Реклама

💻 Як письменнику використовувати AI в літературі (не ChatGPT єдиним)  

Čytaty latynkoju
💻 Як письменнику використовувати AI в літературі (не ChatGPT єдиним)  
  1. Головна
  2. Техно
  3. 💻 Як письменнику використовувати AI в літературі (не ChatGPT єдиним)  
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0

З популяризацією штучного інтелекту світ письменництва зазнає помітних змін. Чи можна уявити письменницьке ремесло, де AI стає не лише помічником, а й творчим партнером? Вже сьогодні він може пропонувати ідеї для сюжетів, редагувати чернетки та навіть писати невеликі обсяги тексту без логічних помилок. У цій статті ми розглянемо кілька цікавих та іноді несподіваних способів, як письменники можуть використовувати штучний інтелект у своїй діяльності.

AI як джерело натхнення та ідей

Для багатьох пошук ідей – це найлегший етап. Однак часом натхнення зникає, і тоді штучний інтелект може стати порятунком. Чат-боти на зразок ChatGPT, Sudowrite чи Jasper можуть запропонувати теми, варіанти назв, допомогти створити унікального персонажа чи придумати сюжетні лінії. Вони також можуть бути корисним інструментом, щоб з іншого боку подивитися на вже наявну історію.

Особливо корисним AI стає для створення персонажа з унікальними деталями біографії, зовнішністю та звичками. Такий поштовх часом допомагає подолати творчу кризу, хоча нам і відомо, що креативність мусить іти від самого автора.

Sudowrite та Jasper мають безкоштовну тріал-версію, але потім доведеться обрати платний план. ChatGPT можна використовувати безплатно, але з обмеженням кількості повідомлень у розширеній версії.

Sudowrite

AI для планування та структурування творів

Організація великих художніх творів часто стає для письменників викликом, адже розпланувати й швидко орієнтуватися в розділах, подіях та поворотах сюжету не завжди просто. Тут на допомогу приходять програми на зразок Plottr або Scrivener. Останню я особисто використовую вже кілька років: вибудовую структуру сюжету, створюю сторінки для персонажів і зберігаю інформацію про світ. Це допомагає орієнтуватися у власному творі, уникнути сюжетних дірок або невідповідностей.

Scrivener

Якщо ви працюєте над твором з великою кількістю персонажів, окремим світом або навіть кількома, плануєте написати серію книг, то ці інструменти зекономлять час і дозволять зосередитись на написанні твору, а не на структурних питаннях.

AI як редактор: від граматики до стилістики

AI-редактори, такі як Grammarly та Hemingway Editor допомагають покращити тексти англійською, але що ж робити тим, хто пише українською? Сьогодні існують сервіси і для роботи з українськими текстами, які також перевірять граматику, стилістику та орфографію.

LanguageTool підтримує українську мову та вкаже на граматичні та стилістичні помилки. Крім того, сервіси Wordcount і Мова – ДНК нації також пропонують автоматичну перевірку граматики, орфографії та деяких стилістичних аспектів в текстах українською мовою.

Wordcount

AI як співавтор та експериментатор з мовою

На мою думку, наразі штучний інтелект не може бути повноцінним співавтором. Однак ми можемо залучати AI до експериментів зі стилем написання. Наприклад, можна дати завдання переписати той самий абзац тексту у різних стилях. Такий спосіб допоможе зробити текст цікавим та знайти унікальний стиль.

AI також може стати інструментом для творчих експериментів із жанрами або допомогти дотримуватись єдиного стилю впродовж всього тексту. Він здатен спростити або, навпаки, розширити думки у творі. Крім того, штучний інтелект може бути корисним у розробці діалогів. Наприклад, переписати розмову персонажів з урахуванням характеру та особливостей кожного героя.

Етичні та творчі питання: AI як загроза чи інструмент?

З розвитком штучного інтелекту перед творчими людьми постають нові питання. Чи не втрачає творчість свою цінність, коли її значну частину автоматизовано? Чи потрібні будуть світу письменники у майбутньому, коли AI зможе самостійно написати великий художній твір? При цьому значно швидше за людину, уникнувши логічних помилок у сюжеті, які людина могла б не помітити.

Ми ще далекі від світу, де машини пишуть літературні шедеври, а роль письменника нівельована. Проте інструменти з підтримкою AI вже значно спрощують наше життя та впливають на процес створення текстів. Якщо ви вже запитуєте себе, як раніше письменники писали на папері й структурували інформацію у себе в голові, то я вам нагадаю, що кожен має вибір: використовувати технології для спрощення життя або залишатися вірними традиційному підходу.

Читайте Na chasi у Facebook і Twitter, підписуйтесь на канал у Telegram.

Share
Написати коментар
loading...