Реклама

Хто такий Back-End розробник: чим займається та скільки отримує?

Čytaty latynkoju
Хто такий Back-End розробник: чим займається та скільки отримує?
  1. Головна
  2. Техно
  3. Хто такий Back-End розробник: чим займається та скільки отримує?
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0

Згідно з щорічним опитуванням DOU щодо зарплат розробників, у 2022 році Back-end розробка залишалася найбільш оплачуваною спеціалізацією серед розробників. І це попри війну та скорочення IT-ринку, що вона спричинила. 

То хто ж такий Back-End розробник? І як ним стати? На ці та інші питання відповімо у цьому тексті.

Спеціаліст, що відповідає за те, що “під капотом”

Якщо вдатися до простої метафори і уявити будь-яку програму автівкою, то фронтенд – це те, як виглядає машина, її корпус, колір і модель, а бекенд – всі деталі та механізми, що знаходяться під капотом і за рахунок яких вона, врешті-решт, їде.

Бекенд складається з трьох базових компонентів: сервера, бази даних і програмних застосунків.

Суть роботи полягає у створенні робочої комбінації «сервер-застосунок-база даних» завдяки написаному коду, який виконується на сервері – фізичному чи хмарному. Для цього бекенд-розробники використовують низку мов, включно з Java, PHP, Ruby, Python, та .Net.

До обов’язків back-end розробників входить створення ефективних і швидких технологічних рішень, що допомагають конвертувати дані у фронтенд-код, з яким користувач може взаємодіяти – у вигляді заповнення форми, створення профілю, вдосконалення покупок онлайн.

Ця професія буде до вподоби тим, хто полюбляє заглиблюватись у суть технології та вивчати, як вона працює. Щоденно саме back-end розробники стикаються з тим, що мають щось “пофіксити” та вирішити певну проблему у роботі програми.

Ось приблизний список обов’язків back-end розробника:

  • розробка нового функціоналу;
  • рефакторинг коду;
  • рев’ю коду інших розробників;
  • написання технічної документації;
  • ремонт багів;
  • написання тестів (модульне, інтеграційне тестування).

Як і де вивчитись на back-end розробника

Успіх опанування нової професії цілком залежить від успішного навчання. І тут є кілька різних шляхів. Про них і поговоримо.

Соло-похід

Цей підхід полягає у самостійному навчанні: людина сама складає навчальний план, в залежності від потрібних технологій на майбутній роботі, шукає ресурси та джерела потрібної інформації (як безкоштовні, так і платні), консультується зі знайомими розробниками щодо складеної програми.

Переваги: можливість складати гнучкий графік роботи-навчання; ви швидко навчитеся гуглити потрібну інформацію, що у майбутньому дуже знадобиться у роботі.

Недоліки: якщо маєте проблеми з дисципліною, є ймовірність, що закинете навчання за кілька тижнів. А чим більше невдалих спроб, тим менше мотивації і віри в успіх. Нестача часу на практичні заняття (що є логічним наслідком неправильного планування) – головна перепона на шляху до опанування розробки, про це йде мова у свіжому дослідженні JavaRush.

Важливо й те, що новачку складно побудувати збалансовану навчальну програму, яка буде охоплювати саме ті технології, що потрібні на першій роботі.

Групова подорож

Вирушаючи у похід разом, ви знаєте, що можете покластися на своїх попутників. Цей самий принцип працює і з груповим навчанням на курсах програмування.

Переваги: підтримка досвідченого ментора під час навчання, збалансована навчальна програма, яку перевірили експерти, спілкування з одногрупниками, що може додати мотивації та конкурентності тим, хто полюбляє змагатись.

Недоліки: доведеться підлаштувати свій графік під регулярні лекції та домашні завдання. Також є ризик натрапити на курси, що “написані на колінці”. Щоб уникнути цього, уважно читайте інформацію про курси, вивчайте їхню програму та тривалість (для опанування бази потрібен щонайменше рік), та аналізуйте відгуки випускників.

Які технології треба вивчити, щоб стати Back-End розробником

Для початку вам потрібна база, тобто мова програмування, на яку ви будете як на нитку нанизувати технології, потрібні для роботи. Для типових задач бекенд-розробки чудово підходить мова програмування Java.

Java має добре пропрацьовану документацію, а отже інформацію про неї буде просто знайти в мережі. Також Java відома своєю кросплатформністю – код можна писати і запускати практично на всіх платформах і пристроях, для яких існує віртуальна машина Java (JVM).

Проте знання однієї лише мови програмування для бекенд-розробки буде недостатньо. Фахівець цього профілю, окрім знання синтаксису своєї мови та основних фреймворків, повинен мати загальні знання з баз даних, зокрема, реляційних, вміти писати модульні та інтеграційні тести на свій код, мати знання систем збирання Maven або Gradle, вміти користуватися Git.

Попит на back-end розробників та зарплата

Як ми згадували раніше, Back-end розробка лишається в Україні однією з найбільш оплачуваних спеціалізацій у програмуванні.

Так, згідно з великим зарплатним дослідженням DOU, медіанна (середня) зарплата Back-end розробника становить в Україні 3800 доларів. Зарплати в інших спеціалізаціях дещо нижчі: Full Stack — 3200 доларів, Front-еnd — 2900 доларів. Зарплати початківців приблизно однакові в усіх спеціалізаціях, а в мідлів і сеньйорів вони вищі у Back-end та Mobile розробників.

Якщо відірватись від українського контексту і помріяти про роботу у міжнародній компанії, то досвідчений back-end розробник, що працює у Європі, може розраховувати на зарплату до 6 тисяч доларів на місяць (опираючись на статистику сайту Glassdoor).

Що ж стосується попиту на backend-розробників, то падіння IT-ринку найменше торкнулося саме вакансій розробників програмного забезпечення. Так, згідно з даними Dou, найменше падіння кількості вакансій було зафіксовано серед розробників (-46% в березні та −47% в квітні 2022 року), DevOps (-50%) та спеціалістів з дизайну (-52% в березні та −48% в квітні).

Замість закінчення

Отже, бекенд-розробник – це професія для тих, хто полюбляє “копати вглиб”, вчитися новому, вирішувати проблеми та отримувати професійні виклики. Дані українського IT-ринку свідчать, що це одна з найзатребуваніших професій станом на 2023 рік.

Якщо ви давно думаєте про те, щоб “увійти в IT”, можливо, варто спробувати і переконатися на практиці, чи підходить вам backend-розробка?

Читайте Na chasi у Facebook і Twitter, підписуйтесь на канал у Telegram.

Share
Написати коментар
loading...