Аномальна Зона, аномалії, мутанти та артефакти. Кожен з вас з легкістю може подумати, що ми зараз говоримо про нарратив S.T.A.L.K.E.R., але… Ні, це не S.T.A.L.K.E.R., хоч в деяких моментах флешбеки бувають.
Ми не раз наголошували на тому, що найкращі ігри в Україні пов’язані з постапокаліпсисом. Collapse був чудовим, для свого часу, українським постапокаліптичним слешером, але далеко не всім іграм написано долею бути шедеврами. Звичайно, гра поступалася західним конкурентам, вітчизняному конкуренту та й була забута ігровою спільнотою через це. Зараз про неї згадують занадто рідко.
Іронічно, але між S.T.A.L.K.E.R. Тіні Чорнобилю та Collapse різниця між датою виходу лишень 1 рік. Не будемо тягнути кота за яйця – сьогодні в нашому огляді буде представлений український слешер Collapse!
Постапокаліпсис в серці Києва
Collapse – це справжня гра контрастів. З одного боку в нас є локальний постапокаліпсис, десь в районі Хрещатику. За доволі таки темною атмосферою очікуєш цікаву, довгу гру, наповнену депресією і всім оцим, але отримуєш доволі динамічний та швидкий слешер, та й головний герой незважаючи ні на що не падає духом.
Доволі таки недовге проходження гри насправді більше плюс, вона не встигає сильно набриднути (незважаючи на кілька міні-битв з босами, які інколи дуже сильно бісили). Та й саундтрек в гри неймовірний, деякі мелодії так й хочеться залишити на репіті.
Тут справді зійшлися в нерівном бою всі хіти тих часів від Devil May Cry, з його слешерністю, до Half-Life з його науковою фантастикою та S.T.A.L.K.E.R. з його атмосферою.
Кліше з 90-х
Сюжет же наче брався з кінострічок-бойовиків 90-х років. Родан, головний герой гри, складається з суцільних м’язів, має зачіску-дреди, займає важливу керівну посаду Лорда Звалища (підрайон постапокаліптичного Хрещатика), ледь не загинув від рук невідомих та має розібратися в усій цій котовасії, врятувати світ та зустріти красиву дівчину Олену. А, ще йому відшибло пам’ять.
Загалом оцінити сюжет можна фразою “штамп на штампі, та штампом поганяє”, неначе ЗСУ москалів під Харковом. Звичайно, за сюжетною канвою головний герой Родан зрештою наближається до того, що йому доведеться рятувати ледь не увесь світ. Нехай й постапокаліптичний.
На перший погляд, сюжет та ЛОР нам подається через трішечки затягнуті кат-сцени та телефоні дзвінки. Але окрім цього, є в грі ще “записки”. Які більш детально розкривають нам світ, Звалище, причини його появи і все таке.
І загалом-то, картина вимальовувалася навіть цікава. Але цьому ЛОРу не вистачило ані двох ігор категорії “Б”, ані можливостей розробників. Та ще й конкуренція зі Сталкером була занадто неможливою.
Ще цікавим є саундтрек гри. Він динамічний, якраз під події, що відбуваються у грі. Особливо композиція “Run”, яку ви чули не раз під час цього ролику, виконана в жанрі “електронної музики”, залишається в плейлисті надовго, як і в пам’яті.
***
Жанр слешеру в Україні якийсь надто не популярний. Якщо чесно, з ходу навіть не згадати якихось визначних представників. Окрім, якраз, Collapse. Гра мала шанси на успіх, робота Creoteam заслуговує на повагу, але ані в 2008 вона не стала хітом та шедевром, ані зараз особливо не згадується в хроніках, як щось визначне. Втім, свій яскравий слід в пам’яті тих, хто в неї грав вона таки залишила. І це головне.
Але його трішки паморочить відсутність української локалізації. Так, в далекі часи, коли блядський народ вважали нам братом далеко не всі розробники ігор додавали українську, на жаль. Ще й в англійській локалізації є тільки руснява озвучка.
Слава нації! До нових зустрічей та мирного неба всім!