Сучасна молодь керується правилом: чим раніше визначишся з планами на життя, тим краще. Тому кар’єрні можливості представники нового покоління починають шукати ще в підлітковому віці.
Динамікою та перспективами приваблює їх технологічний світ. Саме в ІТ можна стати сеньйором до 25 років, якщо почати свій професійний шлях ще у шкільні роки. Однак стартувати в новій професії важко у будь-якому віці: як у 16, так і у 30 років айтівцям-новачкам однаково бракує досвіду, а ринок перенасичений конкурентами.
Але навіть за таких умов реально потрапити на роботу в ІТ-компанію. Я Наталя Голда, рекрутер та HR-менеджер IT-академії GoITeens для дітей та підлітків, і я розповім, яким чином підліток може влаштуватися на ІТ-вакансію, які точки входу в галузь йому шукати, як складати перше резюме та готуватися до співбесід.
Які є точки входу в ІТ-сферу для підлітка
Починати професійний розвиток підліток може зі Starter Positions: на посадах, де передбачене навчання всередині компанії та достатньо володіти базовими технічними навичками й знатися на основах програмування. Такі позиції, як Junior QA, Data Analyst або Community Manager, можуть бути чудовим стартом для молоді, яка хоче розвиватися у сфері й вивчати ІТ зсередини.
Багато компаній пропонують стажування для молоді. На позиції інтерна ви можете вперше спробувати себе в роботі під керівництвом досвідчених професіоналів, набути практичного досвіду, побачити зсередини, як працює індустрія.
Ті, кому добре вдається вирішувати технічні проблеми, підійде посада в Support Technician. Часто компанії пропонують стажування саме в підтримці на посаді IT Support Intern. Зокрема ви можете надавати техпідтримку користувачам, які мають проблеми з комп’ютерним обладнанням та програмним забезпеченням. Така робота може стати чудовим способом отримати перший досвід роботи та дізнатися більше про функціонування ІТ-систем.
Стажування можна проходити й у сфері вебдизайну – на посаді Web Designer Intern. Тут можна вчитись оформлювати інтерфейси вебпродуктів на практиці, працюючи з реальними комерційними проєктами.
Підлітки з аналітичним складом розуму, уважні до деталей, можуть пробуватися на посаду Junior-тестувальника. На цій позиції доведеться перевіряти програмне забезпечення на наявність помилок та слідкувати за якістю продуктів.
З набуттям навичок у HTML, CSS і JavaScript, ви зможете працювати над створенням вебсайтів. Junior Developer – ідеальна позиція для тих, хто зацікавлений у програмуванні і хоче спробувати працювати над простими завданнями під наглядом.
Чи важливий вік
IT-сфера досі залишається доволі молодою. Це індустрія, де на першому місці стоять енергійність, відкритість до нового та командна робота. Тому тут молоді люди, які легко адаптуються і заводять знайомства насправді дуже цінуються.
Головне завдання рекрутерів в ІТ-компаніях – роздивитися навички та знання, які можуть бути досить розвинутими у будь-якому віці. Підлітки, які шукають першу роботу в IT, можуть продемонструвати їх на прикладах проєктів та досліджень, якими займались у школі чи на ІТ-курсах. Це можуть бути власноруч розроблені програми, вебсайти, або роботи з конкурсів і хакатонів. Кожен досвід важливий, адже він демонструє потенційним роботодавцям навички й здатність навчатися. А це ключові компоненти успіху в IT.
Проте деякі вікові обмеження усе ж є: вони впираються в юридичне оформлення трудових відносин. До праці неповнолітніх підвищені законодавчі вимоги й податковий нагляд. Тому не всі компанії готові працювати з підлітками, які молодші за 16 років. Бо лише з цього віку ви за згодою батьків можете відкрити ФОП і офіційно оформити співпрацю з компанією.
Діти до 14 років мають часткову дієздатність і можуть оформити співпрацю з компанією за письмовою згодою одного з батьків – у формі письмового трудового договору. За ним години роботи набагато менші за звичайні, оскільки ви маєте приділяти роботі тільки вільний від навчання час.
Як скласти перше резюме в ІТ-компанію
Найкращий спосіб для початківця продемонструвати свої скіли та зацікавленість криється за грамотно складеним резюме. Це не мусить бути просто перелік з різних місць роботи чи пройдених курсів. Головне тут – показати потенційним роботодавцям, що ви зрозуміли, кого вони шукають, і що ви саме той, хто може втілювати цілі компанії в реальність.
Почніть з того, щоб підкреслити свою мотивацію та інтерес до IT-сфери. Навіть якщо у вас ще немає багато робочого досвіду, ви можете додати до профайлу розповідь про свої волонтерські роботи, стажування та інші активності. Це продемонструє вашу реальну зацікавленість сферою та бажання навчатися.
Аби скласти вдале резюме, зробіть акцент на практичні вміння й конкурентні переваги. Якщо у вас вже є попередній досвід роботи, навіть неоплачуваний, не забудьте вказати це. Це покаже ваші здібності та вміння шукати підходи до реальних робочих завдань.
Наприклад, можна взятися за pet-проєкт, створений за власною ініціативою. Роботодавець оцінить вашу здатність самостійно навчатися, розробляючи власні проєкти. Це можуть бути вебсайти, мобільні застосунки, чат-боти, ігри та будь-які інші вебпродукти, які показують ваші технічні навички.
Іноді спеціалісти надсилають CV у вигляді суцільного полотна тексту – уникайте цього помилкового підходу. Структуроване та добре організоване резюме дозволяє легко й швидко ідентифікувати ваші найсильніші сторони.
У графі Hard Skills краще перераховувати лише ті вміння, які реально вам притаманні. Будьте чесні щодо своїх навичок. Перелічуйте лише ті скіли, у яких ви впевнені та які підтверджені досвідом.
Перед тим як надіслати резюме, напишіть супровідний лист, який підкреслить вашу зацікавленість у роботі в конкретній компанії та на конкретній посаді. Складайте лист після детального вивчення продукту, клієнтів та конкурентів компанії. Рекрутер поставить вам додатковий плюсик за уважність та інтерес.
Як говорити на співбесіді, щоб збільшити свої шанси на офер
Співбесіда у будь-яку компанію вимагає підготовки, але це не означає, що для неї ви мусите вигадати собі другу особистість, аби сподобатися рекрутеру. Насамперед будьте собою: спілкуйтеся природно, не намагайтеся сказати лише те, що, на вашу думку, хочуть почути інтерв’юери. Щирість завжди високо цінується – вона вказує на вашу чесність та довіру до компанії.
Утім, заздалегідь можна підготувати та відшліфувати коротку розповідь про ваш досвід, улюблені проєкти та особисті досягнення, які підкреслюватимуть ваші сильні сторони та мотивацію працювати в IT. Наприклад, можна почати так: «Я цікавлюся ІТ ще зі школи. Саме там почався мій шлях: я навчався класі з інформатичним профілем, додатково записався на курси з програмування, почав працювали над своїм першим ІТ-проєктами. За декілька років практики навчився вирішувати складні завдання та розробляти програмні рішення. Наприклад, розробив додаток для управління часом, який допомагає користувачам ефективно планувати свої завдання».
Чітко визначте, що можете запропонувати компанії та чому саме вас слід вибрати на посаду. Розкажіть про свої унікальні навички та те, як вони можуть допомогти досягнути цілей компанії. Вкладіть час у підготовку до співбесіди, аби з’ясувати, які у компанії цінності та позиціонування. Орієнтуючись на це, продумайте відповіді на стандартні питання про те, чому ви зацікавлені саме в цій роботі, чи збігаються ваші цілі з цілями компаніями, який вклад у її розвиток можете зробити саме ви.
А ще важливо ставити питання рекрутеру зі свого боку: про культуру компанії, операційні процеси, командну роботу та очікування від вашого перебування на посаді. Співбесіда повинна бути діалогом, у якому обидві сторони зацікавлені у тому, щоб знайти для себе найкращий варіант. Це не тільки можливість для компанії вирішити, чи підходите ви на посаду, але й для вас, щоб визначити, чи сприятиме робота на обраній посаді вашому професійному зростанню.
Як замість банальних фраз вражати софт-скілами
У IT релевантний досвід – безцінний, але коли ви стоїте на старті своєї кар’єри, ваш головний козир – це софт скіли. Саме особистісні якості та цінності кандидата часто грають ключову роль у прийнятті рішення про найм.
Мотивація, комунікація, бажання вчитися виступають на перший план під час розмови з рекрутером. Його мета під першої співбесіди – оцінити софт-скіли кандидата та зрозуміти, наскільки добре він може взаємодіяти з іншими, як проявляє себе у командній роботі та як знаходить можливості для професійного зростання.
Коли йдеться про кар’єрні амбіції, не соромтеся демонструвати своє лідерське бачення. Бути «неконфліктним» – це не перевага, адже часто свідчить про бажання людини уникати змін чи стояти осторонь. Натомість справжнє лідерство передбачає спроможність обстоювати свої ідеї та вносити інновації, навіть якщо це викликає дискусію у колективі.
Говорити про «комунікабельність» – банально, але здатність до ефективної взаємодії з можна демонструвати іншими способами. Доведіть свою здатність знаходити спільну мову з різними людьми на прикладах ваших успіхів в умовах викликів. Згадайте випадки з життя, у яких ефективна комунікація допомогла досягти вам бажаних результатів. Крім того, ваша манера спілкування під час співбесіди – це теж практичний доказ, що ви можете активно слухати, ставити влучні питання й підтримувати настрій розмови.
Так само недостатньо буде просто заявити, що ви «відповідальний». Щоб переконати рекрутера, що ця риса вам дійсно притаманна, опишіть ситуації, коли ви брали на себе більше, ніж від вас очікували, або коли були ключовою фігурою у вирішенні складних завдань. Можливо, ви ініціювали проєкт, що зіткнувся з труднощами, але ви знайшли спосіб довести його до успішного завершення. Нехай це будуть ситуції зі шкільного життя, але вони все одно скажуть про вас більше, ніж гучні та нічим не підкріплені слова про «надійність та відповідальність».
Зробити перший крок у світ IT для молоді – не таке складне завдання, як здається. Для підлітка з правильним підходом, вдалим резюме та хорошою підготовкою відкриті двері багатьох Tech-компанії. Адже вік не бар’єр у технологічній індустрії. Навпаки молодість – цінний актив у світі, що так швидко змінюється й шукає нових інноваторів та ентузіастів.