий хоч трішки дає вплив, це «Переконання». А про всі оці розлогі можливості впливу на ситуацію різними способами завдяки перкам та діалогу — забудьте, їх успішно було викинуто на смітник. Деградуємо прекрасно, панове.
Падіння великої серії RPG?
Якщо вже взялися розглядати RPG-механіки, котрі були успішно похерені, давайте вже списочком від альфи до омеги. S.P.E.C.I.A.L.— вважай на святе зазіхнули. Його максимально упростили до кількох основних базових покращення умовних «Сили», «Харизми», «Спритності» і тому подібного. Покращення яких навіть до всіх 10 зірочок мінімально впливає на ігровий досвід. А до них накрутили ще кілька перків. Які прокачувати має трішки більше сенсу. Тобто, якщо прокачана «Сила» можна буде здобути з наступним рівнем перк володіння важким озброєнням, умовно. Біда в тому, що порівняно навіть з третьою частиною, перелік цих покращень дуже обмежений, а здобути силу термінатора можна занадто швидко.
А дуже швидке прокачування персонажа досягається за рахунок гріндових квестів. За прикладом, «сходи туди, врятуй мільйон поселень». Так-так, легендарний мем про «Ще одне поселення потребує твоєї допомоги» присвячене саме грінду, який четверта частина принесла до серії.
Знаєте, через роки після релізу та виходу 76-го Фолауту, дивлячись на Fallout 4 складається стійке враження, що ним Bethesda закладала тоді основу для мультиплеєру. І остаточно перейшла Рубікон в 2018 році. Та це так, думки в голос.
Проте, графіка в грі дійсно красива. Художників та дизайнерів ігрового оточення можна сміливо хвалити. З Бостоном, який став новим місцем дії, вони впоралися на славу. Навіть не зважаючи на те, що Fallout 4 став яскравіше за попередні частини. Згадайте лише наскільки сильно можна було зловити очків депресії, граючи в Фолаут 3. Під час гри в четвірку таких моментів майже не відчувається, довкола все сонячно, виконане в яскравих кольорах. З сірої безвиході ми потрапили ледь не в живописну та яскраву постапокаліптичну бостонську богему. І це, насправді, викликає певну прострацію.
Шутер з елементами RPG
І от з одного боку ми дійсно бачимо справжню деградацію Fallout саме, як RPG-гри. Вона більше не зав‘язана на цікавій історії, не має тих колишніх підтекстів та розлогих варіантів проходження. Але заграє новими барвами, коли відноситися до неї, як до шутеру з елементами RPG у відкритому світі.
Саме шутерним механікам розробники приділяли більше уваги. Якщо третя частина та New Vegas частенько підштовхували гравця користуватися VATS, то тепер навіть не заходячи до цього режиму ви цілком комфортно та спокійно пройдете гру. Так, певно, навіть зручніше буде, бо VATS тепер просто знижує швидкість пересування ворог, а не зупиняє час.
Зброя також отримала можливість апгрейду. До того ж, більшість новомодних обвісів цілком добре впливають на ваш ігровий процес. Покращити ви зможете й свою броню. Та що там казати, коли самі можете ледь не ціле село собі забацати через режим будівництва. Хоч це й спірний момент та що там приховувати, більшості він сподобався настільки, що вони в ньому більше годин проходження провело, ніж в «прекрасному» сюжеті четвертої частини.
Ну і щодо оптимізації. Запевнимо, що RTX 3050 ноутбучного варіанту цілком прекрасно впоралася з частотою кадрів та плавністю картинки. Але не забувайте, що гра 2015 року і задля неї можна придбати відеокарточку й скромніше. Але деякі ще, так би мовити, «TES-совські» проблеми спостерігалися. Несподівано можна заруїнити квест, бо на тебе заагриться квестовий персонаж, разом з супутником і в два стволи зроблять з тебе решето. І біс його знає, як це виправити, без перегравань певного відрізку гри.
Українська локалізація
Що ж, тепер можна перейти й до основного задля чого тут ми й зібралися. Сказати кілька слів про українізатор! По-перше, розробники попереджають, що він ще сирий та потребує доопрацювання.
Локалізатор повністю переклав основну гру та займається вичитуванням помилок. Ви йому, до речі, з цим можете допомогти в Діскорді, посилання на який ми залишимо в описі, як і на саму українізацію.
В планах у них ще є переклад всіх DLC до четвірки та модифікацій. Попередні частини серії навряд чи отримають переклад. Не знаємо, чи стане в них духу довести свої плани до кінця, але бажаємо успіхів та чекаємо з нетерпінням нових перекладів!
Єдиний спірний момент — це не точний переклад, бо там можна знайти згадки ССО України, цитати відомих українців і все в такому дусі, залишене у якості великодок. З одного боку — це круто, а з іншого робить переклад не зовсім коректним. Ну, а по-третє, це фанатську локалізація, тому мають право.
А ми ще раз бажаємо успіхів з їх наполеонівськими планами та дякуємо за можливість проходження гри солов‘їною!
***
На завершення, Fallout 4 був би чудовим спін-оф шутером за всесвітом. Але як повноцінна частина серії RPG вона все ж занадто слабка за усіма параметрами. Гірше хіба що 76-й, якщо брати 3D, звісно.