Наприкінці жовтня Ілон Маск остаточно отримав повний контроль над Twitter, самостійно його очолив і одразу ж почав реформувати соцмережу. Звільнив безліч працівників з компанії (щоправда, потім частину покликав назад), дозволив усім отримувати галочку верифікації за гроші (а потім зробив дві окремі галочки), почав довільно блокувати користувачів (а потім пропонувати їм амністію).
Також різноманітні дивні зміни відчули й користувачі з України — то двофакторна верифікація переставала працювати лише в Україні, то зникав блок актуальних трендів. Разом з політичними заявами Маска стосовно російсько-української війни це створювало враження, ніби підприємець має на меті «приглушити» голос українців у своїй соцмережі.
Це були далеко не всі події навколо твіттера за останні тижні, і всі вони призвели до того, що користувачі почали шукати альтернативні майданчики. Одним із таких став Mastodon — децентралізована соцмережа, подібна до твіттера. Вона складається з окремих серверів (будь-який користувач може створити власний), об’єднаних у одну мережу.
Попри те, що розібратися з Mastodon пересічному користувачу непросто, соцмережа все ж отримала суттєвий приток аудиторії. Засновник Mastodon Євгеній Рочко написав у блозі, що кількість активних користувачів зросла з 300 000 до 2,5 мільйона на місяць.
Тепер зрозуміла реакція Twitter, який заборонив публікувати посилання на цю соцмережу, а також пригрозив блокувати аккаунти. Щоправда, в дусі всіх останніх рішень компанії, згодом заборону й погрози видалили.
Це суворе нагадування про те, що централізовані платформи можуть накладати довільні та несправедливі обмеження на те, що ви можете і не можете сказати, тримаючи ваш соціальний граф у заручниках. Ми в Mastodon вважаємо, що між вами та вашою аудиторією не повинно бути посередників, і що журналісти та державні установи не мають занадто покладатися на приватну платформу, щоб достукатися до громадськості
Євгеній Рочко, засновник Mastodon
Це не перший сплеск активності навколо Mastodon. У 2018 році через відмову адміністрації Twitter заблокувати ультраправого пропагандиста Алекса Джонса частина користувачів також зацікавилася альтернативною соцмережею — тоді пікова аудиторія сягнула 1,5 мільйона.
Попри хаос навколо твіттера та Mastodon як цікаву йому альтернативу, хочемо зазначити, що його засновник Євгеній Рочко має російське коріння. Хоча він переїхав у Німеччину в віці 11 років, це не гарантує того, що він не зберіг зв’язків зі своєю батьківщиною. Чи користуватися цим ресурсом з урахуванням цієї інформації, вирішувати вже вам.