Kharkiv IT Cluster допомагає ветеранам знайти своє місце у цивільному житті та подолати труднощі з працевлаштуванням. 15 травня в рамках проєкту RazomTech у Харкові пройшла жвава офлайн-дискусія, що зібрала разом представників ІТ-бізнесу та ветеранів. На заході учасники визначили стратегічні напрями роботи та поділилися практичними кейсами, як ефективно інтегрувати ветеранів у робоче середовище та життя. Про проєкт RazomTech та повернення ветеранів до ринку праці — у статті.
Ветерани та ринок праці
Понад 1 мільйон військовослужбовців зараз захищають Україну. Стільки ж вже стали ветеранами та повернулися до цивільного життя. Так, станом на 1 серпня 2023 року у Єдиному державному реєстрі їх понад 908 тисяч.
Важливо: до повномасштабного вторгнення в реєстрі було 500 тисяч ветеранів.
Наразі вони потребують підтримки в освіті та працевлаштуванні. Адже рівень безробіття серед ветеранів становить 30,95%. Про це свідчать дані опитування за 2024 рік від Українського ветеранського фонду.
Багатьох турбують проблеми з фізичним здоров’ям — 63,61%, нерозуміння з боку суспільства — 63,32% та психологічні труднощі — 50,57%. Так, військовослужбовець Михайло Волощук вважає:
«Реінтеграцію необхідно розпочинати ще в армії, під час служби. І підготувати для неї не тільки інформаційне поле, а конкретні кроки щодо поліпшення здоров’я, психічного стану та інтеграції в суспільство».
Співпраця ветеранів та роботодавців
Ветерани володіють унікальним досвідом та навичками, такими як командна робота, стресостійкість та швидке прийняття рішень. Ці компетенції можуть значно змінити бізнес зсередини, вважають підприємці. Наприклад, компанія EPAM Україна, що входить до спільноти Kharkiv IT Cluster, вже впровадила програму з підтримки ветеранів. Тепер спеціалісти, які вчора боронили Україну, сьогодні проходять етап адаптації, отримують необхідну підтримку і знову створюють інноваційні технології.
«Соціально відповідальний бізнес завжди піклується про суспільство, країну та майбутнє. За підрахунками Міністерства, з війни повернеться близько 4 мільйонів ветеранів — це значний ресурс. Тому ми активно підтримуємо їх і прагнемо максимально ефективно співпрацювати, інтегруючи їхні навички та досвід у наші проєкти», — говорить керівник офісу ЕРАМ Україна в Харкові Олександр Луцик.
Важливо: у 2024 році ІТ-сфера налічує лише 4,3% ветеранів.
Ініціатива Kharkiv IT Cluster та EPAM Україна
Kharkiv IT Cluster спільно з компанією EPAM Україна є ініціаторами створення проєкту RazomTech. Мета — допомогти ветеранам знайти своє місце у сфері технологій.
«Люди — це основа ІТ-бізнесу, і Kharkiv IT Cluster завжди інвестував у їхню освіту. Війна суттєво змінила наш людський капітал. Сьогодні майже в кожній компанії є люди, що або пішли на фронт, або вже повернулися і розпочали кар’єру. Тому ми створили RazomTech. Це комплексний проєкт, який змінює культуру всередині компаній, щоб і ветерани, і роботодавці відчували себе комфортніше. Також він відкриває доступ до навчання та кар’єрних можливостей в ІТ-сфері. Проте це — екосистема, і над її розвитком ми маємо працювати разом із владою, волонтерськими організаціями та ІТ-компаніями», — пояснює виконавча директорка Kharkiv IT Cluster, Ольга Шаповал.
«Проєкт створює середовище для професійного росту та реінтеграції ветеранів в комфортних для них умовах. Ми раді бути дотичними до цього процесу і надавати підтримку для потужного розвитку захисників в ІТ», — додає керівник офісу ЕРАМ Україна в Харкові Олександр Луцик.
Ідея створення проєкту RazomTech виникла у серпні 2023 року. А перший захід було проведено вже за 3 місяці. Станом на зараз ми розробили профорієнтаційний курс, запустили кар’єрні консультації та розпочали підготовку ІТ-компаній з інтеграції ветеранів в індустрію технологій.
«Це чудова можливість для обміну досвідом та виявлення нових перспектив, про які ветерани навіть не здогадувалися. Збільшення кількості спікерів, експертів та учасників значно підвищує обсяг корисної інформації та кількість важливих контактів, які можна отримати. Необхідно організовувати більше таких заходів, які сприятимуть ефективній реінтеграції ветеранів у суспільство. Це допоможе ветеранам не лише адаптуватися до цивільного життя, але й знайти нові можливості для самореалізації, відчуваючи підтримку та розуміння з боку суспільства», — зазначає військовий психолог Віктор Комаренко.
«RazomTech — це рушійний двигун, який приводить у рух майбутнє — наше спільне майбутнє. Тут ветерани не лише знаходять своє місце в суспільстві, вони втілюють ідеї, застосовують накопичений досвід, прискорюють розвиток України», — підсумовує виконавча директорка Kharkiv IT Cluster Ольга Шаповал.
Хочете разом з Kharkiv IT Cluster створювати майбутнє, на яке заслуговують наші герої? Приєднуйтесь до проєкту RazomTech.