Ввечері 27 січня відбувся реліз штучного інтелекту DeepSeek (LLM), який розробила китайська компанія. На позір, застосунок-чатбот, заснований на цій мовній моделі, вирішує завдання порівняної складності не гірше за ChatGPT та інші подібні застосунки, але при цьому його розробка, за словами розробників, коштувала всього близько $6 млн. Також модель використовує «на порядки» менше ресурсів, аніж західні конкуренти. Варто також додати, що DeepSeek розробили на тлі заборони Сполучених Штатів Америки продавати Китаю чіпи NVIDIA, що підтримують роботу ШІ.
Реліз настільки вразив діловий світ, що спричинив масштабний обвал акцій західних технологічних компаній. Зокрема, станом на момент публікації цієї новини NVIDIA втратила у вартості майже 17%. Повільніше, але теж донизу рухається вартість акцій інших техногігантів, таких як Microsoft, Alphabet (Google), AMD і подібних.
Разом з тим, попри реакцію ринку, не всі експерти були вражені можливостями DeepSeek. Зокрема, ставлять під сумнів низьку вартість розробки моделі — жодних доказів, що вона коштувала саме вказану суму, не було надано. Якщо ж розробка дійсно коштувала так дешево, це частково пояснюється використанням китайцями вже існуючих технологій та коду з відкритих джерел.
Також користувачі помітили, що DeepSeek підпорядковується китайській державній цензурі. Чатбот не хоче відповідати на питання про події на площі Тяньаньмень у 1989, геноцид уйгурів та інші «чутливі» для китайського уряду теми.
На прикладі вище він відмовляється відповісти на питання «чи є Сі Цзиньпін автократичним лідером?», натомість без проблем відповідає на таке ж питання про прем’єр-міністра Індії Нарендру Моді.